Chat

ekolog

Ing. Radovan Burkovič

Záznam chatu ze středy 23. listopadu 2016

ANTIMONY: „Stále platí, že Greenpeace jsou sponzorováni ropnými magmáty a ti ropní magnáti je sponzorují proto, aby protestovali proti jader. elektrárnám?“

Ing. Radovan Burkovič: „S GP se už bohužel rozešel i jejich spoluzakladatel, protože začala splňovat to, čemu se říká ekoterorismus. Hodně akcí je spočítáno na efekt a dopad na životní prostředí je nulový nebo záporný. Důkazy, že GP jsou placeny magnáty jsou, hlavně ve fromě výpalného, kdy dostanou nějaké dary za to, že jim nebudou škodit svými akcemi a negativním píár.“

NECROS: „Jaká je současná vláda ohledně ekologie?“

Ing. Radovan Burkovič: „Bohužel nemastná neslaná. Takže první podpora obnovitelných zdrojů byla vyhlášena až v druhé polovině jejich vládnutí, myslím Novou zelenou úsporám. Také až letos mohli podnikatelé a nejnověji obce získat podporu na pořízení elektromobilu nebo nabíjecí stanice. Ale jak my říkáme - zaplať pán bůh alespoň za to.“

DAYD: „Co chybí české ekologii a co je v ní naopak ok?“

Ing. Radovan Burkovič: „Komplexní přístup, tzn. přemýšlet o dopadech, o tom zda když něco stavím, kolik pak bude stát provozování téhož, když něco tvořím, zda to nebude překážet nebo mít jiná negativa. Stejně, jako se u zákonů dělá posouzení dopadu třeba na podnikatelské prostředí, tak se málo dbá na to, aby se posuzoval dopad na životní prostředí. OK je uvědomění lidí, že čisté prostředí je ta správná věc a že je pro ně přínosem.“

SK: „Co si myslíte o ekoterorismu?“

Ing. Radovan Burkovič: „Jako každá věc s násilím je špatně. Dávám přednost jít vlastním příkladem a ukazovat jak to jde, ne nařizovat.“

DAYD: „Věnujete se hlubinné ekologii?“

Ing. Radovan Burkovič: „Bohužel se jí nevěnuji, takže Vám odborně neodpovím. Je to ale zásah do životního prostředí jako každý jiný a je třeba ho dobře zváži. Už jen kvůli odtokovým poměrům a podzemní vodě. Pro představu nám stavební úřad nařídil nejprve vsakování vody na pozemku, tak jsme ho vybudovali a začali vytápět vodou skleník souseda o dům níže. A to jsme se dostali jen 5 metrů pod povrch.“

NECROS: „Co si myslíte o vztahu Miloš Zeman /jako prezident/ a ekologie?“

Ing. Radovan Burkovič: „To jste mne rozesmál, protože náš pan prezident na jedné straně žil na Vysočině, objímal stromy, plavil se na člunu na místním rybníce, tedy žil víceméně v přírodě, ovšem kouří s prominutím jako fabrika, takže na druhou stranu příkladem rozhodně nejde.“

Dotaz: „Co KSČM a ekologie?“

Ing. Radovan Burkovič: „A víte, že netuším? Ovšem když se podíváme do historie, tak ekologie byla to poslední, co je zajímalo a byla doslova nepřítelem. Málo se ví, že hodně demonstrací před Listopadem 89, bylo právě k problematice životního prostředí a doslova nežitelném na severu Čech. Takže ode mne spíše negativní vztah.“

bedřich čajka: „...dobré ráno,jsem z jižní Moravy-Kyjovsko a řešíme solární enargii našeho domu.Ptám se ,jak nejlépe propojit celoroční vytápění domu a současně ohřev vody ve venkovním bazénu 50 m3-přes léto-.Můžeme navštívit Váš dům?Můžete mně dát mailový kontakt pro další komunikaci?Děkuji.“

