Chat

advokát

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.

Záznam chatu ze čtvrtka 25. května 2017

SKINF: „Mé rodiče bez mého vědomí a souhlasu zveřejnili kontakty na mou osobu, můžu je zažalovat?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, osobní údaje každého člověka jsou chráněny. S jejich zveřejněním je potřeba souhlas každé osoby. Pokud máte pocit, že jsou zneužívány, můžete se domáhat ochrany. Jako první krok však doporučuji obrátit se na rodiče a celou situaci s nimi projednat.“

Pavel: „Dobry den pane doktore, jsem rozvedeny dva roky. Radne platim alimenty na dve deti. Letos mi vznikne nova vyzivovaci povinnost a rad bych zazadl o snizeni alimentu, tak aby se vsechny me deti mely stejne dobre. Jak se k tomutu stavi soudy? Dekuji za odpoved.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, nová vyživovací povinnost k dalšímu dítěti je změna poměru a v takovémto případě by soud k tomuto měl přihlížet (z mé zkušenosti i takto činí).“

Petra: „Dobry den, prosim jake reseni byste navrhl pri rozvodu, kdy je rozestaveny dum, zatizeny hypotekou a rodina ted bydli u rodiny, jelikoz byt si prodali? Dekuji a at se vam dari:-)“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, jako řešení se nabízí dvě varianty. Pokud je jeden z manželů schopen (a bylo by to i v jeho finančních možnostech) dům dostavět a splatit hypotéku, pak SJM (společné jmění manželů) vypořádat tak, že tato nemovitá věc (pozemek, na němž je rozestavěná svatba) připadne tomuto manželovi a s druhým se vypořádá. Druhou variantou je nemovitost prodat, vyplatit banku a zbývající část si rozdělit.“

Nikola: „Dobrý den, pane magistře,manžel ode mne a syna (8,5měsíce) odešel. Jsem na mateřské,manžel zaměstnán u zahraniční firmy. Mám nárok na vyživovací povinnost manželky? Mám pouze "rodičák" a platím náklady na byt plus hypotéku, kterou jsme uzavřela na sebe ještě před manželstvím. Nemůže mi soud nařídit prodej bytu,vzhledem k tomu,že mé příjmy nepokrývají naklady (pomáhají mi rodiče)? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Nikolo, manželé mají stejnou životní úroveň, pokud tedy manžel vydělá výrazné více, máte právo na finance. Jelikož ve Vámi uváděném bytě žijete s dítětem (jedná se tedy o rodinnou domácnost), soudní prodej v daném přídě dle mého názoru nepřipadá v úvahu.“

Tereza: „Dobrý den, před uzavřením sňatku jsme s manželem (tehdy ještě přítelem) koupili dům na hypotéku, kdy dům i hypotéka ja napsaná jen na mě. Nyní bychom chtěli, aby manžel přistoupil k hypotéce, kdy je zapotřebí dle banky, aby byl zapsán i v katastru. Majetek se skládá, že čtyř parcel, kdy dvě mají svá vlastní popisná čísla (je to v podstatě dvojdům). Je možné si darovací smlouvou majetek rozdělit tak, aby jsme každý měl dvě parcely, ikdyž je hypotéka společná? Děkuji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Terezo, ano, pokud s tím vysloví souhlas banka (nemovité věci jsou zatíženy zástavním právem a může zde být i zákaz zcizení) tak je toto řešení možné. Vy jako výlučný vlastník darujete darovací smlouvou manželovi dvě parcely. Převod je i osvobozen od daně z nabytí nemovitých věcí.“

Marie: „Zdravm pane doktore,mám dotaz ohledně mé dcery,má dvě děti,je rozvedená.Otec jejích dětí není schopen plati výživné včas acelou částku,pořád má výmluvy,něco zaplatí ale ne vše,Vnučka jde na gymnázium,náklady samozřejmě vzrostou,má vůbec cenu žádat o zvýšení alimentu?Dcera má obavy aby ji je ještě nesnížili.děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Marie, skutečnost, že vnučka bude navštěvovat gymnázium je okolnost, která mění poměry a je zde důvod ke zvýšení výživného. Riziko je v případě pokud by bývalý manžel neměl příjem a nepracoval (bez svého zavinění) a dřívější výživné stanovené soudem bylo vyšší. V daném případě soud není návrhem vázán a mohl by výživné i snížit. Pokud bylo stávající výživné určeno rozsudkem a otec neplatí, je možné podat exekuci.“

