Chat

diabetoložka

MUDr. Jitka Homolová

Záznam chatu ze čtvrtka 14. listopadu 2019

Irma: „Hezké ráno paní doktorko,může být zvýšená hladina cukru způsobená stresem?“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, stres jistě může celkový stav zhoršit, ale samotný, bez genetické "dispozice" a dalších vlivů zejm. prostředí,cukrovku vyvolat nemůže.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko,jak nejlépe ovlivnit,abychom neměli cukrovku 2 typu?Děkuji za odpoved.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, určitě se vyplatí dodržovat tzn. zdravý životní stav. Je vhodné stravovat se potravinami neobsahujícími příliš velké množství tuků, ale i cukrů, vhodná jsou libová masa, dostatek vlákniny, zeleniny, omezovat uzeniny, smažené pokrmy, atp. Velmi vhodná je pohybová aktivita, např. svižná chůze, ideálně denně 30-45 min.“

Romana: „Dobrý den P. Doktorko mám dotaz jsem 38tt.kolem 28tt sem byla na testu na těhotenskou cukrovku lacna hodnota byla 5.4.takze mi tekutinu vypít nedali byla sem odeslána do diabetické poradny. Za 14 dní jsem šla do nemocnice na odběry na lačno kde sem ranní hodnotu měla 4.61 a takto jsme to měla až do poslední nastevy v poradně dlohoudoby cukr byl taky v pořádku 36 a i můj vlastní inzulín pokaždé když mě sestra píchla do prstů po snídani po oběde vše bylo ok má otázka zní jestli se opravdu jednalo o těhotenskou cukrovku nebo to bylo jen nějaké lehké zvýšení hodnot děkuji za odpověď“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, těhotenstká cukrovka má v posledních letech přísnější "pravidla". V případě lačné glykémie 5,1 mmol/l je třeba zopakovat odběr ještě jednou. V případě, že i následující hodnota je 5,1 nebo větší, je diagnóza potvrzená. Jinak se ve druhém případě musí doplnit tzn. oGTT - test se 75g cukru a teprve v případě pozitivity hodnot i v tomto testu můžete být označena za gest. diabetičku. Myslím, že při hodnotě 4,6 vám měli doplnit oGTT. Na druhou stranu jste byla pečlivě sledována a asi jste se více hlídala v jídle, což miminku jistě prospívalo:-)“

Jindřich Klíma: „Dobrý den, jsem muž 59 let, trpím diabetem 2. typu, mám vysoký krevní tlak a nadváhu. Při výšce 182 cm vážím 103 kg. Myslíte, že by aplikátory o kterých jste mluvila, byly pro mne vhodné. Může mi tyto léky předepsat praktický lékař, nebo musím vyhledat diabetologa? Můžete mi prosím napsat název těchto léků. Děkuji Klíma“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, myslím, že tzn. GLP-1 RA jsou velmi vhodné při diabetu 2. typu, nadváze/obezitě a hypertenzi. Bohužel podmínky úhrady zdrav. pojišťovny jsou velmi přísné. Vaše hladina glykovaného hemoglobinu musí být > 60 mmol/mol a v případě tzn. plné úhrady je nutno mít také BMI > 35, jinak lze využít úhradu "základní", kdy doplácíte poměrnou část, ale tyto léčiva spadají do ochranného limitu, tzn. na doplatcích za všechny vaše léky nemůžete překročit 5000Kč ročně. Zmiňovala jsem přípravky Ozempic a Trulicity, aplikují se 1x týdně.“

Františka B.: „Paní doktorko, prosím, jak je dostupná léčba pomocí aplikátoru, který jste ukázala v prvním vstupu. Mám 74 let, nadváhu, cukr naposled 7,6, léčba Glukofage. Děkuji a zdravím“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, v případě, že by tyto léky měly být hrazeny ze zdrav. pojištění, musel byste mít hladinu HbA1c > 60 mmol/mol a BMI > 35. Lze je ale využít i bez splnění těchto podmínek, ale v tom případě léky budete doplácet“