Ing. Radovan Burkovič: „Ano, pište mi na podkrovnibyt@volny.cz. U Vás to bude komplex opatření, bazén bude odkladištěm přebytků v létě, i v přechodu na jaro a podzim. Propojit se to dá a půjde to po posouzení domu, zisků a výdajů energie. Jižní Morava je místem, kde opravdu dokážete žít jen ze slunce. Mám tam sestřenici a FVE na střeše má.“

Josef Šafarčík: „Dobrý den, mohl byste prosím stručně popsat ohřev vody solární energií, o kterém jste před chvilkou hovořil a případné úpravy klasického boileru? Děkuji“

Ing. Radovan Burkovič: „FV panel vyrábí elektřinu a ta je přímo přiváděna na ohřívací spirálu elektrického bojleru. Hezky je to popsáno v Nové zelené úsporám, můžete zde získat podporu ve výši 30%. Graficky třeba na nelumbo.cz.“

Josef Šafarčík: „Ještě jednou dobrý den, jaký máte názor na znečišťování ovzduší leteckou dopravou a dumpování cen letenek?Není to opět oblast kde ekologie dostává všeobecně a nekontrolovaně na frak? Děkuji“

Ing. Radovan Burkovič: „Ono je samozřejmě obecně otázkou, zda je nutné tolik létat a zda tak, jako nejlepší pomoc najdete na konci své paže, nebývá nejlepší dovolená právě v okolí místa, kde žijete. Ale má to spoustu pozitiv, cestování jako takové, protože poznáváte jiná místa, podnebí, způsoby hospodaření s energiemi, zkrátka život nejen u Vás doma. A můžete zjistit, co se u Vás doma dá dělat jinak, lépe, ekonomicky a logicky, tedy ekologicky. Cena letenek k tomu samozřejmě vybízí a ekologii můžeme naopak spatřovat v tom, že letadla nelétají poloprázdná a ta spousta paliva a hluku se rozloží mezi více osob. To bývá obvykle hlavní motiv dumpování letenek. Já třeba osobně rád železnici, ale pak se zeptáte, zda je horší jedno letiště u nás a druhé v cílové destinaci nebo kilometry kolejí, tunelů a mostů mezi oběma místy. Nic není černobílé.“

GP: „Co si myslíte o globálním oteplováním? Je to podvod?“

Ing. Radovan Burkovič: „Čím dál tím více. Příroda je komplexní organismus a věci vytržené z kontextu v ní škodí stejně, jako v čemkoli jiném. Což je i globální oteplování. Hezky se na tom vezou vlády, vládní i nevládní agentury a spousty firem. Nejkrásnější jsou konference o globálním oteplování, kdy se ze všech koutů planety na pár dní slétnou různí oteplovači a pak draze a dlouho rokují o ničem. Přitom stačí malé úpravy na místě u každého z nás, protože smyslem je mít zdravé prostředí u každého doma a v jeho nejbližším okolí. Ne sledovat ledovce v krátkém časovém úseku pár desítek let a prostou aproximační křivkou z toho vyvozovat katastrofické důsledky. Naši předkové si třeba mysleli, že počet obyvatel nad 1 miliardu je konec Země. No a vidíte, je nás skoro 7 miliard a nic.“

Soňa Randáková: „Bydlím v činžovním domě ze začátku minulého století a nedávno mi vyměňovali okna za dřevěné repliky. Okna těsní určitě lépe než ta původní, přesto, i když mám přetopeno, pokud sedím či ležím musím být přikrytá dekou, protože na mne fouká. I spotřeba plynu (topím Wawkami) byla za minulou zimu o 1/5 vyšší, přestože byla mírná zima. Jsem zvyklá a mám ráda chladnější prostředí, ale nikdy na mne nefoukalo ... Poraďte mi prosím, na koho se s touto problematikou obrátit. Děkuji“

