Chat

psychiatr

MUDr. Jaroslav Matýs

Záznam chatu z úterý 26. května 2015

SJ: „Jak velkou roli hraje to, kdy je psychiatrická nemoc odhalena, diagnostikována dlouho po jejím vzniku?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, duševní poruchy jsou mkožné skutečně již od dětského- předškolního věku. Až 70% duševních poruch v dospělosti začínají v dětském věku. Proto celý kulturní svět věnuje pozornost péči o duševní zdraví dětí. Rozpoznání- diagnostika duševní poruchy a včasná léčba - včetně psychoterapie... je rozhodující a dokáže se tak zabránit devastaci duše - duševního stavu člověka nemocí. Doslovně jak to tedy píšu. Bohužel zatím neumíme to diagnostikovat tak exaktně jako kupř kardiologové na EKG a dalšími moderními metodami. Zdravím“

SJ: „Publikujete a přednášíte?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, ano přednáším, zrovna dnes jsem v Karviné. Ale přednášky si musím plánovat, protože předášky jsou z mé strany spíše osvěta a není to moje živnost... mám hodně pacientů Pěkný den“

SJ: „Proč jste si vybral zrovna psychiatrii dětskou a dorostovou?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, předtím jsem pracoval jako psychiatr pro dospělé, věnoval jsem se i návykovým nemocem a dětská mne zaujala, že v této oblasti nebylo toho tak moc známého tak jak to je dnes. Takže byla to taková výzva a dnes je to práce která mne naplňuje, když vidím výsledky u dětí ale i u jejich rodičů. Pěkný den“

Petra: „Dobre rano, pane doktore, rada bych se Vas zeptala, jakym zpusobem zvedat sebevedomi u 11ti leteho chlapce. Ve skole je tichy, introvertni, nesocializuje se se spoluzaky.uz doslo k sikane od spoluzaku. Dekuji Vam.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobré ráno, z toho co jste napsala bylo by vhodné aby se na Vaše dítě podíval alespoň dětský klinický psycholog. Dle popisu to vypadá, že Váš syn může mít sklon k úzkostnosti, příčina - to je pak na odborníka Zdravím“

V.T.: „Dobry den, pokud jde muz na materskou dovolenou jiz od prvopocatku a zena do prace, nemuze to negativne ovlivnit budouci vztah ditete s matkou? Dekuji.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, role matky v raném dětském - předškolním věku je stejně nezastupitelná jak role otce. Role matky v tomto věku je hlavně emočno, teplo domova, jistota, proteplení rodinného krbu.... Proto absence matky v tomto věku je dost problematická, protože v tomto období je matka klíčová. Podobně jako je absence otce v období pubertálního opozičnictví, kdy matky již nemají ty kompetence zvládat pubertální agresivitu. Zdravím“

Karolina: „Dobry den, pane doktore, jakou problematiku resite nejcasteji? Dekuji za odpoved a preji Vam hodne uspechu.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, v současné době jsou to děti s autismem, s ADHD - hyperaktivní děti a děti s úzkostmi a depresemi. V tomto ročním období řešíme dětia adolescenty s psychózami - schizofrenii a mánií. Zdravím“

Jana z Prahy: „Dobře ráno,vnučka si od dvou let trhá vlásky, až tak, že ji maminka musí vlasy oholit. Narodila se jako chtěla druhá, od začátku má mnohem víc pozornosti než první holčička, všechno si vynucuje pláčem, tak aby byl klid, tak ji zpravidla ustoupí a vyhoví, aby byla v pohodě a neměla touhu si vlásky vytrhavat. Dnes je ji 5. Dá se nějak trhání vlásku odnaučit? Děkuji Jana“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, tato forma sebepoškozování je dle mého forma prostestu s tím co se děje kolem dítěte, místo stíhání vlásků nebo ustupování jeho vynucování si "výhod" zajděte za klinickou psycholožkou Zdravím“

Renata: „Dobré ráno zdravíme vás Mario říkal že vidí v televizi pana dochtora.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „AHOJ MÁRIO“

