Chat

pedagog, ředitel základní školy

PaedDr. Pavel Petrnoušek

Záznam chatu z pondělí 25. září 2017

BKBr: „Jaká je Vaše základní škola?“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Jako ředitel školy nemohu odpovědět jinak než, že ZŠ Kuncova je skvělá. Vloni jsme získali národní cenu kvality a prestižní titul Společensky odpovědná škola, jsme i Zdravá škola a Škola pro demokracii. Jsem hrdý na naše pedagogické i nepedagogické pracovníky a samozřejmě žáky a žákyně, kterých je letos 700 ve 28 třídách. Vše o škole najdete na www.zskuncova.org“

SK: „Co chybí dnes českým základním školám?“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Řekl bych především noví, mladí a nadšení učitelé a učitelky, kteří u učitelského povolání vydrží. Velmi těžko se shánění kvalifikovaní učitelé matematiky, fyziky, dílen a učitelky I. stupně. Samozřejmě to souvisí s finančním ohodnocením, které je stále nedostatečné.“

víťa: „Dobrý den, pane Petrnoušek, zajímalo by mě, jaký pak, názor máte, jako učitel. Že, plný internet je, toho sexu a erotiky? Děkuji za odpověď“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „S internetem plným sexu a erotiky nic neuděláme. Spíš jde o to poskytnout dospívajícím objektivní informace o lidské sexualitě, a to dříve, než sami začnou sexuálně žít.“

Lubomíra Macháčková Jeseník: „Zdravím, celý život jsem pracovala organizováním kultury tj.i kurzů tance a společenského chování, přednášek ap.Otec jako právník přednášel Výchovu k rodičovství a manželství ap.Jezdila jsem s ním po školách, učilištích a bylo vidět v jakých "znalostech" děcka i kantoři tápou.Zkoušela jsem psát na různé instituce, aby do škol byly zařazeny předměty o etice, estetice - společenského chování a sexuální výchově několika hodinami místo samé češtiny, matematiky ad.Co vy na to?“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Vážená paní Macháčková, myslím si, že ani tak nejde o to, zařazovat další nové předměty do učebního plánu státního Rámcového programu základního vzdělávání, ale o to, aby se učitelé předmětů výchova k občanství a výchova ke zdraví Vámi zmiňovaným tématům nevyhýbali a zařazovali je do školních vzdělávacích programů a vlastních hodin. Domnívám se, že tomu tak v řadě škol je, ale určitě tomu tak není všude.“

Irena: „Píše se vysvětlovat sexuání otázky úměrně věku,ale většinou se to nekonkretizuje...“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Sexuální témata jako lidské tělo, dospívání, hygiena, zdravý životní styl, antikoncepce, pohlavní nemoce, HIV+/AIDS, hetero a homosexualita aj. jsou zařazena do předmětů prvouka, přírodověda, výchova ke zdraví, výchova k občanství, biologie, tělesná výchova ... a jsou obsažena ve státním Rámcovém programu základního vzdělávání. Je třeba se těmto tématům nevyhýbat a mít je ve škole zařazená do Školního vzdělávacího programu.“

Tomáš Podzimeo: „Mám malý penis je mi 13 let co mám dělat?“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Rozhodně bych se tím netrápil, velikost penisu není zas tak zásadní pro spokojený sexuální život. Možná Tě uklidní, když Tě upozorním na skutečnost, že nejvíce nervových zakončení v pochvě ženy je zhruba 2,5 cm od poševního vchodu, a Ty máš penis 13 cm dlouhý, takže můžeš být bez obav. Důležitější pro Tebe v budoucnu bude umět s partnerkou otevřeně komunikovat a vyjasnit si svá očekávání i obavy.“

Horáková A.: „Dobré a ještě lepší ráno! Pustím ČT a dívá se na mě šéf...Úspěšný, hezký a příjemný den přeje Aťka“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Dobré ráno, paní kolegyně, také Vám přeji hezký a příjemný den a moc Vás všechny ve škole zdravím.“

ANTI: „Jaký je podle Vás rozdíl mezi souč. českými základními školami a českými základními školami v době komunismu?“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Dobrý den. Těch rozdílů je, samozřejmě, hodně. Ten zásadní je v tom, že základní školy v 70. - 80. letech byly politicky řízené a vedené v jednom jediném oficiálním ideologickém duchu, a to komunistickém (politická výročí, hodiny míru, pionýr, cenzura, deformovaný výklad dějin, marxismus - leninismus ...) a žáci nebyli vedeni k pluralitě názorů, demokracii a individualismu. Důraz byl kladen na mechanickou paměť, převládalo frontální vyučování. Přesto mělo základní školství velmi solidní úroveň a výsledky. Jednotné osnovy s množstvím povinně volitelných předmětů považuji za lepší než současný stav, kdy má každá škola svůj vlastní školní vzdělávací program a rozdíly mezi školami jsou až neuvěřitelně velké. Předností dnešních základních škol je nepochybně výuka cizích jazyků, technická vybavenost, elektronická gramotnost žáků, pestrost, pluralita a neuniformita, důraz na kreativitu a rozvoj nadání žáků.“

Ala: „Ještě jednou zdravím, moc Ti to sluší :-) Hezky mluvíš, působíš z obrazovky příjemně. Ahoj v Praze! Hezký den v Ostravě a pozdravuj tam všechny dobré lidi.“

PaedDr. Pavel Petrnoušek: „Mockrát Ti děkuji za milé komplimenty, Alo. Přijel jsem sem rád a doufám, že jsem naší škole a sám sobě neudělal ostudu. Hezký den přeji.“