Ing. Radovan Burkovič: „To může mít více příčin. Okna mohou lépe těsnit ale nemusí být dobře vsazená do původní stavby, klasický průšvih bývají parapety a mezery pod nimi. Pokud se nehýbeme, pak se nám zpomaluje krevní oběh a teplo roznáší po těle právě krev. Pak míváme studené nohy, ruce, začíná to prsty. Ovšem to se ví, takže dělník u soustruhu snese nižší teplotu než ekonomka v kanceláři. Je to i v normách. Zkuste tedy změřit byt termokamerou a tak zjistíte, odkud fouká. Ty oblasti úniků tepla budou i těmi, kudy fouká dovnitř a proč se tvoří průvan. Pozor i na digestoře, odvětrání koupelny či WC a také na velké rozdíly teplot v bytě a mimo něj. To všechno nahrává proudění.“

GP: „Kvůli zeleným papírkům si lidé ničí planetu. Nechápu mentalitu lidí. Jsou jako zombií. Neví co mají dělat?“

Ing. Radovan Burkovič: „Hezky to říká agent Smith v Matrixu při výslechu Morfea. Vy lidi jste jako virus, usadíte se někde a vysajete to místo do nuly a pak se jen přesunete dále. Máme spousty příkladů z historie, kdy se lidé opravdu chovali jako kobylky. Ostatně třeba itálie byla zalesněná oblast, než se stala lodní a obchodní velmocí a doslova vykácela zemi. Bez obnovy. Naše republika paradoxně díky objevu černého a hnědého uhlí je na tom z hlediska zalesnění dobře, protože jsme dřevo a dřevěné uhlí přestali prakticky používat. A tím i z hlediska podnebí, vody a teplot. I Sahara byla kdysi zelená. Ovšem jak píšete, peníze dělají hodně. Zvláště pak u lidí, kteří nemyslí dopředu. Pěkný příkladem je v tomto dobrá šlechta, která měla majetek ve smyslu správy a starosti o něj, ne vlastnictví, a k tomu vedla potomky. Někdy hůře, někdy lépe. Ovšem přemýšlela v desetiletích a staletích. Protože věci potřebují buď peníze nebo čas. Vzrostlý les si na louce za peníze nekoupíte, ale musíte počkat až vyroste.“

GP: „V televizi není ani jeden informační pořad okolo ekologie. Který by lidi informoval jak se mají chovat a co dělat.“

Ing. Radovan Burkovič: „A to by jste se divil. třeba Ekomagazím pravidelně každé úterý na konkurenční TV Polar. Minulé díly na webu v jejich archivu.“

jiří: „dobré rano co ste řikali na lidi z hnutí duha myslím že to byli oni nevim byla reportaž nedavno že naký aktiviste vylezli na komín a protestovali tam co otom soudite“

Ing. Radovan Burkovič: „To jsou přesně ty ekoteroristické akce, jak jsem se vyjadřoval níže. Paradoxně zde protestovali proti modernizaci hnědouhelené elektrárny, v jejímž důsledku by ubylo škodlivin a současně se nemusela stavět nová. Posuďte sám, jak je to ekologické..... :-(“

jiří: „dobré rano co ste řikali na lidi z hnutí duha myslím že to byli oni nevim byla reportaž nedavno že naký aktiviste vylezli na komín a protestovali tam co otom soudite“

Ing. Radovan Burkovič: „Již bylo zodpovězeno.“

radim závodný: „Jak jsem se zde v chatu dočetl, máte i vy zkušenost se stavebním úřadem ohledně vsaku dešťové vody. Podobné obtíže řešil kolega při stavbě chaty v zahrádkové osadě v Orlové. A to i ministr zemědělství hovoří o potřebě zadržovat vodu co nejvíce. Věříte, že se státní orgány někdy shodnou? Blahopřeji vám ceně.“

