Chat

výživový poradce

Mgr. Martin Jelínek

Záznam chatu z pátku 29. května 2015

GF: „Radíte jako výživový poradce jaké pít nealko nápoje?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, součástí poradenství ve výživě je samozřejmě i pitný režim, který naprosto zásadním způsobem ovlivňuje všechny metabolické pochody v těle. Nejlepší je čistá (ideálně filtrovaná) voda, přídavek jakýchkoli dalších složek má tendenci odklánět nás rovnováhy. V podstatě nejhorší vliv má konzumaci slazených tekutin... Krásný den. M.Jelínek“

GF: „Umíte poradit i psychiatricky a fyzicky nemocným - jako výživový poradce?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, existuje bezpočet prokázaných souvislostí konzumace stravy s různou úrovní kvality a vzniku zdravotních problémů na úrovni těla i mysli. Ne vždy je možné tvrdit, že výživou můžeme zdravotní komplikace vyléčit (to je otázkou individuality), v naprosté většině případů ale v určitém rozsahu vliv má. Legislativa naší země neumožňuje výživovým poradcům léčit stravou, s tímto se můžeme setkat v určitém rozsahu především v asijských zemích. Know-how v tomto směru sice mám, doporučení dát můžu, vždy je rozumné tyto kroky konzultovat s ošetřujícím lékařem. Krásný den M.Jelínek“

Iveta Rafaelova: „Dobre rano ! Jak skladovat miso pastu? Dekuji:)“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, nejlépe v chladu, v našich podmínkách jednoduše v lednici (pozor - ne mrazáku). Miso pasty mají v takových podmínkách poměrně dlouhou trvanlivost... Krásný den M.Jelínek“

GF: „Okolo 40-tky - jak si nastavit správnou výživu?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, existuje několik obecně platných pravidel, která slouží jako základ pro tvorbu optimálního stravování, a to prakticky pro všechny věkové kategorie. K těmto je potřeba nastavit další, která odpovídají individualitě daného jedince. Touto cestou není možné vše odprezentovat, problematika je poměrně rozsáhlá. Vždy záleží na tom, co chcete výživou ovlivnit a jaký cíl si v této oblasti stanovíte (jinak se budou stravovat sportovci/nesportovci, muži/ženy, těhotné a kojící...). Cílem všech by měla být cesta k rovnováze, v oblasti stravy to například znamená adekvátní příjem zeleniny, ovoce, volba vhodných obilovin (lepkové vs. bezlepkové), správné množství a především vhodná úprava luštěnin, dostatek mikroživin a volba optimálního poměru makroživin v rámci celkového nastavení stravovacího režimu. Na první pohled to může vypadat složitě, opak je ale pravdou - v podstatě je možné si se stravou doslova "hrát", neexistuje pouze jeden tzv. správný režim, ale naopak velmi široké množství možností... Krásný den M.Jelínek“

Karel: „Výživové údaje na rýži, těstovinách, luštěninách se udávají v kcal/100g. Platí to pro 100g suché rýže, nebo již uvařené? Změní se vařením energetická hodnota potraviny? Děkuji“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, tyto údaje jsou vztaženy k potravině ve stavu, ve které ji kupujeme. Tzn. platí informace uvedené na etiketě - záleží tedy na tom, zda je potravina v sušeném stavu či jakkoli technologicky upravená (například suchá čočka vs. čočková pomazánka). Vařením není možné změnit energetickou hodnotu, dochází pouze ke změnám konzistence, chuti a některých nutričních parametrů (primárně obsahu mikroživin). Pokud přidáme k potravině vodu, na jednotku objemu se tak energetický obsah sníží, v celkovém zastoupení ale zůstává stejný. Krásný den M.Jelínek“