M.V.: „Dobrý den,chtela bych se zeptat,jestli může rakovina slinivky břišní souviset s dlouhodobým léčenym diabetem 2.typu.Děkuji za odpověď“

MUDr. Jitka Homolová: „Onemocnění diabetem 2. typu spjato s mírně zvýšeným výskytem rakoviny obecně, ale jednoznačná souvislost s Ca pankreatu prokázána není.“

Iva: „Jsem na tom s cukrovkou líp,lékař řekl, že výhledově za chvilku můžu přejít na tabletky, že si nebudu muset píchat inzulin.Mnozí známí mě radí, ať to nedělám, že pro tělo je určitě přirozenější a lepší ,když si píchá malinké množství inzulinu, než bere tabletky, jejich složení je prý pro tělo horší. Jaký je váš názor?“

MUDr. Jitka Homolová: „Inzulin můžete dnes užívat v kterékoli fázi diabetu, jistě je pro tělo vlastní a přirozený, na druhou stravu vás může omezovat nutostí aplikace, skladování, také rizikem hypoglykémie, která je při léčbě inzulínem častější než u "tabletek". Dnes existují velmi moderní léky - např. DPP4 inhibitory či SGLT2 inhibitory, které také mimo hladinu cukru ovlivňují hmotnost a krevní tlak a jsou bezpečné. Změně bych se nebránila, k inzulinu se můžete vrátit vždy.“

Ohainka Karel: „Dobrý den.Mam dotaz.Asi pred týdnem mě byla namerena hodnota glukoza plazmy 6,4mmol.Je už hraniční tato hodnota?Je mi 67 let ,prodělal jsem v posledních 5 letech 2x akutní zánět slinivky.Jinak se citim dobre .Sportuji.Dekuji za odpověď“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, glykémie diagnostická pro diabetes je opak. 7,0 a více. Hodnota 6.4 je hraniční, již vyšší, pro přesnou diagnostiku bych doporučila doplnit tzn. oGTT test, který pravděpod. potvrdí tzn. IFG - "zvýšenou glykémii na lačno", v tom případě byste se měl mírně omezovat v příjmu rychlých cukrů v potravě, snažit se "žít zdravě", protože se diabetes může časem rozvinout, zejm. když vaše slinivka byla "zasažena" akutní pankreatitidou.“

Vlastik: „Byla jsem na resekci půlky slinivky, od té doby mám cukrovku, píchám si 2x denně inzulin. (6 j). Můžu být výhledově na tom tak dobře, že se té cukrovky zbavím?Umí část slinivky přebrat práci celé?“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, bohužel Vás nepotěším, ale po odstranění části pankreatu budete na inzulínu pravděpod. doživotně závislá. Většina pacientů po pankreatectomii musí aplikovat inzulín 4-6x denně, takže snad 2x denně zvládnete:-)“

Jana K.: „A co psychická nepohoda? Odrazí se na výši glykemie?“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, psychika jistě souvisí velmi. V případě, že máte potíže, hodnoty glykémie mohou více kolísat a hůř se vám daří udržet uspokojivé hodnoty cukru.“

Vlaďka Pánková: „Dobrý den paní doktorko, jsem diabetik a zaujala mě Vámi prezentová kniha jako pomůcka u stravy, s tím počítáním teček :-) Můžu poprosit o název a autora? Děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, je to "Velká dia kniha o jídle" od pana profesora Lebla, kupovala jsem ji v Praze na Malé straně u Maltéz. rytířů - mají tam klub přátel dětí s diabetekdysi m, ale myslím, že je dostupná i na internetu.“

Ruda: „Dobrý den,,prosím jak se jmenuje ten nový lék a jak je můžu získat ,,mám cukrovku 2“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, prezentovala jsem Ozempic. V případě, že o něj máte zájem, jistě se můžete domluvit se svým diabetologem, obvykle na vyzkoušení máme první rok při příchodu nového léku na trh k dispozici pro pacienty vzorky léku.“

