Chat

metodik programu primární prevence, Nebuď oběť, z. s

Lukáš Látal

Záznam chatu ze čtvrtka 4. října 2018

ANTICYKLON: „Co vše dělá Nebuď oběť, z.s.?“

Lukáš Látal: „Věnujeme se vydělávacím aktivitám pro dospívající, rodiče, učitele i seniory, ale snažíme se dělat i různé další akce, kt. upozorňují na nová rizika internetu. Jako nejbližší akcí bude na začátku prosince žákovské sympozium ve spolupráci s Úřadem Moravskoslezského kraje. O všech našich aktivitách se můžete dozvědět na našich stránkách www.nebudobet.cz.“

SK: „Co je přesně program primární prevence? A je nějaká sekundární prevence?“

Lukáš Látal: „Program primární prevence je prvním stupněm preventivního vzdělávání na školách, má nejen informativní charakter, ale měla by také působit na změnu chování v pozitivním slova smyslu. O sekundární prevenci nemluvíme, ale takovým druhým stupněm prevence je indikovaná a selektivní, obecně nastupuje v případě, kdy už je v třídním kolektivu indikován závažnější problém šikany, kyberšikany atd.“

Dotaz: „Jaké má Nebuď oběť, z.s. výsledky?“

Lukáš Látal: „Výsledky našeho působení je velice těžké zjistit, protože nevíme, zda děti, kt. proškolíme, se opravdu chovají ve virtuálním světě bezpečně. Po školení samozřejmě získáváme zpětnou vazbu od žáků i učitelů, kt. byla prozatím vždy pozitivní.“

DAYD: „Je o Nebuď oběť, z.s. velký zájem?“

Lukáš Látal: „Prozatím ano. I proto, že naše aktivity nabízíme po školách především v rámci našich projektů, jsou pro žáky, učitele i rodiče zdarma.“

ANTI: „Které věci Nebuď oběť, z.s. nezařizuje?“

Lukáš Látal: „:) to je těžké odpovědět, ale pokud bychom nás měli srovnat s ostatními organizacemi, tak nerealizujeme indikovanou a selektivní prevenci, neděláme celorepublikové výzkumy. Bohužel naše aktivity v mnohém omezují finance a získané projekty, přece jen jsme nezisková organizace.“

Josef Tomáš: „Dobrý den. Mohl by jste mi poradit název účinné antivirové aplikace do mobilu. Děkuji za odpověď“

Lukáš Látal: „Dobrý den, nerad bych propagoval jednoho konkrt. výrobce, ale když zkusíte vzhledat fóra, nebo hodnocení uživatelů na např. Slunečnice.cz, tak se tam dozvíte zkušenosti samotných uživatelů. Někteří výrobci nabízí základní verzi zdarma, za rozšířené funkce se musí připlatit.“

Eva Kráčmarová: „Dobrý den, stává se mi, že mi do emaillové schránky - centrum , příjde zpráva jako poslaná z mé adresy“

Lukáš Látal: „Dobrý den, může jít o chybu poskytovatele, ale pro jistotu zkuste provést hlubší antivirovou kontrolu, mohlo by se jednat o škodlivý software.“

Ota: „Co dělat když chodí stále emaily od lidí které neznáte kolem dokola? PS: prosíme moderátorku když hosté hovoří aby se tak přímo neřehtala jak... s otevřenou pusou. Hosty není slyšet co říkají. Vyřiďte ji to děkujeme.“

Lukáš Látal: „Dobrý den, pokud vám dojde zpráva od člověka, od kt. poštu dostávat nechcete, stačí jej blokovat (tuto funkci májí téměř všechni poskyt. e-mail. služby). Co se týká nevyžádané pošty (spam), je to docela těžké, protože se jej nikdy úplně nezbavíme, ale je jej možmé omezit např. tím, že nebudeme zveřejňovat naši adresu (i co se týká soc. sítí), nebo si zvolit poskytovatele, kt. je v zachytávání spamu nejlepší (Gmail, ale i Seznam).“

Mirek: „Dobré ráno, došly mi emaily máme tvoji ip. adresu víme odkud jsi a podobně, změň si heslo emailovou adresu. Po informaci na patřičném místě mi sdělili někdo se hekl do počítače. Je to možné? Jsem začátečník moc všemu nerozumím.“

Lukáš Látal: „Dobrý den, o napadení se jednat může, ale spíše bych tipoval, že se jednalo jen o podvodný e-mail. Nepožadovali po vás i finance za odblokování, nezveřejnění intim. materiálů? Každopádně bych doporučil důkladnější antivirovou kontrolu. Otázkou také je, kdo byl tím patřičný místem?“

Marie Fr.: „Dobrý den. Může mi nějaký škodlivý SW nebo vir nebo něco takového poškodit Excel? Excel samotný nebo i uloženou tabulku? Děkuji.“

Lukáš Látal: „Dobrý den, pokud je škodl. software k něčemu takovému určen, tak určitě ano. Daleko častější ale je, že takový soft. napadá více programů (i celou sadu Office), příp. funkcí v PC, může i snižovat výkon baterie.. Zkuste určitě důkladnou antivirovou kontrolu, možná pomůže. Nicméně se může také jednat o nedokonalé nainstalování samotného Excelu, případně jeho poškození, zkuste jej nainstalovat znovu.“

Jmenovkyně Látalová: „Milý pane Látale, proč neřeknete lidem, že se mají na facebook vykašlat a mluvit více mezi sebou?“

Lukáš Látal: „Dobrý den, řeknu to hned, jak dostanu slovo :) Nicméně si musíme uvědomit, že soc. sítě mohou být dobrý sluha.“

Šebestová: „Dobrý den. Mohlo by se v nějaké školním předmětu vyučovat co jak dělat či nedělat na internetu ? Jde přece o základní dovednosti dnešního života lidí.“

Lukáš Látal: „Dobrý den, na ZŠ je už běžné, že se žáci v rámci výuky ICT (většinou od 5. třídy) s pravidly bezpečného internetu seznamují. Zakomponovat by šly také do Občanské výchovy, příp. do třídnických hodin.“

Nina: „Co znamená když vyskakuje okno někdo chce vaši polohu, někdo vás sleduje. Dá se nabourat i do Wifi?“

Lukáš Látal: „Žádost o zpřístupnění polohy žádají v mobilním tel. i PC běžně aplikace, kt. s nimi nějakým způsobem pracují (běžné jsou mapy, navigace, soc. sítě, vyhledávač spojení MHD, vlaků..), záleží na vás, zda dané aplikaci důvěřujete. Záleží také na tom, zda vaši polohu daná aplikace zveřejňuje ostat. uživatelům, což běžně některé soc. sítě dělají. Do wi-fi se útočníci nabourávají, pro zvýšení její odolnosti doporučuji aktivní firewall a aktualizovaný antivir.“

Milada: „Paní Látalová máte lidi, kteří se zdravotních důvodů se nikam nedostanou.Věřte že sociální sítě jsou s televizí nebo rádiem jejich dobrým pomocníkem v samotě. Ano máte rodinu kamarádku děti,ale nemohou pořád u vás být. Charita dochází 3x denně.“

Lukáš Látal: „Dobrý den, otázku položila moje mamka, beru to jako provokaci, protože sama soc. sítě nemá příliš ráda. Určitě jsou soc. sítě dobrým sluhou ve styku s ostatními lidmi.“