Veronika: „Dobrý den, dá se s Vámi domluvit konzultace na jižní Morave (Brno)?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, v tomto směru jsem k dispozici v Ostravě, Brně i Praze v rámci cestovního harmonogramu, vše je otázkou domluvy :-) Krásný den M.Jelínek“

ella: „Dobrý den, má význam 3 tydenní kůra, kdy se vypije ráno nalačno sklenička kefíru se lněnými semínky? Kvůli střevům? Moc děkuji“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, význam určitě má, osobně bych toto ale nedělal bez konkrétního zdůvodnění a zacílení na vlastní individualitu - vždy záleží na tom, jaký problém se střevy vznikl (v některých situacích střevních potíží není vhodné konzumovat mléčné výrobky či vyšší dávky vlákniny, může tak naopak dojít ke zhoršení stavu). Krásný den. M.Jelínek“

Iva: „Dobrý den, poradíte mi něco ze zdravé výživy na chudokrevnost.Děkuji“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, existují potraviny, které mohou řešení této situace podpořit. Je nutné znát příčinu, která nemusí vždy být na úrovni běžně prezentované absence železa. Ve zjednodušeném pojetí se orientujte na pravidelné zařazení potravin s dostatečným obsahem už zmíněného železa (různé druhy masa, pšeničné klíčky...). Nemá smysl je konzumovat ve zbytečně velkých koncentracích, cílem by měla být rovnováha, důležitá je tedy především jejich pravidelná přítomnost v jídelníčku. Dalším důležitým faktorem je dostatek vitamínů B komplexu, primárně B12. V tomto směru jsou jeho bohatým zdrojem živočišné produkty (maso, ryby, mléčné výrobky, vejce), případně fermentované potraviny (kvašená zelenina, miso pasty). Velmi výraznou pomocí jsou i specifické doplňky stravy, které nabídnou řízený přísun potřebných látek. Krásný den M.Jelínek“

Lenka: „Dobré ráno, chtěla bych se zeptat, kolik se doporučuje sníst chia semínek, např. denní dávku, aby splnily účel? A ještě co semínka quinoa?děkuji za odpověď“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, u chia semínek je rozumné se při jejich konzumaci držet trochu "zpátky" - pokud jich sníme příliš mnoho, nepřiměřeně ovlivní střevní peristaltiku a metabolismus vody v trávicím traktu. Pro průměrného dospělého člověka považujte za rozumné množství cca polévkovou lžíci denně. Quinoa jsou pseudoobilovinou, se kterou v kuchyni pracujte jako s přílohou (podobně jako pečivo, brambory, rýže a jiné obiloviny) - tedy propláchněte a uvařte do měkka s dochucením pomocí koření dle vlastní potřeby. Krásný den M.Jelínek“

dotaz: „Dobrý den, mohu se zeptat, co se dá jíst po tři dny před vyšetřením ledvin? Mělo by se jednat o bezezbytkovou stravu. Moc děkuji.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, pokud lékař doporučil bezezbytkovou stravu, je potřeba se vyhnout (či výrazně omezit) zeleninu, ovoce a luštěniny. Jejich menší množství být zastoupeno může, vždy ale důkladně tepelně upravené. Základem stravy se tak stává maso, vejce, mléčné výrobky, oříšky... Krásný den M.Jelínek“

Alena Póčová: „Dobrý den Mohu konzumovat semínka Chia pokud užívám lék na ředění krve. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, teoreticky ano, ale s velkou opatrností. Obsahují omega-3 tuky, které v určitém rozsahu mají antikoagulační dopad, zesilují tak účinky antikoagulancií (léků na ředění krve). Celá problematika je ale složitější, protože tyto účinky mají v podstatně větším rozsahu omega-3 nacházející se v živočišných potravinách. Krásný den M.Jelínek“