Táňa: „Dobré ráno, paní doktorko léčím se cukrovkou 2.typu jsem na tabletách Glucophage 1000 večer s večeří.V září dlouhý cukr 49. Teď už tři měsíce marodím s vyhřezlé ploténky v bederní části páteře.Omezuje mě to v pohybu, takže cukr když si měřím doma mě stoupá až na 14. Léčím se s lupénkou, vysoký krevní tlak.Mam nadváhu 167 cm.vaha 96kg.Nedaří se mi zhubnout.Je mi 44 let.Mohla bych mít novou léčbu o které jste mluvila? Děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, myslím, že by Vám léčba mohla prospět, minimálně by mohla nastartovat mírný pokles hmotnosti, bohužel díky HbA1c 49 Vám pojišťovna uhradí jen poměrnou část, ale jak říkají mí pacienti - "vynaložené peníze za to stály".“

Pavla Petrásková: „V srpnu letošního roku mně byly nasazeny tablety Mettormin Mylan 500 mg. Tablety mně napsala moje praktická lékařka na základě zvýšeného cukru, který byl již delší dobu na hranici. Nikdo mě nepoučil, jak se chovat. Neposlali mě ani k diabetologovi. Je mně 64 let. Mám vyšší tlak a nadváhu. Chodím 2x ročně k internistovi na kontroly a ten mně řekl, ze bude hladinu cukru hlídat. Myslíte si, že by bylo výhodnější, abych trvala na doporučení do dia poradny?“

MUDr. Jitka Homolová: „Dnes je velký trend sledovat diabetiky v ambulancích prakt. lékařů. Řada z nich se snaží pečlivě své pacienty sledovat, ale domnívám se, že specialista má více léčebných možností, edukační pomůcky, dietní - nutriční sestřičku, apod. Někdy se o pacienty s kolegy dělíme - např. do naší ambulance se dostaví 1x ročně - doporučíme ev. úpravu terapie, a pokud to stav pac. vyžaduje, ev. můžeme nabídnout něco více, převezmete zcela.“

Eva Laňková: „Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala, jak často se léky, o kterých jste mluvila, píchají. Dosud jsem užívala prášky, ale paní doktorka říkala, že budu muset asi brzy přejít na injekce, zmiňovala právě GLP, o kterých jste mluvila. Vy s nimi tedy máte dobrou zkušenost a pacienti opravdu hubnou? Děkuji Eva“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, nové GLP1 přípravky se aplikují 1x týdně, to je velmi konfortní a mám s nimi, resp. mí pacienti:-), opravdu dobré zkušenosti.“

Asta Knapoušová: „Dobrý den paní doktorko jsou uzeniny opravdu tak velký problém? Jsem na ně hodně navyklá. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Jitka Homolová: „V případě, že je máte ráda, preferujte libovou šunku, apod., nejhorší jsou paštiky, levé salámy, apod. Dnes je prokázáno, že právě tyto skryté tuky stojí za rozvojem diabetu více než samotné cukry.“

Ivana: „Dobrý den, může tě mi prosím napsat názvy preparátů, které jste představila ve vysįlání ( nebyl to klasický inzulín) Děkuji.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, jsou to Ozempic a Trulicity.“

Jana Kiliánová: „Dobré ránko.Chtěla jsem se paní doktorko zeptat,zda je nějaké specializované pracoviště léčící defekty tzv.diabetické nohy.Přítel v této chvíli čeká na rozhodnutí,zda bude provedeno odstranění prstu nebo je možný jiný způsob léčby.Děkuji.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, na stránkách naší odborné společnosti www.diab.cz je seznam podiatrických center a ambulancí, kde se o syndrom diabetické nohy pečuje, vyberete si pracoviště podle vašeho místa bydliště:-)“

