Chat

psychiatr, primář psychiatrického oddělení Fakultní nemocnice v Ostravě

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.

Záznam chatu ze středy 16. října 2019

SK: „Může mít operace koarktace aorty vliv na psychiatrické zdraví člověka?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, neplatí žádná universální pravidla, každá vážná operace je ale potenciální stres, který může představovat nějakou psychickou zátěž, ale nemusí. Takže, pokud to tak cítíte, poraďte se se svým praktickým lékařem.“

SK: „Stačí diagnózu smíšená porucha osobnosti která se vyskytuje společně s OCD řešit medikamentózně?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, poruchy osobnosti obecně nelze příliš ovlivnit farmaky, na místě je především dlouhodobá psychoterapie.“

AK: „Jak vidíte spolupráci psychiatrie s psychologií?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, nedovedu si bez toho představit práci psychiatra. Naše úlohy se do jisté míry prolínají a do jisté míry doplňují, skvělé je, pokud psychiatr a psycholog pracují společně a mohou své postřehy a postupy konzultovat.“

Věra: „Dobré ráno, prosím o radu jak se zbavit stále opakujících se pupenců . Jsou to nejdříve hrbolky tvrdé, které svědí a často začnou hnisat. Nebudu jmenovat masti, krémy vodičky ,volně koupených na rady a teď jen opravdu od lékařů. V kosmetickém salonu jsem nebyla ,odrazují mě od toho, že se to může rozvinout ještě víc. Co byte mi poradila. děkuji“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, nelze takto od stolu poradit a já navíc nejsem kožní lékař, ale psychiatr. Je potřeba začít standardní léčbou, to jste asi provedla, a když potíže přetrvávají, zkonzultovat svého kožního lékaře, zda si myslí, že by potíže psychosomatický původ mít mohly. Nebo pokud to tak cítíte, jste si vědoma toho, že vznik potíží či jejich výsev souvisí s něčím ve Vašem životě, tak rovnou kožního lékaře požádejte o kontakt na některého kožního lékaře, který se psychosomatickými souvislostmi zaobírá.“

Ilona: „Dobrý den, pane doktore, mám dotaz ohledně léčby neurózy, co zabírá nejlépe Okusuji si i nehty, a dost mi to vadí. Moc děkuji za odpověď. S pozdravem“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, nevím, co myslíte neurózou, zda právě okusování nehtů nebo něco jiného. Neurózy v pravém slova smyslu se léčí často na psychiatrii, okusování nehtů většinou ne. Zkuste okusování zkrátka zabránit, třeba tím, že budete vždy, když je to možné používat tenké rukavice, nebo si prsty zkuste namazat něčím nedobrým, třeba hořkým, aby Vás to hned trklo a přestala jste. Ale možná můžete promluvit se svým praktickým lékařem, zda nemáte také nějaké psychické potíže, které by se daly léčit a mohly ty tendence k okusování zmírnit.“

Věra: „...dodatek ano, pozoruji, když mě čeká nějaká akce tak prožívám strach,jestli to zvládnu. Něco nepokazím třeba mám někam jeti ,tak mám hrůzu co se stane, jestli vůbec dojedem v pořádku. To mám i pás výsevu vyrážky.“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Tak to lze ovlivnit psychoterapií a možná i psychofarmaky, stálo by za to, s tím zkusit něco dělat.“

Jitka: „Krásné dobré ráno pane doktore, přesně nevím, jak položit svůj dotaz. Je to již rok, co jsem přestala brát antidepresiva. Mám pocit, ze problémy a věci, kvůli kterým jsem je začala brát se opět vrací. Mám ale spíše pocit, že bych si o tom potřebovala promluvit s nějakým psychologem, chci se zeptat, zda on může můj stav konzultovat i s nějakým psychiatriem, ke kterému by v případě nouze odeslal pro medikaci?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, za těchto okolností se zdá práce s psychologem vhodnější než další léčba psychofarmaky. Psycholog Váš stav konzultovat může, ale spíše v případě takového názoru doporučí návštěvu psychiatra Vám osobně. Pravděpodobně jste už k nějakému chodila, tak tam můžete v případě potřeby navázat.“