Tobakr: „Cetl jsem o glukomananu jako vlaknine ktera je lepsi nez psylium ktere muze zpusobit problemy. Ma zasytit a snizit cholestetol se kterym bojuji. Znate a doporicil byste glukomannan?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, glukomannan je látka, která se získává extrakcí z kořene japonské rostliny s názvem Konjak. Jedná se o specifikum, které je obtížné srovnatelné s čímkoli běžně dostupným v našich podmínkám. Faktem je, že spektrum vlastností této látky je velmi zajímavé, na stranu druhou přiměřené množství psyllia je naprosto bezpečné (řečeno ještě jinak - předávkovat se můžeme vším, pokud množství nepřiměřeně přeženeme). Krásný den M.Jelínek“

Zdenek: „Dobrý den, diagnostikovali mi nedávno Crohnovu chorobu. Konzultace či rada okolo upravení jídelníčku a stravování by mi pomohla. Děkuji, hezký den..“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, v tomto případě je potřeba postupovat opatrně a individuálně. Záleží na rozsahu poškození střeva a aktuální vývojové fázi choroby. Obecně se doporučuje tzv. bezezbytková strava (nedoporučuje se zelenina, luštěniny, některá semínka, příliš mnoho ovoce). Takto upravená strava je silně stereotypní, vyplácí se ji upravovat s ohledem na aktuální vývoj choroby, což touto cestou nezrealizujeme. Zcela určitě doporučím se stravou takto konstruktivně pracovat, můžete tak dosáhnout zajímavé podpory a zlepšení situace. Krásný den M.Jelínek“

jiFi: „Hezké ráno :) Jak se díváte na velký boom v USA a Německu - výživy podle balanc.testu? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den i víkend.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, stejně jako na jakékoli jiné podpůrné metody stanovování metabolismu a snahy určit tzv. metabolický profil, podle kterého nastavíte režim stravování. Neexistuje žádná jedna univerzální a všeurčující metoda, vždy je potřeba (za předpokladu, že chcete dosáhnout rovnováhy v organismu) přistupovat komplexně. Určitě tímto nechci tvrdit, že tyto metody jsou zbytečné, to v žádném případě, pouze jsou příliš medializovány a komercionalizovány. Krásný den. M.Jelínek“

Katka: „Dobrý den, v pořadu jste zmínil chia semínka a jejich příznivý vliv na vyprazdňování. Mohou chia semínka konzumovat i lidé alergičtí na ořechy?“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, vždy záleží na tom, na co konkrétně alergii máte, toto by mělo transparentně prokázat alergologické vyšetření. V rámci populačního průměru je možné říci, že reakce na chia semínka jsou poměrně vzácná ve srovnání s běžně konzumovanými druhy ořechů a semen. Krásný den M.Jelínek“

Veronika: „Dobrý den, jak se díváte na téma tzv. "překyselení organismu"? Je vůbec možné, aby byl organismus překyselený? Krev, lymfa, ... nemůže být kyselá. Je potom opravdu ukazatel nějakého překyselení moč či pot? Není to je přirozená reakce těla, že vylučuje odpadní látky, které jsou logicky kyselejší??“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, pojem "překyselení" je v současné době do jisté míry zprofanovaný. Důvodem je primárně nepochopení problematiky tzv. acidobazické rovnováhy, která je poměrně složitá a zcela určitě není možné z ní vyčleňovat dílčí systémy a orgány v těle. Bavíme-li se o tzv. překyselení, správně bychom měli mít na mysli (s výjimkou stavů tzv. acidózy, která je projevem různých a svým rozsahem výrazných zdravotních komplikací) tendence vedoucí k posunu acidobazické rovnováhy ke kyselejším parametrům. Velmi záleží na tom, jaký systém v těle je postižen a přetěžován. O překyselení krve nemůže být řeč, protože rozptyl jejího pH je pro životaschopnost organismu velmi úzké. Krásný den M.Jelínek“