Jana K.: „Píchám si ráno už roky stejnou výši inzulinu. Pokud mám dopoledne větší fyzickou zátěž, mám nižší glykemii po aplikaci. Má to tak být?“

MUDr. Jitka Homolová: „Inzulin i pohyb snižují glykémii, proto byste měl před plánovanou fyzickou aktivitou mírně snížit dávku inzulínu, obvykle dop. 2-4j, ale záleží na celkové dávce a také na druhu pohybu, dále byste se měl před plánovanou aktivitou nasvačit (doporučujeme kolem 10-20g cukru - to je 1/2 až 1 krajíček chleba)“

Vasltik: „Dobrý den, mám cukrovku ,měl jsem dlouhý cukr 98 krátký 16 doktorka mi hned nabídka inzulín ,já jsem odmítnul ....po roce léčby změny stravování ,víc pohybu jsem to stáhnul na dlouhý 44 normální 6 ,7 Chci se zeptat jaký je dlouhý cukr zdravých lidí ,můžu to ještě stahovat :-) Děkuji za odpověď .“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, gratuluji! Je vidět, že jste na sobě "pracoval", doporučujeme udržovat hladinu HbA1c pod 53 mmol/mol a ideálně pod 48 mmol/mol. Zdravý člověk má hodnotu glyk. hemoglobinu do 42 mmol/mol. Lačná glykémie je "normální" pod 5.6 mmol/l, hodnoty kolem 6.5 mmol/l jsou jistě uspokojivé.“

Denisa: „Dobrý den, zarazila me vase rada na hyperglykemii. Prece kdyz dam cloveku s vysokou hladinou cukru v krvi dalsi cukr, ublizim mu... Alespon tak nam to bylo vysvetlovano vsemi diabetology a dava mi to i smysl. Dale bycb se chtela zeptat, zda je nejaky vyvoj v lecbe diabetu 1.typu, napr. ve fati testovani/vyvoje. Dekuji.“

MUDr. Jitka Homolová: „V případě, že před Vámi lečí člověk o kterém víte, že má cukrovku, je mu špatně, nevíte proč, může mít daleko častěji hypoglykémii než hyperglykémii. Hypoglykémie je velmi závažná a cukr dále rychle klesá. Pokud nevíte, co se s ním děje, nemáte glukometr a podáme mu nějaký cukr, stačí 10g, v případě hypoglykémie mi 100% pomůžete a bude-li mít hodnotu cukru vysokou, zvednete ji o 1-2 mmol/l- to mu opravdu neublíží, mezitím samozřejmě sháníte odbornou pomoc. DM 1. typu dnes využívají hlavně nové technologie - senzory, pumpy, flash-monitoring, apod. Dále jsou moderní inzulíny, tzn. inzulinová analoga 2. generace. V ČR se komplikovaným diabetikům 1. typu v IKEMu transplantuje slinivka břišní, ale to je velmi specializovaná záležitost. Hledají se nové cesty, ale bohužel zatím se zdá, že v blízké budoucnosti se žádný zvrat v léčbě konat nebude. Letos se uvolnila možnost přidání určitých léků (dapagliflozin) pro určité diabetiky 1. typu, přidává se samozřejmě i inzulínu, ale zatím není hrazen zdrav. pojišťovnami.“

STANISLAV LAŠTÍK: „PANÍ DOKTORKO JSEM VÁŠ PACIENT A DÍKY TOMU ŽE JSTE SKVĚLÝ LÉKAŘ SE VÁS NEMÁM NA CO ZEPTAT.CHTĚL BYCH VÁM PODĚKOVAT MOC JSTE MI POMOHLA A MOC VÁM TO SLUŠÍ S POZDRAVEM LAŠTÍK“