Marek Jahoda: „Dobrý den , již 20 let trpím schizofrenií.Beru léky a dostávám injekce ale nepřestávám věřit tomu, že jsem spasitel Archanděl Gabriel. Nepomůže mi nikdo, chtěli mi dát i elektrické šoky, nic nepomůže.Prosím jakou vyhledat pomoc, asi duchovní ale farář mě poslal k psychiatrovi“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, tak k psychiatrovi asi už chodíte... Pokud je stav stabilní, dlouhodobý, tak asi jde o to, jak se s takovými pocity naučit žít, když je nikdo nedokáže potlačit. Jestli se Váš stav horší, to znamená, že už to bylo i lepší, tak to chce zkonzultovat psychiatra a případně upravit léčbu. A možná taky posoudit, jestli Vám nechybí nějaké aktivity, které by Vám umožnily na potíže tolik nemyslet.“

Karla: „Dobre rano, trpim chronickymi bolestmi bederni patere a nespavosti. Asi to spolu souvisi. Poradite kam se obratit s problemy v Brne?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, podívejte se na web Společnosti psychosomatické medicíny, tam jsou kontakty na psychosomatická pracoviště podle jednotlivých míst.“

Petr prihoda: „Dobry den mam dotaz vždy po ranu mivam deprese pocit uzkosti nevite jaka by mohla byt pričina téchto stavu leky neberu dik za odpovéd“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, tak to bohužel nevím, protože Vás vůbec neznám... Asi bych stav nejprve konzultovat s praktickým lékařem, kdyby si ten nevěděl rady, může Vás odeslat k psychiatrovi či psychologovi. Do jisté míry by mohly pomoct i antidepresiva, ale odstranění příčin takových pocitů by mělo mít přednost. Těch důvodů mohou být desítky a jen Vy znáte svůj život...“

Linnet Davidová: „Dobré ráno pane doktore, bylo mi doporučeno mým lékařem navštívit Psychosomatickou poradnu. Je problém někoho najít, jsem z Opavy. Bylo by možné se objednat u Vás v Ostravě?“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, moc se omlouvám, ale jednak psychosomatickým lékařem nejsem, jednak nemám vzhledem ke spíše administrativním povinnostem žádný prostor. Ale v Opavě psychosomaticky orientovaná lékaři jistě jsou. Jak jsem doporučoval před chvílí, podívejte se na web Společnosti psychosomatické medicíny, tam jsou kontakty podle jednotlivých míst.“

Oldřich Buroň: „Dobrý den pane doktore, už tři roky se léčil s psychosomatickými problémy. Nejvíce mně trápí, že mně bolí břicho a pak postupně se tato bolest přesunuje na hrudník až do hlavy podle polohy těla. Mám téměř všechny vyšetření a jdou negativní. Už jsem vyzkoušel i skoro všechny alternativní druhy medicíny jako hypnóza, akupunktura, homeopatie a řada dalších. Chodím k psycholožce a i můj psychiatr si se mnou neví moc rady. Napadá Vás prosím něco, co by mi mohlo pomoci? Děkuji, Buroň Zlechov“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, je samozřejmě těžké radit takto "od stolu", ale napadá mě ještě možnost intenzivnější formy léčby, ve změněném prostředí, to znamená nějaký pobyt na psychosomatické klinice nebo na psychosomaticky orientovaném psychoterapeutickém oddělení. Takových pracovišť je několik a změna prostředí + multioborová péče může přinést nějaké nové podněty.“

Martina: „Dobry den pane doktore, beru necely rok Zoloft 100mg. Dlouhodobe fyz.i.psych.problemy po opakovanych potratech. OL postupoval spravne, je mi mnohem lepe, presto obcas se vyskytnou vykyvy. Je to normalni nebo by se mela zvysit davka? Dekuji“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Výkyvy budou vždycky ve všech životech, kdo má psychiku labilnější, bude jich mít více či silnějších. Ale jestli se potíže nastartovaly nějakými psychicky traumatizujícími situacemi, tak stojí za to zkusit psychoterapii, ta by mohla podpořit nějaké dlouhodobé posílení. Dávku léků bych asi spíše nezvyšoval.“