Alena: „Dobrý den, mám devatenáctiletou dceru, která je od malinka alergická na mnoho potravin - ryby, všechny ořechy, luštěniny, sóju, sezam a ovoce a zeleninu může v podstatě pouze tepelně upravenou. Ráda hodně běhá. Nemá tedy žádný přísun omega 3 kyselin. Mohla by jíst chia semínka? A má dostatek vitamínů a minerálů, když nemůže čerstvou zeleninu? Děkuji za odpověď“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, reakci na chia semínka by mělo prokázat alergologické vyšetření, zcela určitě se tomuto nevyhýbejte. Dalším koncentrovaným zdrojem omega-3 jsou konopná semínka. Pokud nemůže jíst syrovou zeleninu, teoreticky jí mohou chybět některé fytochemické látky. O deficit vitamínů a minerálů se nebojte, v převážné většině případů tepelná úprava stravy tyto látky významně neničí. Krásný den M.Jelínek“

Martin: „Dobrý den, rád bych se dozvěděl, jak zdravě přibrat. Děkuji“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, pokud budeme mít na mysli pod "zdravým přibíráním" nárůst svalové hmoty, tak rozumnou kombinací cvičení (posilování) a příjmu bílkovin (stravou i doplňky, které poskytují vysoce kvalitní proteiny). Krásný den M.Jelínek“

Pavel: „Dobrý den, jak se díváte energii a vibrace vody? Má filtrované voda stejnou energii jako pramenitá či krystalická? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, stejný informačně-energetický potenciál mít nemůže, protože prochází prostředím, které ji ovlivňuje odlišnými elektromagnetickými frekvencemi. Voda je v tomto směru velmi citlivým médiem, který reaguje na každý podnět. Krásný den M.Jelínek“

Veronika: „Dobrý den, prosím, můžete mi poradit. Pár dní už mě trápí bolest střev, mám spíš zácpu, uvažuji o lehčím půstu. Čím můžu podpořit léčbu? Je vhodný lněný olej? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, pokud trpíte zácpou, bude lněný olej s největší pravděpodobností pomocí. Situaci je ale vhodné konzultovat s odborníkem kvůli zjištění možné příčiny, od tohoto se bude odvíjet i koncepce vhodné stravy. Krásný den M.Jelínek“

Stanička: „Dobrý den,chci se zeptat,jak je to s kávou v těhotenství,děkuji.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, v průběhu těhotenství je zcela určitě vhodné se konzumaci kávy vyhnout - kofein i látky vznikající při pražení kávových zrn jsou zdravotně rizikové, v těhotenství i nebezpečné. Pokud si kávu nedokážete odepřít z chuťových důvodů, volte alternativu v podobě tzv. náhražek kávy (např. Caro apod.). Krásný den M.Jelínek“

Pavla: „Dobrý den, jsem kuřačka. Mohl byste mi poradit, jak dopad cigaret na tělo alespoň trošku eliminovat a jak čistit organismus? Děkuji za odpověď“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, určitě se vyplatí navýšit příjem antioxidačních látek (ve stravě primárně zelenina, ovoce, ořechy a semena, lisované šťávy, je vhodné se zaměřit i na kvalitní doplňky stravy). Krásný den M.Jelínek“

Klára: „Dobrý den, Je mi 17 let a chtěla bych se zeptat, jaká potravina je vhodná při boji s nadváhou. Nadváhou totiž trpím od dětství a nedaří se mi zhubnout. Na sportování nemám čas, protože mi čas zabere učení, nevím jaké potraviny by tedy byly vhodné a jak by se dalo zhubnout ? Děkuji moc.“

Mgr. Martin Jelínek: „Dobrý den, proces hubnutí není o volbě konkrétní potraviny či jejich omezeného množství, ale primárně o poměru přijaté a vydané energie, dále nastavení vhodného poměru mezi základními živinami (cukry, tuky, bílkoviny), úrovni glykemického indexu stravy a rozvržení jídel v průběhu dne. Hubnout bez pohybu je velmi náročné, v těchto situacích se člověk ve stravě musí výrazně omezovat, což způsobuje nemalý zásah do rovnováhy. Ne každý toto zvládne, z toho důvodu určitě doporučím se zaměřit na jakoukoli formu pohybu. Krásný den M.Jelínek“