MUDr. Jitka Homolová: „Děkuji za podporu:-)“

Elischerova: „Dobrý den 64let jsem na biolog.lecbe každý 3mesice odběry takže jsem hlídaná...cukr mi vyskočil na 8...šla jsem k obvodní a ta řekla ze to nic není ...dnes jdu pro výsledky ...když se mnou nebude nic dělat a budu mít cukr mám jít do poradny?dekuji...v rodině cukr není“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, cukr 8.0 je jistě zvýšený!!! Měl by být stanoven z žilní krve, ne pouze z glukometru, nicméně pokud bude hladina lačné glykémie alespoň 2x 7.0 a více, bohužel se již jedná o diabetes a měl byste být edukován o dietních doporučeních + by Vám měl být přidán do terapie metformin (Glucophage, Siofor, atp.) - může o Vás pečovat Váš prakt. lékař, ale i specialista. Doporučila bych nechat si stanovit hladinu "dlouhého cukru" - glykovaný hemoglobin /HbA1C/, který je u zdravých jedinců pod 42 mmol/mol a u diabetiků se snažíme docílit hodnot pod 53 mmol/mol, ideálně pod 48 mmol/mol.“

Lenka Hola: „Dobry den ,pani doktorko jakou mate zkušenost s fiaspem?Syn byl na něm zhruba rok. Tri krat se mu zalalil pak strašne hyperg.A jednou dokonce vůbec nešel přes in.pumu.Jeho kamaradi podobné zkušenosti.Radeji přešel zpátky na nonorapid Děkuji.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, je to tak. Fiasp bohužel má určité biologické vlastnosti, které zejm. při vyšších teplotách, vedou k rosolovatění. V některých pumpách /hl. Tandem/ vede k ucpávání systému a je třeba se vrátit na původní inzulín. Věřím, že se tento problém podaří výrobcům vyřešit, protože při aplikaci pery jsme s ním, resp. naší pac., velmi spokojení.“

Františka Vítová: „Dobré ráno paní doktorko, lze dostat hormonální léčbu na DM 2 i když moje váha je už v normálu 171 cm, 67 kg, 65 let. Léčba kombinovaná, tablety a večer 12 jedn. inzulín. Děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „V případě, že máte uspokojivou hmotnost, benefit GLP1 "injekcí" není tak výrazný. Možná máte už sníženou vlastní produkci inzulínu - lze ověřit stanovením tzn. C peptidu, na druhou stranu jsou i tablety s významným kardiovaskulárním benefitem, tzn. glifloziny, které velmi dobře účinkují a chrání cévy, kombinují se s inzulínem a třeba je již užíváte:-)“

Karel: „Dobrý den, moc vám to sluší, mohla by jsme prosím totéž vzkázat paní moderátorce.. děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobré ráno, děkuji a informaci předám:-)“

Jakub Heglas: „Dobrý den paní doktorko, proč říkáte, že diabetik potřebuje cukr, když si glukózu dokáže tělo vytvořit z bílkovin pomocí glukoneogeneze v játrech a ledvinách ?“

MUDr. Jitka Homolová: „Glukogeneza běží, to je pravda, ale samotná i přežití nestačí. I v ketodietách je minim. 40-50g sacharidů. Myslím, že je důležitá rovnováha, 120-200g sach. denně je přijatelné, 500g opravdu škodlivé.“

Táňa: „Dobré ráno, paní doktorko s kým mám konzultovat novou léčbu s diabetologickou poradnou? Jsem v péči praktického lékaře.Mam cukrovku 2.typu s prášky. Děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, ano, tzn. moderní antidiabetika - GLP1 RA, gliptiny, glifloziny, patří do rukou specialistů a čím dříve se nasadí, tím dlouhodoběji fungují. Bohužel jsou stále velmi drahé a regulace plátců - zdrav. pojišťoven je velmi přísná.“