Sana: „Dobré ráno pane doktore, chtěla bych se Vás zeptat ohledně babičky, je jí 75 let a už přibližně 11 let beze antidepresiva, z důvodu neshod v rodině. Zpočátku jí to svědčilo, nyní se je apatická, sedí pouze doma, nechce mezi lidi. Podotýkám, že dříve byla akční, jezdila na kole, chodila mezi lidi. Mohou za tyto apatie antidepresiva a neublíží jí, když je přestane užívat. Děkuji a přeji krásný den“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Nemyslím, že za to mohou antidepresiva. Možná přestala působit a obnovila se deprese, to se stává. Nebo se mohou rozvíjet nějaké nové potíže, v tomto věku je třeba myslet i na počátek demence. Je třeba tento stav konzultovat s lékařem, praktickým, případně s psychiatrem.“

Marie: „Dobrý den jsem měsíc po tetanickém záchvatu/silnějším/a momentálně jsem na nemocenské,protože jsem měla problém za volantem/strach po záchvatu/.Dostala jsem zoloft 50mg,ale už tyden v noci nemůžu spát.Čtu si...koukám na film,ale nevím jak se dostat zpět do klidného nočního spaní..děkuji Marie“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Nespavost někdy mohou vyvolat i antidepresiva. Je možné zkusit přehodit užívání třeba z rána na večer, nebo si po krátkou dobu, kdy si organismus na antidepresiva zvyká, vypomoci nějakým sedativním lékem, nebo Zoloft zkombinovat s nějakým antidepresivem, které spánku pomáhá, v krajním případě ho nahradit jiným antidepresivem. Určitě se poraďte se svým lékařem.“

Irena: „Dobrý den, může pocit smutku, nespokojenosti, osamělosti a úzkosti vyvolat padání vlasů či jiné např. kožní problémy? A je možné nějak (farmakologicky, ne botoxem apod.) eliminovat pocení rukou vyvolané nervozitou ? Děkuji za Vaši odpověď“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, psychické potíže určitě mohou ovlivnit nebo i vyprovokovat kožní potíže. Botox není můj obor, ale raději bych se mu vyhnul, nicméně bych možná řešil spíše nervozitu, aby k pocení rukou nedocházelo. Mně se teď taky potí ruce a je to tak v pořádku, protože důvod k troše nervozity mám :-). Když si stěžujete současné na psychické prožívání a nějaký tělesný doprovod, tak bychom neměli začínat od těla, ale od psychiky.“

Olga: „Dobrý den pane doktore, trpím depresí už více než dvacet let.Byla jsem kdysi u psychiatra a ten mi předepsal trojkombinace a lék na spaní. Léky jsem nikdy nezačala užívat, ale teď se situace hodně zhoršila a svůj stav přestávám zvládat. Můj život nestojí za nic a je to jedno velké trápení.Léky brát nechci protože mám obavu z vedlejších účinků.Děkuji za odpověď.“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Já bych se nežádoucích účinků antidepresiv - je-li Váš stav opravdu tak nepříznivý - zase tolik nebál. Navíc by mohlo stačit antidepresivum jedno. Ale určitě je dlouhodobě smysluplnější se vydat cestou psychoterapie.“

Jana: „Dobré ráno pane doktore. Myslíte, že je slecna moderátorka Petra v těch lodičkách naboso?:-) Děkuji a hezký den:-)“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Nemám ji právě na dohled.“

