Chat
Záznam chatu ze čtvrtka 19. dubna 2018
SF: „Co si myslíte o pedocentrismu?“
Marek Herman: „Dobrý den, já vždycky hledám rovnováhu. Takže když je učitel příliš zaměřený na sebe nebo zase na dítě není to dobré. Abych byl dobrým učitelem musím mít tzv."situační cit", to je talent, který mě vnitřně vede,abych uměl řešit situace podle toho, jak je potřeba.“
AK: „Váš pedagogický vzor, Vaše pedagogické vzory?“
Marek Herman: „Paní učitelka Ondrová, učila mě v první třídě v Pusté Polomi, byla úžasná. Přišel jsem vykuleny do školy a tam stála ona - vlídná, s úsměvem a trpělivá. Zázrak. Dodneška na ni vzpomínám. Paní učitelka Mrázková v Opavě - naprosto mě fascinovala tím, jakou dokázala udělat atmosféru. Nechápal jsem, jak to dělá, první tři hodiny je ve třídě dusno a pichlavo..a pak přijde ona a všechno je jinak. Jak to sakra dělá? Jak ona to dělá? Dneska už to vím :)“
Viki: „Dobré ráno, budete mít v blízké době v Ostravě nebo okolí přednášku nebo seminář?děkuji“
Marek Herman: „Zítra a v sobotu jsem na fakultě (FTK) v Olomouci, v květnu, tuším že 11. jsem v Rožnově pod Rožnovem.“
STOP: „Jak a proč a kdy jste se stal pedagogem?“
Marek Herman: „Já jsem chtěl vždycky učit. Vždycky. Jeden z důvodu byl to, že jsem ve škole trpěl jako zvíře a říkal jsme si, že se to přece musí dát dělat líp. Takže jsem hned po střední šel studovat pedagogickou fakultu do Brna. Tam mě naštvali ještě víc :-) protože jsme čekal, co mi tam řeknou,ale zrovna z pedagogiky jsem se dozvěděl hrozně málo.“
ANTI: „Jaký jste pedagog?“
Marek Herman: „Pořád něco čtu, studuju, podtrhuju si, takže se snažím na sobě makat. CHCI VĚDĚT. Když učím, tak jdu do toho naplno, takže se musím hlídat, abych se energeticky nerozbil. A učím v chuchvalcích. Mám sice vždycky nachystanou strukturu/minimálně pár bodů na papírku, ale spíše prezentaci v powerpointu ALE vždycky se nechám vést intuici. A je strašně zajímavé. A nesnáším, když studenti předstírají, že "studují", ale jenom stínují. To jsme pak přísný a tvrdý. Učení je můj život.“
Jiří Pauli: „Pane Hermane,opravdu jste tak hloupý, že si myslíte, že nejlepší cesta pro dítě po rozvodu rodičů je,aby se oni dohodli? Aby nemusela být střídavá péče,kterou vy nedoporučujete? Zažil jste to někdy sám,nebo jen teoretizujete a fantazirujete z nevědomosti? Víte kolik otců bylo připraveno o dítě bez možnosti odvolání? Jak se mají podle vás dohodnout dva lidé, když jeden z nich dohodu odmítá? Víte aspoň přibližně kolik je procent zavržených otců ze všech rozvedených (ne z vlastního rozhodnutí)? Nemluvte i něčem,čemu nerozumíte a co jste nezažil.Jiří Pauli“
Marek Herman: „Myslím, že když mám jiný názor než vy, že nemusím být hloupý. Takže bacha na to. Pro mě je opravdu klíčové, aby se lidé uměli dohodnout. Je to klíčová životní dovednost. Zamyslete se nad tím, jak razantně jste do mě tady nastoupil. Vůbec mě neznáte a hned mě napadáte. Možná na něco přijdete.“
Jana: „Dobrý den, Ráda bych se zeptala jak se díváte na absenci otce v rodině kvůli práce. Můj muž je pracovně po-pátek dva týdny v měsíci mimo domov. Máme dva syny ročního a 4-letého. Žijeme takto už 5.let. Pro mne je to náročné a nevítané a bojím se, že se tato absence na synech neblaze podepíše. Děkuji“
Marek Herman: „Dobrý den, věřím vám to, pro ženu je vždycky těžké být "TÁTO- MÁMA". Ale trochu vás uklidním. Muž pracuje s časem jinak než žena. U muže je rozhodující KVALITA ČASU, muž se umí věnovat dětem RYCHLE, INTENZIVNĚ. Takže jestli máte doma dobrého chlapa, tak si děti z něho sosnou , co potřebují i za tu dobu, co je doma. A dva týdny v měsíci jsou ok. Strašně důležité je, že je pryč mimo domov, tak je to z důvodu PRÁCE. Neboli proto, že se snaží rodinu uživit, že to není z nějakého rozmaru. Pokud to má tento důvod, tak to kluci pochopí. Bude se jim stýskat, ale nebudou trpět. Stačí vám to takto?“
Vlaďka: „Dobré ráno, chci Vás podpořit ve Vašem názoru na střídavou péči a vážím si toho, že jste to takto "nahlas" prezentoval v televizi! Mám za sebou 25 let praxe jako pedagog na ZŠ druhý stupeň a ty důsledky této péče vidím každý den ve škole....respektivě vidíme všichni - tedy i moji kolegové. No a i jako matka dvou dnes už dospělých synů to mám stejně. Určitě ze svých názorů neustupujte, díky Vlaďka“