Ing. Radovan Burkovič: „Děkuji za blahopřání, i nás cena potěšila, s nějakou výhrou jsme vůbec nepočítali, v podstatě jsme se jen zúčastnili s úmyslem ukázat, jak to jde, zatímco jiní jen říkají, jak to pořád ještě nejde. Zda se státní orgány někdy shodnou slovy a činy to netuším, resortismus je v tom hrozný. Třeba nám zakázali domácí čistírnu odpadních vod a uzavřený okruh s odkazem na to, že nás napojí brzy na novou centrální čistírnu odpadních vod v Ostravě. Před 17 lety. Dodnes to napojení není. Dodnes část lidí vypouští odpadní vody do dešťové kanalizace a ostatní je občas vyváží velkými nákladními cisternami. To je práce politiků a úředníků, je třeba jim to neustále připomínat a mít jich co nejméně. To je vstupenka ke svobodě a svobodný člověk bývá často i zodpovědný.“

Barčík: „Stihla jsem doma první vstup. Dobré! Ani jsi nevypadal ospale :-)“

Ing. Radovan Burkovič: „Díky Baruš, tímto zdravím svou manželku do práce, kam dojela svým elektromobilem, když současně svezla do školy děti. Bez její podpory by nic z toho nebylo. Ani ona cena. P.S. Ale to vstávání bylo pro sovu krušné. V maskérně to vyřešili. :-)“

jiří: „co řikate na tarnow dul v polsku znečištujou krajinu váš názor“

Ing. Radovan Burkovič: „Dolování není nic ekologického nikdy, ovšem ty suroviny pro život potřebujeme. I to palivo, koneckonců jaderná elektrárna jede taky na přetvořenou uranovou rudu. Doly v Polsku, stejně jako elektrárny na to nejsou nijak světoborně. Polsko si při vstupu do EU vyjednalo výjimku na odsiřování průmyslu a energetiky. Teprve letos jim končí. Takže zatímco ČR je v tomto aktivní již od roku 2004, Polsko teprve od roku 2016. A v tom je velký rozdíl, kterého si nechtěně užíváme i v ČR. Zvláště v zimě při správném větru.“

jiří: „co řikate na ropné skvrny v moři toje katastrofa ekologicka :-(“

Ing. Radovan Burkovič: „Spalovací ekonomika založená na ropě je všeobecně špatně, ale stejně nadávali naši předci na uhelnou a jejich předci na regulaci toků různými mlýny, katry, továrnami, ať už ji spotřebovávaly na pohon nebo chlazení či přímou výrobu. A všechny tyto věci mají své vedlejší dopady. Problém ropy je ten, že dokáže rychle a jednoduše zničit život na rozsáhlých plochách. Stačí jeden netěsnící vrt nebo ztroskotaný tanker a je vymalováno. Čím méně ropy budeme potřebovat, tím méně se jí bude těžit a statisticky bude méně havárií.“

jiří: „ted trošku otazka mimo ekologii včera otevřeli most plzen -most dobrý ne“

Ing. Radovan Burkovič: „Nepotěším Vás, nevím o čem je řeč. Ale jako slovní hříčka dobrý :-)“

GP: „Je výroba elektromobilů z hlediska ekologie horší než spalovací motory. Výroba baterií je pro přírodu větší zátěž? Baterie mají krátkou životnost?“