Lenka: „Dobrý den, syn žije 4 roky s přítelkyní, teď si berou spol. hypotéku a od nás dostal syn 800tis. Kč výpomoc. Jak ošetřit tyto peníze kdyby se rozešli.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Lenko, doporučuji mít písemnou smlouvu o tom, že synovi darujete finanční částku. Podpisy nechte ověřit. V daném případ by se poté jednalo o peníze nabyté darem, tj. výlučné vlastnictví syna i pro případ pokud by se oženil.“

Sofie Krizova: „Dobry den, chtela bych se zeptat na mou situaci: s manzelem nejsme rozvedeny ale kazdy zijeme zvlast . Mame tri deti, ktere bydleji semnou. V Praze bydlim s detma na podnajmu a manzel taky v jinem podnajmu ale ne s nami. Mame spolecnej majetek rodinnej dům, do ktereho mne nechce pustit. Na placeni sipa nasho spolocneho domu se nepodilim protoze jsem sama a nezamestnana a navyse platim obrovskej najem a staram se a zivim tri deti dve dospele studujici a jedno nezletile. Muj prijem je nedostacujici a manzel mi na deti neprispiva. Jak to bude s majetkem ktery mame? Na svuj podil mam narok i kdyz neprispivam na najem spolecneho domu?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Sofie, dům je pořád ve Vašem společném jmění manželů, tak při vypořádání máte nárok na podíl. Máte rovněž nárok na vstup do domu. U manžela se může přihlížet k výdajům, které na splátky vynaložil. Pokud jste pořád manželé, že potřeba si uvědomit, že i další majetek, který nabudete (i mzdy) je součástí společného jmění manželů.“

Marie: „Dobrý den,chci se zeptat má-li smysl žádat o zvýšení alimentů když otec dětí není schopen platit včas a celou částku?Stále něco dluží,platí na dvě děti 4000,dcera jde na gymnázium,mám obavy,že to finančně nezvládnu.děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Marie, pokud bylo poslední výživné stanovené soudem a otec neplatí, je vhodné spíše podat exekuci. Pokud byste podala návrh na zvýšení výživného a otec by např. neměl příjem či zaměstnání (bez svého zavinění), soud by výživné nemusel zvýšit a v odůvodněných případech i snížit.“

Iveta Janoušová: „Dobrý den, chci se zeptat,syn si koupil byt a čtvrtinu si vzal na30l. hypotéku.Nyní je svobodný.Kdyby se jednou oženil a pak rozvedl?Jak by to bylo s vypořádáním ohledně ohledně bytu?Musel by manželce něco dávat? Děkuji Janoušová“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, byt by byl i po rozvodu majetkem Vašeho syna. Budoucí manželku by musel vyplatit pouze v případě, že by byt např. po uzavření manželství rekonstruovali z prostředků společných (SJM) či výlučných od manželky (např. její úspory před manželstvím).“

Petr Vochomůrka: „Dobrý den pane magistře.Mám přítelkyni co se rozvádí a její manžel má dluhy.Chci si ji nastěhovat do bytu a chtěl bych se zeptat jestli se dá ošetřit můj majetek,aby mi do bytu nepřišel exekutor.Děkuji za odpověď.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Petře, pokud je byt Váš, pak Vám jej exekutor nemůže obstavit a zablokovat. Riziko je pouze v případě movitých věci, tj. pokud by měla Vaše přítelkyně ve vztahu ke své osobě nařízenou exekuci (exekutor může postihnout i majetek v SJM) a ve Vašem bytě nahlášený trvalý pobyt, pak by exekutor mohl udělat soupis movitých věcí a Vy byste musel prokazovat, že věci jsou Vaše (účtenky, smlouvy, doklady o koupi, apod). Ve výše uvedeném případě by bylo lepší (alespoň z počátku), aby přítelkyně (pokud je skutečně ohrožena exekucí) u Vás neměla nahlášený trvalý pobyt.“

Al Masany: „Může manžel prodat svůj podíl na domě cizí osobě? Děkuji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, pokud je ve společném jmění manželů, pak nikoli. Pokud manžel vlastní např. ideální spoluvlastnický podíl ve výši 1/2 a jedná se o jeho výlučné vlastnictví, pak je toto možné.“

Karla: „Dobrý den, v přenosu jste řekl, že pokud si na sebe jeden z manželů vezme dluh, aniž by o tom věděl ten druhý, může ten druhý vylsouvit vůči bance nesouhlas se závazkem. Jsem finančním poradcem a v praxi už jsem se několikrát setkala s tím, že i na druhého z manželů spadla exekuce, byl "obstavený" jeho účet, aniž by měl tušení o jaké dluhy prvního šlo. Dověděl se to až v tuto chvíli. Může i v tuto chvíli ještě vyslovit nesouhlas s dluhem? Může banka sdělit na dotaz jednoho z manželů, zda tam ten druhý nemá nějaký dluh? Ještě ve chvíi, kdy má třeba jen podezření? Děkuji za odpovědi.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Karlo, toto je velmi problematické, neboť pokud jde o výlučný dluh jednoho z manželů může exekutor postihnou i společné jmění manželů a pak tímto nelze argumentovat. Ohledně banka jsou postupy individuální, avšak obecně platí, že banka bez souhlasu klienta nesděluje informace.“