Lenka Hola: „Pani doktorko jeste jeden dotaz.Mate ve studiu i nynejši in.pumu (metronic)a tu nejnovejši co pujde k pacientum?Zajima me jako maminku ktera se vam zda lepsi.Syn chce prejit k jine firme.Muzete se k ni zminit ve studiu.Dekuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, záleží, zda Váš syn preferuje systém pumpa + senzor nebo využívá glukometr či systém Libre. V ČR dosud jen inzulinová pumpa Medronic 640G umožňovala propojení se senzory Enlite, dnes se do popředí dostávají inz. pumpy Tandem, distribuuje firma A-Import, které komunikují se systémy Dexcom 5 a nově i Dexcom 6, který se nemusí kalibrovat. Naši pacienti mají o tento nový systém velký zájem, funguje dobře. Zmínila bych, ale nesmím jmenovat výrobce ani firmu, proto raději takto rozepisuji.“

Honza - Neslazeno.cz: „Jak hodnotite nedavne studie prokazujici, ze pacienti s diabetem 2. typu mohou na strave s mene nez 30 gramy sacharidu denne snadno a rychle dosahnout remise onemocneni?“

MUDr. Jitka Homolová: „Myslím, že podobné studie byly kdysi zkoušeny u diabetiků 1. typu do objevu inzulínu, tam samozřejmě metabolicky jde o něco jiného, každopádně, obvykle se svými pacienty neklesáme pod 50g sacharidů i při nízkosach. dietách podle doporučení naší odborné společnosti:-)“

Renata: „Dobrý den chtěla bych se zeptat ,moje 20leta dcera má polycystické ledviny,biskupiralni Ao chlopen .Vysledky krve měla glukoza 3,83mmol/l. Chtela bych zeptat dcera je stale unavena vyčerpana a pali a svědi ji spodek muže jit o cukrovku ?Za odpoved ředem moc děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, hodnota glykémie do 5.6 mmol/l je v pořádku, o cukrovku se tedy jednat nebude. Hypoglykémie je "sice" až pod 3.3 mmol/l, ale i tak se hodnota kolem 3.8 zdá docela nízká. Má dostatek živin? Možná zkuste probrat i s nějakou nutriční terapeutkou, zda ji nechybí některé vitamíny, minerály, složky potravy...“

Ruda: „Dobrý den,prosím mám cukrovku 2,,beru prášky Mettormin a gliclazid Mylan hladina cukru se mi pohybuje 7_8 ,nejsou nějaké nové prášky“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, nové léky jsou, ale změna je možná až při dosažení hodnoty glykovaného hemoglobinu > 60 mmol/mol.“

Veronika: „Dobrý den moje maminka má 81 let a adiabetes a pícha si inzulín.Ma problém s bolestí kolen a rukou občas ztrácí cit v rokou,může to souviset s dítětem.A ještě může se pít alkohol při diabetu?.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, ztráta citlivosti v končetinách - ruce i nohy - může souviset s tzn. neuropatií a ta se s cukrovkou opravdu pojí. Lze doplnit vyšetření - tzn. EMG a vyšetření neurologem. Alkohol v malé míře jistě neškodí, 1 "štamprle" na prokrvení mozkových cév klidně doporučím“

MARTINA: „MANŽEL MÁ DLOUHO CUKROVKU 2.TYPU LÉČÍ VYSOKÝMI DÁVKAMI INZULÍNU 25J,25J,25J A RÁNO VEČER 45JJEHO DLOUHÝ CUKR JE V HODNOTĚ 98MMOL/MOL. JE TENTO STAV DLOUHODOBĚ UDRŽITELNÝ? MANŽELOVI JE 63LET CUKROVKU TRPÍ OD 40 LET. DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ“

MUDr. Jitka Homolová: „Váš manžel bohužel má jistě významnou inzulinovou rezistenci. Ta je obtížně ovlivnitelná, někdy pomůže hospitalizace s nitrožilním podáváním inzulínu a přísnou dietou s maximem 100-120g sacharidů aspoň pár dní. Lze také přidat určitý druh tablet (např. glifloziny), ale neznám jeho další choroby, stav ledvin...“

