Chat

psychiatr

MUDr. Jaroslav Matýs

Záznam chatu z pondělí 19. února 2018

SAK: „Jak se dá léčit člověk, který má smíšenou poruchu osobnosti a OCD k tomu?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, Poruchy osobnosti se léčí velice obtížně, a léčba je vždy dlouhodobá. Zásadní jsou psychoterapeutické intervence u klinických psychologů. Medikace je v tomto případě podpůrná ke zvládání především impulzivity, agresivity nebo úzkostnosti. Problém je přesvědčit takového člověka, aby se léčil a hlavně aby v léčbě vydržel“

ANTIMONY: „Jak nejlíp léčit poruchu osobnosti smíšenou?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, smíšena porucha osobnosti je jako každá jiná porucha osobnosti léčitelná - do stavu kdy člověk ty patologické algoritmy chování dostane pod kontrolu na vědomé úrovni a tady jsou velice výhodné léky ovlivňující nálady, afektivitu- emoce, impulzivitu, agresivitu - výhodné jsou léky na bipolární poruchu nebo na schizofrenii, stabilizátory nálad i když se o tyto duševní poruchy nejedná. Opět ale platí, že léčba je několikaletá.“

marek 14 let: „Dobrý den Jaroslave mám otázku máš deti jak se jmenujou Podzravuj jsem maser“

MUDr. Jaroslav Matýs: „ano, děti mám“

STOP: „Jak nejlépe léčit OCD?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Tady je nutná a výhodná medikace antidepresivy - Sertralin a v kombinaci s psychoterapii ke zvládání a zastavování rituálů. Bez psychiatria se to chronifikuje a často s dostane do "osobnosti" a chronifikovaná OCD je velice obtížně řešitelná“

ANTI: „Jak kvalitní je quetiapinum?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno ve správné indikaci a v správném dávkování je to kvalitní lék. Případně nežádoucí účinky musí "hlídat" ošetřující psychiatr“

Marta: „Heky den. chci se zeptat, pane doktore,zda jednani meho muze lze povazovat za cholericke, nebo psychopaticke. Jsme spolu skoro 30 let. Mam ho rada a doufam, ze o take. Jen jednou za cas se zacne chovat predrazdene a pak staci malickos a napadne me fyzicky. Problem je navic v tom, ze jsem o půl metru mensi a o 60 kg lehci. Vzdy to odnesu nejakymi odreninami a modrinami. Vzdy po tomto vystupu ma vycitky svedomi omlouva se lituje. ... ja vzdy odpustim a vrati se vse do normalu. dekuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Zdravím Vás, To co popisujete svědčí pro výpadek kontroly impulzivity. Je důležité, v jakých situacích se to děje.... co se hromadí "pod pokličkou" a taky proč se stáváte terčem - v abreakce. Kdybych to trochu přitáhl za vlasy tak musím Vám říct, že agresorovi nepomůže "omlouvání se a litování" a už vůbec ne odpuštění ale domluvit se na řešení, nebo ve vlastní režii a "trestu" za agresivní jednání. Ale taky nácvik předcházení takového jednání, resp. na domluvě "varovných signálů" aby se takový impulzivní člověk včas zastavil a přerušil ten "tom myšlenek a emocí" vedoucí k agresi - u Vás k rodině. Skutečně jenom hrozba reálného trestu může přivést Vašeho muže ke korekci. Domluvy skutečně jenom fixují stav. Zkuste to prostě jinak“

Marie: „Dobrý den, pane doktore, prosím o radu, jak se chovat ke své švagrové. Je jí 40 a má (zatím) jednu dceru, které je jeden rok. Místo toho, aby byli s bratrem rádi, že mají zdravé dítě, tak se chová zvláštně - odmítá veškeré očkování, malá jí jen řepu, ale hlavně provozují výchovu-nevýchovu, takže se nepoužívá "ne" a nedělá se nic, co se dítěti nelíbí - a to je právě jeden z hlavních problémů - v autě nepoužívají sedačku, protože se jí to nelíbí. Bratr je v jejím vleku, takže s ním taky není řeč. Prosím Vás o radu, jak s ní jednat a jestli je možné ji přesvědčit , aby své chování změnila. Zatím se to nikomu z rodiny nedaří. děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno a to co jste popsali dle mého je velice obtížně řešitelné z Vaší strany a plně Vás chápu, mám takové matky tohoto "pseudonaturalistického myšlení" v ambulanci. Je to tzv syndrom vymodleného dítěte s těžce hyperprotektivní matkou ve vyšším věku, kdy racionální argumenty vůbec nefungují. Bohužel jediný, kdo by mohl s tím něco dělat je otec dítěte a dle mého změna není možná bez konfliktu. Tady je ale tenký led, kde je velice obtížné prokazovat patologii.Jedna z možností je aby to dítko u Vás zažívalo normální atmosféru, normální vztahy a hlavně normální jídlo, přes které snad přivedete dítě na myšlenku "co je vlastně normální". To ale až věkem. Mám dojem, že nevýchovou se rozvinou takové poruchy chování, že budou muset již v dětském věku vyhledat dětského psychiatra. Je to dlouhá a těžká cesta, v dnešní společenské konstelaci v podstatě nelze uplatnit dohled OSPOD - sociálního kurátora, protože prokázat poškozování dítěte je skutečně těžké... a ještě Vám hrozí že budete sami čelit problémům. Držím pěsti.“