Eva: „Rodiče ni záměrně ještě před svatbou "přepsali" chatu, abych byla její výhradní majitelkou, nicméně během manželství jsme chatu de facto celou přestavěli, zvětšili a "zkomfotnili"...jsem i nadále výhradní majitelkou? Rozhodně se nehodláme rozvádět, spíš mě to zajímá z hlediska dědictví. V katastru nemovitostí každopádně stále fuguruji pouze já. Děkuji za odpověď a přeji "dobré ráno"...“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Evo, ano jste i nadále výlučným vlastníkem nemovité věci, a to i pro případ dědictví. Při rozvodu a vypořádání by se však zohlednily vnosy manžela, tj. pokud byla chata rekonstruována za manželství např. za 1.000.000,- Kč, pak by manžel měl nárok na podíl 500.000,- Kč (bylo investováno ze společného majetku do Vašeho výlučného). Chata je však Vaše.“

Jana: „Dobry den, chtela bych se rozvest, manzel ma neustale milenky a zije si svuj zivot, deti uz maji sve rodiny, s manzelem mame spolecny dum, ale mame kazdy i jine bydleni. Otazka: pokud manzel nebude chti podepsat dohodu o rozvodu, je to velky problem? Dekuji za odpoved“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Jano, není to až takový problém. Návrh na rozvod můžete podat sama bez souhlasu manžela. Pokud spolu již de facto nežijete, soud Vás rozvede. V případě, že se nedohodnete na majetku, pak po rozvodu může jeden z manželů podat žalobu na vypořádání společného jmění. Pokud tak nikdo neučiní do tří let od právní moci moci rozsudku o rozvodu, dům budete mít v podílovém spoluvlastnictví - každý ideální 1/2. Důležité pro Vás je, že právní moci rozsudku o rozvodu manželství zaniká i společné jmění manželů.“

Korbáš Michal: „Dobrý den.Chci se zeptat jak má postupovat bývalá manželka v případě,kdy si jeji manžel vzal před rozvodem půjčku a neinformoval ji.Případně jaký postih hrozí bývalému manželovi v případě žaloby.Děkuji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Michale, pokud se jednalo o větší částku, pak lze dovodit, že se jednalo o výlučný dluh manžela. V případě soudního řízení bude potřeba vše prokázat (zejména, že o dluhu druhý manžel nevědě, na co byly prostředky použity, apod.)“

Renata: „Dobrý den, jsem 6 let po rozvodu. Chtěla jsem se zeptat, manžel za trvání manželství zdědil dům po rodičích, měla jsem tehdy při rozvodu nárok na nějaké vypořádání ze společného jmění manželů po rozvodu, co se týče zděděného domu? Děkuji za odpověď“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Renato, majetek nabytý dědictvím nespadá do společného jmění manželů, tj. je pouze od bývalého manžela. Na vypořádání byste měla nárok pouze v případě, že byste do domu společně investovali (z Vašeho výlučného majetku nebo ze společného jmění manželů), pak by měl manžel povinnost Vás vyplatit.“

Eliška: „Dobrý den, s manželem jsme ve stavu krize kdy se možná odstěhuje, lze nějak právně ošetřit aby si sám nemohl vzít hypotéku nebo jinou půjčku, kterou bych pak musela také splácet, jelikož jsme stále manželé? Děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Eliško, pokud by si vzal manžel větší půjčku bez Vašeho souhlasu, pak by se mělo jednat o jeho výlučný závazek.“

Kamila: „Dobrý den mám dotaz.Chceme podat žádost o rozvod.Už bydlíme každý zvlášť a já jsem osoba pečující o osobu blízkou.Sprosti mně placení toho poplatků na kolek?A také jak to je s vyzivnym na manželku děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, ano, pokud prokážete své majetkové poměry, je možné soud požádat o prominutí soudního poplatku. Pokud Vám manžel nic nepřispívá a má příjem, máte právo na výživné manželky - manželé mají mít stejnou životní úroveň.“

