Chat

gastroenterolog

MUDr. Martin Liberda

Záznam chatu ze čtvrtka 16. září 2021

Zdena: „Dobry den pane doktore! Potřebuji poradit. Už přes dva roky mne bolí břicho, několikrát jsem byla hospitalizována v nemocnici se zánětem tlustého střeva, vždy dostávám antibiotika v kapackach. Několikrát jsem byla na kolonoskopii kde mne před rokem a půl řekli že mám ulcerozni colitidu, nasadili Asacol, tenkrát mi doktor řekl že ho budu muset brát dlouhodobě. Ma doktorka na gastroenterologii, mne ho nějakou dobu tří měsíce psala pak mi řekla že už ho nepotřebuji. Nějakou dobu jsem měla pokoj ale pak se mi bolesti břicha a průjem vrátili, od té doby to vůbec nikdo neřeší. Při posledním zánětu tlustého střeva co jsem zase ležela v nemocnici se doktor co se tam o mně staral opakovaně, rozcilil že to ještě za ty dva roky není vyřešený, a poradil mi změnu lékaře. Mam ještě jeden problém už dlouho mám problémy že mám špatné jaterní testy, na gastru mi pokaždé říká že se srovnaji, žlutou stolici, velkou únavu a strašně mne svědí tělo. Na gastru je tyto problémy vůbec nezajímají. Pred dvěma roky co mi začali ty problémy se strevy tak mne brali krev a zjistili mi tam pozitivou AMA M2 pozitivní. Tenkrát tam má gastroenterolozka nebyla byl tam jiný doktor ten mne řekl že mám primární biliarni cirhozu, že bych měla brát Ursosan, napsal mi jednu krabičku s tím že mi ho má doktorka psát. Ovšem ta mi řekla že nic takového mi psát nebude a bašta. Od té doby se s tim.nildo nezabývá. Jsem z toho Zoufalá nejhorší je to šílené svedeni celého těla a konečníku a hrozitanska únava, vždy přijde nečekaně, nejhorší je že si toho už vsimaji i v práci. Sestřenice má šest let primární biliarni cirhozu prvního stupně, bere Ursosan a nemá skoro žádné problémy. Přemýšlím tě přejdu na gastro kam chodí ona. Prosím poraďte mi co mám dělat. Mám z toho trochu strach. S pozdravem a děkuji Zdena.“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, měla byste navštěvovat gastroenterologickou ambulanci pravidelně. Léky typu Ursosanu jsou opravdu základním lékem tzv. PBC - primární biliární cholangiopatie (nemusí jít vždy přímo o cirhosu). Rozhodně však vaše léčba patří do rukou specialisty gastroenterologa.“

Petr Lach: „Pane doktore, ještě hrajete hokej? Nějak nám přibíráte, nebo se mi to zdá? Hihihi...“

MUDr. Martin Liberda: „Odpověď i hmotnost je stejná, jako před 3lety - hokej hraju a škoda, že Tě už nemůžu faulovat :)“

Renáta H.: „Dobrý den, pane doktore, dva dny zpátky mě po večeři (domácí pomázánka s červenou paprikou - zelenina) chytly křeče v horní polovině břicha. Pod hrudní kostí. Křeče a bolesti přicházely ve vlnách cca hodinu. Nevystřelovaly do zad. Prosím, mohl to být spíše žaludek, nebo žlučník, nebo dokonce slinivka? Děkuji moc za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Martin Liberda: „Nejpravděpodobněji žaludek..pokud by se to opakovalo,zřejmě se spontánně vyhnete této večeři.“

ANTIMONY: „Jaká je podle Vás současná česká gastroenterologie?“

MUDr. Martin Liberda: „Velmi slušná kvalita :)“

ANTI: „Jak často je dobré chodit preventivně na gastroenterologickou prohlídku?“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, záleží na tom, jakou prevenci máte na mysli - systematicky je prováděn screeningový program prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku - a tam se (pokud není člověk v některé rizikové skupině) začíná nejlépe přímo preventivní koloskopií v 50 letech věku. Při negativním nálezu pak za dalších 10let.“