Jana: „Dobrý den. Mívám stavy podobné popisované hypoglykemii. Při měření v krvi nízký cukr pod 4 řečeno že nízký . Jiz dlouhou dobu. Je mi 70.let. Ne vždy pomaha hroznový cukr n čokoláda . Cukrovku nemám. Co by toto bylo? Kromě zidrave stravy je něco?“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, někteří lidé mají opravdu hodnoty cukru nižší než je "norma", na druhou stranu by Vám by měl být vyloučen inzulinom, což je něco jako "opak" cukrovky.“

Helena: „Dobrý den, paní doktorko, jakou mám naději na cukrovku, když maminka byla diabetik na inzulinu, babička též, ale ta na lécích. Je mi 56 let , snažím se jíst zdravě, středomořská strava. Zajímá mě , jak moc velkou roli hraje genetika. Otec, zdráv , kromě demence, má 100 let. zdravím“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, po mamince jste podědila jsou šanci na diabetes, ale je to asi 3%, takže zdravý životní styl i strava to dobře kompenzují:-)“

Jana: „Dobré ráno. Myslíte si, že je slečna moderátorka Petra v těch botičkách naboso?;-) Moc děkuji a hezký den:-)“

MUDr. Jitka Homolová: „Není“

Romana: „Dobré ráno paní doktorko,je pravda,že pokud konzumujeme dostatečné množství zeleniny ke každému jidlu,tak to ma příznivý účinek na hladinu cukru v krvi?Děkuji.“

MUDr. Jitka Homolová: „Ano, vláknina napomáhá regulaci glykémie“

Jana: „Dobrý den, při měření žilní krve mám vždy velmi nízké hodnoty cukru v krvi. Jestli se nepletu tak je to hodnota kolem čtverky A mívám občas, někdy je to častěji stavy velké slabosti třesu v končetinách. Celkově je mi na omdlení v situaci, když jsem hladová a nebo mohu být i sytá ale vystresovaná. Okamžitě mi pomůže hroznový cukr nebo čokoláda, ale i najíst se. Ale určitých situaci je to velmi nepříjemné. Ráda bych se zeptala, zda kromě zdravé stravy, není ještě nějaký způsob, jak toto dalo předejít-léčit ? Lékaři nad tím celkem kroutí hlavou o co vlastně by se mělo jednat. Předpokládám že cukrovka toto není nebyla mi ani nikdy diagnostikovana. Je mi 70 a toto mám už 20 - 40 let. Děkuji za odpověď Jana“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, někteří lidé mají "nastavení" krevního cukru o něco nižší, záleží také na způsobu stravování, tam bych doporučila využívat tzn. polysacharidy - celozrnné pečivo, luštěniny, apod., na druhou stravu bych doporučila vyloučit tzn. inzulinom, což je něco jako opak diabetu.“

Silvie Lošťáková: „manžel 71 let, léky (infarkt), nyní zvýšený cukr 6,5, lékaři neřeší, mám obavy z cukrovky, jsou oprávněné? děkuji Loštáková“

MUDr. Jitka Homolová: „Glykémie 6.5 je zvýšená, ale pro diagnózu diabetu je nutná hodnota opak. > 7.0 mmol/l. Na druhou stravu, spojení onem. srdce a cukrovka jsou vážné a umocňují se navzájem. Jistě by se mohl zamyslet nad svou životozprávou, přidat pohyb, pokud nemá - např. procházky, apod., dále omezit solení, uzeniny, nekouřit... Při dodržování "zdravého" životním stylu může zůstat nadále pouze u "prediabetu", resp. se jej i zbavit a cukrovkou třeba nikdy neonemocní.“

Elischerova: „p.doktorko děkuji za odpověď“

MUDr. Jitka Homolová: „Děkuji také!“

Aden: „Jak často chodit preventivně na prohlídku - která zjistí zda jsem diabetik či nejsem?“