Tereza: „Dobrý den. Ráda bych se Vás zeptala, jaké předpoklady by podle Vás měl mít člověk, který by se chtěl stát psychiatrem. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, pedopsychiatrů je zoufale málo ale pro Vaší informaci Nejdřív je nutno absolvovat lékařskou fakultu - 6 let, v současnosti 5 let specializace psychiatrie pro dospělé nebo dětská a dorostová psychiatrie a k tomu 5 letý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik. No a po atestaci cca 5-7 let než máte odborné zkušenosti ale po celou dobu se stále musíte vzdělávat tedy do důchodu Zdravím“

Iveta: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak postupovat při zvykání dvoletého dítěte na kontak s otcem a jeho novou rodinou. Otec se s dítětem od narození nestýkal. Nyní se pokoušíme o navázání kontaktu. Dítě je velmi fixované na matku a její nepřítomnost i krátkou celou propláče. Snaha nabídnout jakoukoliv aktivitu, hračky a podobně se míjí účinkem. Pořád volá maminku. Poraďte jak na to. Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, v tomto případě je to postupně - v přítomnosti matky společné aktivity a společná péče a postupně osamostatňování a aktivity jenom s "novým otcem". Zdravím“

Josef: „Dobrý den, pane doktore. Rozvedené manželství, syn 16 let v péči maminky, tatínek mu dal kázání, protože kradl a flákal školu. Od té doby syn odmítá jakýkoliv kontakt (i telefonický) s celou rodinou otce. Je na místě doporučit návštěvu u klinického psychologa?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, tady je klíčové, že selhali oba rodiče. Nechci teď hodnotit kdo víc nebo méně. Myslím, že by se měli nejdříve měli setkat rodiče a měli by se domluvit v tomto případě nejdříve na jasných pravidlech co nebude ani jeden z rodičů tolerovat. V této situaci, kdy se už jedná o kriminalitu tak to vypadá, že řešením bude návštěva Sociálního kurátora a pak minimálně střediska výchovné péče. Jiné řešení už nevidím Zdravím a držím pěsti bude to chtít hodně energie a odvahy. Jenom se nenechte zneužívat a nechejte syna nést zodpovědnost za jeho rozhodnutí nefungovat a žít parazitickým způsobem života. Zdravím“

Jaroslava K.: „Dobry den, pane doktore, rada bych se Vas zeptala, jak se stavite k vychovnemu placnuti pres ruce ci zadecek a popr.od jakeho veku. Dekuji.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, plácnutí by mělo být plácnutím na zadek a mělo by to být v kontextu "sankce" za něco co dítě porušilo, překročilo, neudělalo a ne úleva - ventil rodiče od vlastního vzteku. Zdravím“

Tereza: „Dobrý den. Jaké by měl mít psychiatr předpoklady po té duševní stránce?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, to jste dala velice těžkou otázku. Nechci tady mluvit o morálce, .... pro lékaře základ. Ale víme, že bohužel i lékaři kradou, lžou... bohužel dělají i další nepěkné věci. Psychiatr by se neměl snažit prožívat nemoci svých pacientů ale přitom by měl se svými pacienty soucitit. Měl by být pro svého pacienta jistotou, autoritou chápající, ale taky osobou, která je dostatečně znalá, aby svého pacienta provázela v jeho životě, nemoci, problémech. Je dobré aby svého pacienta taky učil žít se svým problémem a učil ho být tím kompetentním do života. To ale by měl být sám psychiatr, protože člověk může učit jenom to co sám umí. Rozhodně se na psychiatrii nehodí člověk impulzivní, vzteklý, agresivní. Zdravím“

Iveta: „děkuji za odpověď na dotaz zvykání dvouletého dítěte na kontakt s otcem. Z důvodů,které nechci rozebírat není společná péče matky a otce možná. Snažíme se o kontakt v její přítomnosti v pozadí, ale předpokládám, že dítě vycítí, že zde dobré vztahy nejsou. Existuje nějaká jiná možnost.. nebo je lepší počkat,až dítě povyroste a bude se na otce ptát samo? Děkuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Tady si myslím že by měl místo klinický dětský psycholog. Když se bude čekat tak se ztratí kontakt a vazba na druhého rodiče. Ten druhý rodič je pak velice diskriminován a nedivil bych se, kdyby to vedlo k dalším konfliktům mezi rodiči. Tady předpokládám, že oba rodiče jsou výchovně kompetentní Zdravím“