Jitka: „Dobrý den, přeji. Pane doktore pracuji jako ošetřovatelka a nedávno jsem byla opravdu vyčerpaná, měla jsem závratě a na těle se mi objevili po těle jakoby puchýře ale pouze v místech, která byla otlačena ( zahřáta) pocit horka v hlavě. Z jídla to nebylo, po hodině to zmizelo. Takto to trvalo asi týden. K lékaři jsem nešla. Měla bych příště jít? Děkuji za odpověď“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, já bych k lékaři asi zašel, třeba jen pro nějaké podpůrné mírnící léky, protože by to třeba po týdnu zmizet nemuselo. Ale když potíže spontánně odeznívají nebo se je daří léčit klasicky, tak se nemusí hned začít s dlouhodobou psychosomatickou léčbou. Nicméně kdyby se to vracelo, tak řešit. No a především předcházet stejnému vyčerpání...“

Luboš: „Myslíte že psychosomatika se promítá i do celé společnosti že když se společnosti příliš nedaří ale všichni jakoby nebrečí ale říkají a cítí že je vše OK se to promítne do budoucí prosperity společnosti nebo naopak když je ve společnosti dobře ale nálada je taková že všichni nadávají že je vše na H... tak se to do budoucna promítne do budoucího úpadku společnosti ??? :)“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Zajímavá otázka a málo času na odpověď (zbývá ještě 7 otázek)... Určitě to, jaké jsou kulturní zvyklosti, ovlivňuje i naše individuální zvyklosti a ty se promítnou i do našeho tělesného stavu.“

LM: „Zdravím Vás, moje máti byla primářka na psychiatrii v našich lázních a měla výborné výsledky s tím, že nepředepisovala každému hned antidepresiva, ale s pacienty si povídala...proč se dnes hned tyto léky každému kdo přijde s problémem předepisují?Vidím kolem plno lidí co jim to stejně nepomáhá...“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, protože psychiatrů je málo a lidí s potížemi hodně, takže se hledají rychlejší řešení, než povídání. A ani všichni lidé nechtějí povídat, ale chtějí pilulku "pro štěstí". Ale postup Vaší maminky byl určitě lepší...“

Lucie: „Dobrý den, ve 43 letech mi byla diagnostikována celiakie. Určitě jsem tuto autoimunitní nemoc neměla od narození. Dá se odhadnout, jestli je mé onemocnění způsobeno “mojí vinou”, myslím tím např. neřešenými frustracemi nebo něčím podobným ? Děkuji a přeji vše dobré. Lucie (46)“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, vůbec ne takto od stolu, ale taky bych to nehodnotil jako vinu. Možná nějaké příčiny ve Vašem životě byly, ale kdybyste to uměla lépe, fungovala byste lépe. Takže je škoda stresovat se vinou a spíše se zaměřit na to, jak se můžu dostat do lepší pohody.“

Alenka: „Dobrý den pane doktore, prosím o názor. Maminka odjede s přítelem na dovolenou a 10 letý syn je u tatínka s přítelkyní, ke kterému 1x za 14 dní jezdí. Poté se osype po celém těle. Hledat příčinu v jídle nebo lez uvažovat o spojitosti s odjezdem maminky? Děkuji za odpověď a hezký den.“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno. Obojí je možné, obvykle věřím, že pravděpodobnější jsou ty jednoduché příčiny, takže mohl být i jiný než psychosomatický důvod. Ale kdyby se to vracelo, je třeba o tom začít uvažovat.“

Lucie: „Krásné ráno pane doktore,mám dotaz ohledně svého 3,5 letého syna.Zadržuje často stolici a stále ještě kaká do plínky..nenutíme na záchod,jen nabízíme..čůrat chodí už rok a půl sám. Je pravda,že kakání je u dětí spojeno se vztahem matka-dítě?Mohu v tomto směru něco změnit?Dekuji za odpověď.Lucie.“

MUDr. Petr Šilhán, Ph.D.: „Dobré ráno, nejsem dětský psycholog ani psychiatr. Důvodů k tomu, jestli syn chodí nebo nechodí na velkou je více než jen vztah s matkou. Takto jednoduché to navíc taky není ani v psychologii. Jestli myslíte, že je vše v rodině docela dobré, tak bych to neřešil, jestli jsou problémy, možná se můžete poradit...“