MUDr. Jitka Homolová: „Po 40 letech věku je v rámci prev. prohlídky dop. kontrola glykémie - pozor z žilní plasmy ("klasické odběry krve") - hrazena zdrav. pojišťovnou 1x za 2 roky. V případě, že se řadíte mezi tzn. rizikové pac. - např. prodělaná těhotenská cukrovka, hypertenze či onem. kardiovaskulárního aparátu, diabetes v rodině, prediabetes, apod., měla by se glykémie kontrolovat 1x ročně.“

Táňa: „Dobrý den, paní doktorko.Mám diabetes 2.typu.Jsem na lécích Glucophage xr.1000 večer s posledním jídlem.Poslednich 14 dni,kdy si měřím cukr na lačno mám 12_14 hodnotu.Da se přidat prášek nebo půl prášku třeba ráno nebo během dne.Je mi 44 let.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, glykémie na lačno je dost vysoká, Glucophage XR lze navýšit na 2g/den, můžete dávkovat buď 2 tbl. s večeří nebo, pokud byste hůř tolerovala (např. průjem), lze rozdělit na dávkování ráno a večer. Lék doporučuji užívat s jídlem či po jídle. Podle hladiny dlouhého cukru /HbA1c/ lze ev. potencoval léčbu. Hodnota by měla být pod 53, ve vašem věku pod 48 mmol/mol.“

Milena Hejna: „Dobrý den paní doktorko, je možné se přihlásit k moderní léčbě cukrovky 2 typu GLP-1. Užívám léky Janumet, Glimepirin Sandoz, Metformun. Děkuji Hejna“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, Janumet obsahuje tzn. gliptin (sitagliptin), který je "z rodiny" inkretinových přípravků, ale GLP1 RA - "injekce" jsou asi 3x "silnější". Myslím, že změnu můžete probrat se svým diabetologem, ale záleží na Vaší hladině HbA1c a BMI, protože úhradová kritéria zdrav. pojišťovny jsou velmi přísná a musel byste GLP1 léčivo doplácet.“

Renáta: „Dobrý den paní doktorko,můj tatínek měl diabetes 2typu.Je tohle onemocnění dědičné?Je mi 50let a glukózu mám z odběru 5,4 takže v normě.Jak nejlépe ovlivnit to,aby mě tato nemoc nepostihla ve vyšším věku?Děkuji Vám za odpověď.“

MUDr. Jitka Homolová: „Dobrý den, ano, cukrovka je dědičná, ale jen v malém procentu. Při dodržování "zdravého" životního stylu ji můžete oddálit či ji vůbec nezískáte:-)“

SK: „Jsou sklony k diabetologickým potížím dědičné?“

MUDr. Jitka Homolová: „Ano, diabetes zejm. 2. typu je dědičný, ale tzn. zdravým životním stylem lze nástup účinku oddálit či zcela eliminovat.“

SK: „Jaká je nejlepší prevence diabetologických obtíží?“

MUDr. Jitka Homolová: „:-) snažit se "žít zdravě", tzn. jíst pravidelně, málo tuků, preferovat složené ne volné cukry, dostatek vlákniny, zeleniny, nekouřit... Mít pohyb, ideálně denně aerobní aktivitu - aspoň procházky rychlou chůzí cca 30-45 min. denně... Vyhýbat se stresu...“

Jana Skálová: „Dobrý den, je mi 75 let a mám od 50 let diabetes 2. typu, jsem na lécích, na kůži se mi objevila vyrážka ve formě pupínků, ze kterých teče voda, jsem dlouhodobě v zahraničí a vyšetření mě teprve čeká, cukr mívám nyní vyšší než obvykle, děkuji“

MUDr. Jitka Homolová: „Kožní změny jsou s diabetem spojené, ale musela bych lézi vidět. Při vysoké hladině cukru bývají častější např. opruzeniny, plísně, ale i defekty na nohou, vodnaté puchýřky mohou souviset s jinými potížemi - infekce? viry? Herpes? - doporučila bych jistě vyšetření dermatologem.“