Jiří: „Dobré ráno, chci se zeptat, zda-li nevěra je porucha lidské osobnosti, pokud je, tak asi 90% jí trpí nebo máte jiný názor ? Možná máte jiný názor a já to pochopím, že nevěra je součástí partnerského vztahu, ale asi přece né nemoc i když jde asi o určitou hranici ve vztahu ?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, je to taková krásná otázka. Nevěra je tak stará jako je lidstvo samotné a v principu monogamie není lidské rase přirozená... tím nevěru neobhajuji. Nicméně promiskuitní chování svědčí o reálném problémů u takového jedince v povaze, v sebehodnocení,v schopnosti chovat se zodpovědně k sobě, ke svým blízkým- Když je to tak silné sexuální puzení - hypersexualita tak je na místě i odborná pomoc sexuologa.“

Blazena: „Dobrý den, osobnost mého muže vykazuje známky psychopaticke osobnosti. V práci leader týmu, všemi obdivovany, "lidský" a "empaticky". V práci panuje představa skvělého manželství, i tak na veřejnosti mluví. Doma pravý opak. 20 let manželství, děti velké, mimo domov. Změny chování jsou rychlé, nepředvídatelné, pak následuje omluva,pokud to už nemůžu vydržet. Nebudu popisovat, co již bylo řečeno. Otázka zni: jak se mohu bránit nebo co dělat, jak postupovat? Je řešením pouze rozchod? Jsem na kolaps. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, dle toho co jste popsala, je asi na místě nejdříve se "postarat o sebe" Tedy intervence klinického psychologa - opakuji klinického psychologa a udělat si v sobe takovou životní revizi. S pomocí klinického psychologa - psychoterapeuta si zrevidovat jakou mám hodnotu sama pro sebe, pro toho partnera a co jsem ochotna - neochotna dále tolerovat. Myslím, že je taky důležité chovat se tak, že ne vše je v pořádku a svým chováním nepotvrzovat veřejně falešný obraz o Vás dvou. Snad to bude signál pro partnera, aby se zamyslel a snad pak by to bylo na partnerskou psychoterapii s přechodem na individuální. Prostě začnete péčí o sebe a svou budoucnost.“

Z + M: „NEVYROJILO SE TĚCH "DUŠEVNĚ NEMOCNÝCH" V POSLEDNÍ DOBĚ NĚJAK MOC? P/S BUDOU TI TY ŠPECLE STAČIT?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, jeden z projevů problémů s povahou je familiární jednání bez dodržování základních sociálních pravidel. Tady bez problémů tykáte, bagatelizujete reálné problémy lidí a bagatelizujete "duševně nemocné", což je zajímavé ve vztahu kupříkladu k těžce nemocným schizofrenikům, mentálně retardovaným s autismem, lidí s demencí a podobně. Bagatelizujete problémy lidí s duševními poruchami, které vyvolal současný společenský tlak na výkon.... No a vše nakonec zvulgarizujete poznámkou jídlo. Přemýšlím, kolik jste o sobě svou otázkou řekl všem na chatu“

Šebestová: „Dobrý den. Existuje souvislost mezi maniodepresivními projevy chování s ADHD nebo zvýšenou činností štítné žlázy ? Děkuji za odpověď, Šebestová.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, Děkuji za tuto otázku. Je velice výjimečná. Seriozní dlouhodobé studie prokazuji souvislost v dětství neléčené ADHD s depresí a úzkostí u mužů v dospělosti a taky že je 3x vyšší riziko dalších duševních poruch u žen s ADHD. Proto je důležitá léčba ADHD v dětství. Porucha funkce štítné žlázy nemá souvislost s ADHD ale může svými projevy ADHD imitovat. Mám ve své ambulanci pacienty léčené jam na štítnou žlázu tak na ADHD ale taky pacienty s ADHD a mánií, depresí. U ADHD je jenom 30% čistých. Až 30-40% je v komorbiditě s úzkostí, s depresí. Dokonce u dospělých lidí s ADHD jsou často léčeni antidepresivy a přitom je klíčová léčba ADHD - v dospělosti Stratterou. Dnes ověřený lék u dětí. Situace se lepší. V ambulancích psychiatrů pro dospělé se ADHD velice úspěšné léči a uživají si to jak pacienti, tak jejich rodiny, spolupracovníci.“

hana: „dobrý den mám dceru s diagnozou od psichologa s add porucha pozornosti a soustředěnosti , je to autismus??? jelikož sousedka které jsem se svěřila tak mi hned řekla že je to autismus .. děkuji za odpověd“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, jenom krátce -Diagnoza autismus se skutečně nepsychiatry zneužívá. ADHD je hyperaktivita s poruchou pozornosti. Doporučuji vyšetření u dětského psychiatra.“

Milan: „Dobrý den Jaký je rozdíl mezi schizofrenií a shozoidní vadou?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Schizofrenie je nemoc - porucha, která se dá léčit a má rozličný průběh od plného návratu do života až po invalidizaci. Schizoidní porucha osobnosti je stav trvalý, relativně neměnný. Léčitelně obtížně a nevede k invalidizaci. Spíše může vést i násilnému jednání“