Ing. Radovan Burkovič: „Narazil jste hned na několik mýtů o elektromobilitě. Pokud zjistíte, jak je elektromobil z hlediska pohonu i následných lokálních emisí úsporný, tak určitě nebudete tohle tvrdit. Zatímco běžný spalovací motor (a to neberu převodovku, výfukovou soustavu, vstřikovací atd.) má přes 800 součástek, elektromotor zhruba 40. Zatímco na výrobu litru benzínu v rafinerii spotřebujete zhruba 1,3 kWh elektřiny, elektromobil na to dokáže ujet skoro 10 km. Výroba baterií pro elektromobily je minimum z dnešní světové výroby baterií. Takže tady bych se zátěže nebál, navíc každý spalovací automobil startuje pomocí elektromotoru. Říká se mu alternátor a roztáčí spalovací motor a proto má i svoji baterii. Nejstarší funkční baterie v elektromobilu máme na VŠB-TUO. Peugeot 106 má najeto 270 tis. km, 16 let a úbytek kapacity 20%. Místo původních 100 km tak najede jen 80 km. Auto zrezaví dříve, než odejdou baterie. I pak se ale dají použít třeba jako záloha pro větrnou nebo fotovoltaickou elektrárnu. Na baterie dnes dávají výrobci elektromobilů běžně záruky od 5 let výše, průměr je 7. Ne že Vám odejde, ale neklesne pod 80% kapacity.“

jiří: „váš vzor v ekologie tušim herec petr vacek :-)“

Ing. Radovan Burkovič: „Bohužel neznám.“

Pavel Okleštěk: „Dobry den znate baterie pana Prochazky HE3DA?“

Ing. Radovan Burkovič: „Ano a jsem velmi zvědav na jeho projekt a zda se konečně rozjede výroba. bylo by to fajn pro český průmysl a akumulaci elektřiny, které máme v ČR bohudík přebytek.“

Filip: „dobré ráno, mohu se zeptat, jak je možné nejefektivněji využívat dešťovou vodu v RD? děkuji“

Ing. Radovan Burkovič: „zaléváním počínaje a po malém přečištění i na splachování, odvážlivci v ní rovnou myjí nádobí a myjí se s ní. Pitnou používají jen na vaření a pití.“

jiří: „měj te se ;)“

Ing. Radovan Burkovič: „Děkuji, i Vám vše dobré a jak říkal moderátor počasí Slunce v duši.“

Marie Klimešová: „syn chce využít solární energii pro domek v neobydlené zoně.teprve by stavěl potřebuje poradit“

Ing. Radovan Burkovič: „Pak ať zkusí odkazy uvedené v dalších odpovědích a Novou zelenou úsporám. Tak by mohl zjistit jak postavit pasivní nebo rovnou aktivní dům. Lze i přírodní postupy, viz ekovesnice.cz a pan Petr Skořepa.“

GP: „Dnes žije na světě okolo 7 miliard lidí. Nebude trvat dlouho a bude jich 9 miliard. Pokud vykonáme dobrý kus práce, tak díky vakcínám, „správné“ zdravotní péči a reprodukčnímu zdravotnictví, můžeme populaci snížit o 10 – 20 procent.“ Bill Gates“

Ing. Radovan Burkovič: „Tož taky přístup. Ale stačí jim dát možnost žít kvalitně v místě a dobře tam hospodařit. pak se nebudeme množit jako kobylky a vysávat okolí.“

Michal Červinka: „Dobrý den. Prosím, máte nějaké doporučení vytápění nového rodinného domu pro 4 osoby a ohřevu TUV, kde není možnost spalování zemního plynu. Pokud by vaše doporučení bylo i za pomocí tepelného čerpadla, doporučil byste i nějakého výrobce i třeba výrobce v ČR a případně i jaký systém. Máte někde zveřejněné vaše "vychytávky" tj. technické informace, úspory co se týče výroby elektrické energie, ohřevu TUV na vašem rodinném, ekologickém domu? Děkuji.“

Ing. Radovan Burkovič: „Doporučím odkazy viz níže a tam najdete radu.“

Rostislav: „Mám jednoduchší ohřev jen do stavajícího el. bojleru se voda předehřeje ve starém umístěném na půdě - teplota až 50st, večer sprcha a to co se předehřálo se doplní a dohřeje na stanovenou teplotu.... ale nápadů je víc - hodně zdaru“

Ing. Radovan Burkovič: „Gratuluji, jen více takových. Mějte se všichni fajn a děkuji za Vaše otázky.“