Jitka: „Dobré ráno, mám 55 let, v mládí jsem měla 5 laparoskopií gynekol., nyní občas problém se slinivkou, nepříjemné bolesti břicha, podle dr. vychází ze srůstů a operace by byla problematická.“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, srůsty mohou být příčinou nepříjemných bolestí břicha - diagnosa je však zpravidla stanovena až po vyloučení ostatních příčin bolestí břicha, včetně onemocnění slinivky břišní. Vaše potíže by zřejmě dlouhodobě měli řešit kolegové chirurgové ve spolupráci s gastroennterology.“

ANTI: „Může gastroentorolog odhalit lymfosarkom?“

MUDr. Martin Liberda: „V trávicím traktu je to samozřejmě možné, jedná se ale o velmi vzácné onemocnění“

Jana: „Dobrý den, velmi vám to sluší ! Moc se mi líbí ta vlajka na klopě saka. Hodně zdraví pane doktore.“

MUDr. Martin Liberda: „Děkuji mnohokrát.“

Milan Liskovec: „dobry den Pane doktore mel sem bolesti břicha v epigastriu byl sem na sonu ,i rentgen a nalez byl pankreas nepřehledný a bolesti neustavaji jatra mam zvetřena jsou spatne přehledna trpim na prujmy co byste mi dopručil“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, doporučil bych návštěvu specialisty - gastroenterologa, obzvláště, pokud Vám nepomohly nasazené léky. Předpokládám, že nějaké léky nasazeny byly.“

karolína: „Dobrý den, jak se odstraní hemeroid ? děkuji“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, tzv.zevní hemoroid se může zahojit i sám, může ho také odstranit chirurg v lokálním "umrtvení", vnitřní hemoroidy jsou komplexní problematikou a existuje celá řada možností kolegů proktologů, jak Vás jich zbavit, pokud Vám činí potíže.“

jana: „Víte že se k vám každý bojí ? :-) )))“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, vím - ale svým přístupem se to všichni snažíme změnit :)“

Monika: „Dobrý den, jsou prosím žlučníkové kameny důvodem k odstranění žlučníku ? potíže nemám, jen přeléčeného Heliko baktera, který způsobil gastritidu. Po gastroskopii také biliární reflux Děkuji“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, pokud Vám vzniknou jakékoliv "žlučníkové" příznaky, byl by to důvod odstranění žlučníku. Nemalá část lidí se žlučníkovými kameny nikdy potíže nemá - tj. preventivně bez příznaků se žlučník zpravidla neodstraňuje,“

Bohdana: „Dobrý den, pane doktore, dospívající syn má čas od času velké bolesti břicha - musí na toaletu, je mu slabo a na omdlení. Teď jsem zpozorovala, že se to stalo ráno, když měl pozdě večer hlad a já jsem mu nedovolila se před spaním najíst. Může to mít souvislost s jídlem - třeba s předržením hladu? Děkuji Bohdana“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, jestli se problém, o němž píšete, objevuje opakovaně, u dospívajícího mladíka doporučuji návštěvu pediatrického gastroenterologa. Příznaky je vhodné zevrubně probrat.“

Jaroslav Paulík: „Dobrý den! Mám divertikulitidu, dvakrát hospitalizovaný,léčen medikamenty. Úplně jsem vyloučil veškerá semena,ořechy apod.Zatím mám čtyři roky klid. Stačí to aby nedošlo k recidivě,nebo ji vyvolávají i jiné faktory? Díky moc !“

MUDr. Martin Liberda: „Dobrý den, ani semena a ořechy nejsou v klidové fázi zapovězeny. Recidivu může např. vyvolat také pravidelnější užívání léků ze skupiny nesteroidních antirevmatik (např. ibuprofen, diclofenac apod.). Obecně je vhodné mít dostatek vitaminu D (případná recidiva divertikulitidy pak v průměru probíhá "lehčeji")“