Marta: „Dobrý den, manžel měl za svobodna na sebe napsanou půlku domu(po úmrtí maminky vyplácel sourozence), v druhé půlce bydlel jeho otec. Pak jsme se vzali, pomohla jsem mu finančně vyplatit sourozence. Otec onemocněl a prodal svou půlku domu manželovi. Asi po 2. letech zemřel. Mám nějaké právo na část domu? Děkuji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den, majetek nabytý darem nespadá do společného jmění manželů, tj. 1/2 polovina domu je jen jeho. Pokud druhou polovinu koupil ze společných peněz, máte právo na podíl, stejně tak pokud prokážete další investice do jeho výlučného vlastnictví.“

Helena: „Dobeý den, rozvedla jsem se v roce 2002, bez vypořádání majetku, vlastnníme dúm, bývalý manžel se od té doby odstěhoval a o dům se vůbec nezajímá, po celou dobu je udržuji a opravuji sama, děti se postupně oženily a vdaly a bydlím zde sama, žádné z nich dům nechce, právě kvůli nevyřešenému vyrovnání. Ptám se, není zde možné uplatnit právo vydržení z mé strany?“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Heleno, pokud jste měli dům ve společném jmění manželů a po rozvodu nikdo nepodal žalobu na vypořádání, pak dům je dle zákona v podílovém spoluvlastnictví, tj. Vy i manžel vlastníte každý 1/2.“

Pavla: „Dobrý den , chtěla bych se zeptat manželo víkendu zemřel otec a jeho 3 děti dědí pozemky. Jsme s manželem 20 let spolu manželé. Budou pozemky výhradně jen jeho? Děkuji že odpověď. Pěkný den přeji.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Pavlo, ano, majetek nabytý dědictvím nespadá do společného jmění manželů, tj. pozemky (nebo podíly na nich) budou pouze manžela.“

Marie: „Dobré ráno, měla bych dotaz ohledně alimentů. Soudně mám uznané již delší dobu, během tohoto období se bývalý manžel dostal do insolvence. Starší dítě letos končí střední školu a mladší na ní bude nastupovat. Mohu si zažádat o zvýšení alimentů na mladší dítě i přes již zmíněnou insolvenci? Děkuji“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Marie, žádat zkusit můžete, ale soud bude samozřejmě přihlížet k poměrům otce, tj. i insolvenci a soud tedy nemusí zvýšení vyhovět.“

Zděnka Šťastná: „Dobre rano, mam kolegyni ktera s manzelem nekolik let nezije. Nikdo (ani Financni urad) nevi kde je. Rada by se s nim rozvedla, ale jak kdyz neni k dohledani. Neustale chodi na firmu exekuce za manzelovi dluhy. Na soudu uz probehlo, ze spolu neziji. Cca pred tremi lety zadala vyssi vyzivne. Otazka je, co s dluhy co nejsou jeji a jak se rozvest kdyz neni manzel k dohledani. Dekuji za odpovedi. Stastna“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Zdeňko, doporučuji podat návrh na rozvod manželství a soud i tak může rozvést (pokusí se druhého účastníka obeslat, dohledat nebo mu ustanoví opatrovníka).“

Jarmila Šimánková: „Dobrý den,prosím,dá se uplatnit nárok na rozdělení majetku i nějakou dobu po rozvodu pokud vyjdou najevo nové okolnosti a kdy rozvod proběhl v době kdy uplatňující osoba byla "na dně" v psych. léčebně/zneužití zdrav, stavu/.Klasická předmanž. smlouva záhadně zmizela a vše co bylo nabyto v manželství mělo být děleno na půl.Mám dokla o kolaudaci firmy po svatbě,vyrovnání nebylo řešeno. Děkuji,hezký den J.Š.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Jarmilo, ano, dá, ale vše Vámi tvrzené skutečnosti je potřeba prokázat.“

Markéta: „Dobré ráno. Chci se zeptat, jak je to s vyppořádáním majetku. Barák je napsaný na manžela, ale byla to totální ruina, kterou jsme úplně zrekonstruovali. Před manželstvím, i v něm.“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Markéto, pokud jste do domu společně investovali (z Vašeho výlučného majetku nebo ze společného jmění manželů), pak by měl mít manžel povinnost Vás vyplatit.“

Petra: „Dobré ráno, bývalý manžel chce po 5 letech od rozvodu upravit styk s naším synem. Já bych naopak na něj chtěla zvýšit výživné. Když bývalý manžel podá žalobu mohu já pak u soudního jednání vznést svůj nárok na zvýšení výživného (syn vyrostl a bývalý manžel zdědil velký majetek)nebo soud může projednat pouze to na co je podána žaloba? Díky moc za odpověď“

Mgr. Petr Křížák, MBA, LL.M.: „Dobrý den Petro, ano, soud může v jednom řízení řešit úpravu styku i otázku výživného. Je potřeba podat návrh z Vaší strany.“