Chat

viceprezident České lékárnické komory

Mgr. Aleš Krebs

Záznam chatu ze středy 22. listopadu 2017

DEFEMATORY: „Co říkáte na prodej léků na benzinových čerpacích stanicích - ČR?“

Mgr. Aleš Krebs: „Na čerpacích stanicích, které jsou zpravidla prodejci tzv. vyhrazených léčiv, je možné získat omezenou paletu léků, ale nezískáte tam žádné informace o tom, jak daný lék užívat, s čím je možné nebo naopak riskantní ho kombinovat a nebo že je třeba navštívit lékaře. Bohužel i některými léky z těch vyhrazených je možné si způsobit poměrně vážné zdravotní komplikace, neboť v nich obsažené látky jsou v mnoha lécích pod různými výrobními názvy a můžete si tak bez upozornění násobit dávku a s ní i nežádoucí účinky. Takže doporučuji navštěvovat svého lékárníka a hlavně být zvědavý a ptát se.“

GF: „Co je největší přednost České lékarnické komory?“

Mgr. Aleš Krebs: „To je docela složitá otázka na jednoduchou odpověď. :-) Z obecného hlediska si myslím, že je výborné, že existují stavovské organizace, které mj. zastupují své členy, organizují pro ně např. nezávislé vzdělávací akce, připomínkují připravované právní předpisy a vysvětlují odborná stanoviska i politikům, ale současně také řeší některé věci přímo s pacienty. A našla by se jistě i spousta dalších činností. Za velmi důležité považuji demokratické uspořádání komory, takže členové mohou přímo nebo prostřednictvím svých zástupců ovlivňovat její činnost.“

Iveta: „Dobré ráno, je rozdíl mezi léky, kterými jsou pod určitými dlouho zavedenými značkami a pak pod značkami např. Dr. Max nebo Benu? Cena je nižší, nevěřím, že léky jsou totožné. Děkuji Vám za reakci a přeji pěkný den! Iveta Pěknicová“

Mgr. Aleš Krebs: „Pravděpodobně máte na mysli tzv. generické varianty. To znamená velmi zjednodušeně kopie originálních léků. I u nich musí být prokázán účinek v rámci definovaného intervalu s ohledem na originál a jejich složení je stejně tak přísně hlídáno, takže pokud by například nevyhovovaly na obsah účinné látky (to je obecná záležitost u všech léků) pak by byly státní autoritou staženy z trhu. Takže si nemyslím, že by byla na místě nějaká zásadní obava. Každopádně máme v životě vždy možnost volby, protože léků je na našem trhu skutečně hodně a je z čeho vybírat. Přeji Vám také příjemný den, nemějte obavy a ptejte se lékárníků.“

Marta: „Dobrý den,před chvílí jste mluvil o půlení tablet.Už léta užívám,kromě jiných léků,Moduretic,který žádnou půlící rýhu nemá,přesto jej užívám jen půl.Protože jsem již několikrát slyšela,že léky,které půlící rýhu nemají se mají užívat celé,ptala jsem se na to lékařky a ta jen mávla rukou a řekla,že to vůbec nevadí a mám i nadále užívat jen půlku.Jaký je tedy Váš názor?Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobrý den, půlení léků, které k tomu nejsou určeny je skutečně poněkud problematické a to například i s ohledem na dávku, protože napůl to prostě nikdy netrefíte. Ve Vašem konkrétním případě můžeme být buď shovívaví, pokud Vám terapie nedělá potíže, nebo je možná také náhrada za jiný přípravek, který má přesně poloviční množství účinných látek, takže by se tableta ve Vašem případě užívala celá. Jmenovat ho zde nemohu, ale buď můžete využít pomoci Vašeho lékárníka, nebo mi prosím napište na mail krebs@lekarnici.cz. Přeji Vám pěkný den.“

MBa: „Ahoj, koukáme na Tebe :-). Jak se ti vstávalo? :-D“

Mgr. Aleš Krebs: „Ahoj Míšo, do lékárny vstávám o něco později, ale podařilo se. :-) Obdivuji všechny, kteří to tak mají pravidelně. Hezký den.“

Ivka: „Dobré ráno, pane doktore, prosím, mohl byste mi popsat co se děje s tabletou určenou např. na tlak, na bolest, antibiotika ......, když nespolkne celá? Mám velký problém s maminkou (86 let). Tvrdi ze nemuze tablety polykat, a muj bratr (64) který se o ní stará jí předepsané léky drtí na prášek. Není v mých silách vysvětlit rizika a nebezpečí 😣. Doufám, že fundované informaci uvěří a přestane to dělat. Velmi za pomoc děkuji Iva“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobré ráno, vzhledem k tomu, že nevím o jaké konkrétní přípravky se jedná, tak je rada poněkud těžká. Mnoho tablet mívá různě řízené uvolňování účinné látky, aby působení léku vydrželo "plynuleji" delší dobu, někdy se rozkládají v kyselém prostředí žaludku a proto mají ochranný obal. Obecně tedy drcení nepovažuji za rozumné zacházení s léky, pokud je to aspoň trochu možné, tak bych doporučil polykat vcelku. S konkrétnějším popisem se na mě klidně obraťte prostřednictvím mailu krebs@lekarnici.cz a určitě to nějak vyřešíme a rádi Vám pomůžeme. Přeji Vám hezký den.“