Marek Herman: „Děkuju vám! Dneska je to někdy složité, člověk aby měl strach něco říct! Ale já nemám. Střídavka je fialový hnus. mějte se MH“
Zuzana Lincova: „Dobry den pane Hermane, jak dlouha by mela byt materska dovolena ? aneb kdy se vratit do prace aniz by to dite nejak poznamenalo ? Hraje to vubec roli ? Dale mne zajima zda mate zkusenosti s vychovou deti u takzvane "sandwicove" generace, kdy mam doma maminku s Alzheimerovou chorobou ale take male dite. Predem dekuji za odpoved. Lincova“
Marek Herman: „Tři roky. Je to samozřejmě jen orientační, některé děti nejsou zralé ani v pěti. Když je dítě zralé, tak vám zpravidla samo ukáže, že už je připravené postoupit na vyšší schod. Ale já bych bránil ty tři roky. Do tří let se formuje až 90% naší osobnosti, je to nejdůležitější období našeho života. A je důležité, aby dítě mohlo být v rodině ,kde se cítí bezpečně. Takže hraje to důležitou roli. A SENDVIČ: to je strašně těžké, kdy vychováváte děti a zároveň se staráte o rodiče. NÁROČNÉ. To je svým způsobem nový vzorec, před 200 lety byla průměrná doba života mezi 30-40 lety. To, že máme staré nemocné rodiče, kteří vyžadují dlouhodobou péči, to je nový vzorec. A může být extrémně náročný. Osobní zkušenost s tím nemám.“
renata pasiniová: „Minulou sobotu k nám přijela návštěva,dvě rodiny s 10 a 11 letými kluky.Po 5 minutách chtěli heslo na internet a když jsem řekla,že nejde začalovztekání,přemlouvání k odjezdu,pláč.Nabídla jsem,že si společně zahrajem karty nebo hru,ale to neprošlo.Byl krásný jarní den a seděli jsme venku,v podstatě celou návštěvu říkali to je nuda. Byla jsem konsternovaná a rodiče mi sdělili,že to je normální,že už to vzdali.Co příště udělat?“
Marek Herman: „NENÍ TO NORMÁLNÍ. když jsou dva malí kluci na zahradě nebo venku a nudí se, tak něco není v pořádku. My jsme se na fakultě dohodli, že budeme v souvislsti s nadužíváním počítačů, tabletů mluvit o NEBEZPEČÍ NELÁTKOVÉ ZÁVISLOSTI. A to jste přesně zažila vy. Ti kluci měli klasický absťák (abstinenční příznaky). Co může trochu pomoct je JASNĚ ŘÍCT PŘEDEM, že žádný internet nebude. Ale to je vlivová zóna rodičů ne vaše. Zkuste se s nimi na tom domluvit. A kluci s tím aspoň budou počítat. A pak uplatnit tzv. LÁSKYPLNOU HRUBOST: přiměřeně zakázat, trvat na tom a zbytečně to neprožívat. :)“
jiří: „jací jsou podle vás dnešní děti ve školách“
Marek Herman: „na jedné straně rozmazlené, zpovykané a na druhé straně nešťastné zanedbané, odložené (k televizi, k tabletům, telefonům). A mají dva nedostatky: jsou nemotorné a žvatlají /neumějí mluvit. Očekávají, že se všechno bude točit kolem nich. Důsledek liberální výchovy. Na druhé straně jsou pořád stejné v tom slova smyslu, že když se dostanou do zdravého prostředí, tak letí jak rakety.“
Monika: „Dobré ráno pane doktore, chtěla bych vám jen poděkovat za vaši úžasnou knihu. Mnohokrát mi pomohla při mé krásné práci s dětmi v mateřské škole a momentálně i na mateřské dovolené s moji malou“
Marek Herman: „děkuju, že jste napsala, to mám radost! ať se vám daří.“
Jiří: „Dobré ráno, vskutku si myslíte, že dva lidé, jenž se neznají a chtějí začít vztah a za 20 minut vědí o sobě všechno se nerozejdou a chtějí býti ještě spolu? Mám jiný názor, na všechno mají asi 20 let života a né-li celý život. Děkuji za odpověď.“
Marek Herman: „Máme dvě kontroky, jestli to, co děláme, je správné: 1. intuice, vnitřní pocit (vteřiny, minuty, hodiny) 2. dlouhý čas DLOUHÝ ČAS je potřeba je obě kombinovat, jinak si koledujete o průšvih.“
Gabriela: „Dobré ráno, pane Hermane, Dcera bude nastupovat v 2 letech a a 5 měsících do školky. Musím se vrátit do zaměstnání. Neustále jsem okolím deptána, že tím bude dcera neskutečně trpět a poznamená ji to na celý život. Na druhou stranu znám i názory, že se s tím dítě srovná. Jak to tedy opravdu je? Dcera je velmi společenská, dle mého názoru se bude s dětmi ve školce bavit víc, než se mnou doma. Děkuji za odpověď a přeji Vám krásný den! Gábina“
Marek Herman: „Gábino, poslechněte si názory kolem sebe ale pak se rozhodněte sama podle své intuice. Já bych taky doporučil být doma s dcerou do tří let. Ale já s vámi nežiju. VY JSTE MÁMA A VY NEJLÉPE VÍTE, CO JE PRO VÁS A VAŠI MALOU DOBRÉ. To, co vám pomůže je "pilotní doba". Přechod. Prostě to vyzkoušejte a když budete obě v pohodě tak ok. Když ne, tak je důležité, abyste mohla uměla udělat krok zpátky. držím palce“