Aden: „Co je největší nedostatek České lékárnické komory?“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobré ráno, skutečně těžká otázka a spíše bychom zacházeli k politickým tématům, to asi není k ranní kávě, nebo zelí, které tu krásně s ostatním jídlem voní. :-) Vždy nám budou chybět ochotní kolegové, kteří se budou angažovat ve prospěch ostatních, přípravou a organizováním akcí, vysvětlováním mnoha věcí politikům, kteří zásadně ovlivňují naši práci i péči pro pacienty. Bohužel je to asi do značné míry dáno i zátěží z neskutečného a stále narůstajícího množství předpisů a "papírování", kterým musíme věnovat čas a pak nezbývá na komorový život. Principiálně je to ale asi podobné jako v jiných obdobných organizacích. Přeji hezký den.“

Silvie: „Dobrý den pane magistře, chci se zeptat, zda mohu do lékárny donést i dle mého názoru nebezpečné cchemické odpady, které nejsou přímo léky. Např. láhev od odlakovače na nehty. Nepřijde mi vhodné ji vyhazovat do komunálního odpadu. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobrý den, je moc dobře, že se zabýváte i likvidací tohoto typu odpadu, bohužel lékárny ho standardně neodebírají, je to mimo rozsah jejich smluv na likvidaci prošlých léčiv. Pokud máte někde v dosahu sběrový dvůr, tak bych doporučil využít jeho služeb. Přeji Vám hezký den.“

Šebestová: „Dobré ráno. Zajímá mne otázka dostupnosti homeopatik v našich lékárnách. V poslední době mám problém s jejich nákupem.“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobré ráno, nevím, jestli máte na mysli nedostupnost ve smyslu nemožnosti je objednat nebo vazbu na lékařský předpis a s tím související požadavek lékárníka na recept. S výpadky v dodávkách léčiv se bohužel setkáváme pravidelně, bez ohledu na typ přípravku, někdy je možné zajistit individuálním dovozem ze zahraničí, druhý případ by samozřejmě souvisel s řádným dodržováním předpisů. Nejlépe je tedy zkusit se zeptat na důvod ve vaší lékárně, současně i na možnost případného objednání ze zahraničí. Přeji Vám hezký den.“

Emilie: „Dobre rano pane magistre, uzivam nolpazu 2x denne, zabira dobre. Otazka, kdyz treba vecer nemam vubec chut veceret, je horsi si vecerni davku nevzit nebo si nolpazu vzit a nejist? Dekuji vam a preji pekny den!“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobrý den, Nolpaza by měla být užívána minimálně hodinu před jídlem, takže by její užití mělo být od jídla odděleno. Je-li Váš stav stabilizovaný v dávce 2xdenně, tak bych rozhodně tuto frekvenci bez vědomí lékaře neměnil. Přeji hezký den.“

Jaromir: „Dobre rano Tak koukam na tv a konecne jste v primem prenosu potvrdil jak potrebne je zavest recept pres internet. Potom uz se nemuze lekar vymlouvat, ze predepisuje lek ktery se tluce s lekem predepsany jinym lekarem. Super moc dekuji.“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobré ráno, máte bohužel pravdu pouze do určité míry, protože stávající elektronický recept (ani ten povinný od 1. 1. 2018) neumí tzv. lékový záznam, takže ani při elektronizaci ve stávajícím pojetí nemusí jeden lékař vědět o lécích předepsaných jiným lékařem, byť jsme státní orgány na tuto věc opakovaně upozorňovali, protože by to práci významně usnadnilo i nám. Dosavadní sliby na zavedení se pohybují někde mezi roky 2019 a 2020. Přeji Vám hezký den.“

honza: „mohou uškodit volně prodejné vitamíny,minerály,na unavu,na klouby atd.?“

Mgr. Aleš Krebs: „Dobrý den, jakýkoli lék špatně nebo i zbytečně užívaný může uškodit, nevím přesně, co máte na mysli a nakolik je ve Vašem případě účelné užívání. Bohužel nestihnu odpovědět všechny dotazy, ale můžete je zaslat na adresu krebs@lekarnici.cz a rád Vám pomohu. Děkuji všem za dotazy a příjemné ráno. Aleš Krebs“