Dana: „Dobry den, snažím se dítě 3 roky vychovávat bez strachu a s vlastním názorem. Nemlatime ale někdy prostě musím když neuposlechne. Dá se takto dítě vychovat aniž bych ho mlatila a poslouchalo??na všem se do mluvíme a jsme partacky.dekuji“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, osobně si neumím představit výchovu bez strachu, protože strach - úzkost je jedna ze základních emocí člověka a slouží abychom zaregistrovali, že něco nás ohrožuje, je to varování .... Nicméně respekt z autority učí rodiče. Každé dítě má svou hranici na kterou reaguje a mění své chování, |Proto u některých dětí je někdy nutno i to "fyzické upozornění", že překročilo pravidla a hranice...Opět ale platí pravidlo, že trest není msta, ventil rodiče z vlastní agrese ale je to prostředek ke změně chování dítěte ale i dospělého. Spravedlivý trest děti akceptují, nespravedlivý ten neodpustí.. Pěkný den a učte své dítě taky zvládat i úzkost a strach. Jk jinak to zvládne mimo rodinu ve světě?“

Katerina: „Dobry den pane doktore chtela bych se zeptat na naseho ctyrleteho syna. Vyzaduje neustale mou pritomnost at uz si hraje scimkoliv nebo dela cokoliv. Pokud jsem pryc tak musi tatinek nebo babicka. Ve skolce zase vyzaduje pani ucitelku a pokud se mu zda ze s nim nekdo neni dostatecne jak by si predstavoval tak zacne schvalne kopat bouchat do veci a vztekat se. Poradite mi co s nim? Dekuji moc“

MUDr. Jaroslav Matýs: „V tomto věku je to asi o separační úzkosti. Zkuste to zatím sami doma, po troškách vést k samostatnosti doma různé záminky- teď musím vařit... něco uklidim... a pak pochválíte jek to zvládl...Kdyby to nešlo, tak klinický psycholog Zdravim“

Pavla Dubovská: „Dobrý den, pane doktore, prosím Vás, máme téměř 3-letého synka a stále nám přetrvává problém jeho kakání do kalhot, byť na nočníček na malou stranu chodí již dlouho a to mu problém nepůsobí. Je na to nějaký trik?:-) Děkuji Vám moc, s pozdravem Pavla Dubovská“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, do 4,5 roků to lze považovat za tolerovatelné, nicméně při přetrvávání do vyššího věku by dítě mělo být vyšetřeno na parazity... přes praktického dětského lékaře Určitě je pak vhodné trochu rozklíčovat vztah dítě - maminka, jestli to není forma protestu dítěte k mamince. Opět - klinická psychologie Zdravím“

Jana: „Pane doktore, vadí sobectví i samotnému sobci?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, vůbec ne, ten lituje jenom sebe a nemá soucit s okolím.“

Madla: „Dobrý den, pane doktore, máme téměř 4letou dceru, která se hodně vzteká. Prakticky při každém našem "ne" nebo požadavku, který se jí nechce splnit. Dochází při tom k úplné hysterii, která trvá i přes hodinu a to i denně zhruba od necelých dvou let. Dá se tomu nějak předcházet, zmírnit intenzitu? A jedná se dle vás o typ temperamentu nebo naši výchovnou chybu? Děsím se, jaká bude za několik let puberta.... Děkuji a přeji Vám hezký den.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, toto je klasický příklad opozičního vzdoru při dominantní povaze dítěte. Skutečně důslednost, neustupovat, po afektu sdělit co se nám nelíbilo. Když vydržíte tak do 3 týdnů by to mohlo polevit, resp do 3 dnů to bude s nižší intenzitou. Vaše dítě prostě musí pochopit, že toto pravidlo platí a vztekání je zbytečně vynaložena energie. Když to zvládne a zkoriguje vztek, tak ho pochválíme. Předejít se tomu nedá, ale lepší je normálně žít a učit zvládat sebe Zdravím“

Věra: „Dobrý den pane doktore, na jedněch prarodičích se mi nelíbí přílišná benevolence k výchově neteře (2 roky) - může vše, je středem pozornosti a hlavně doslova "řídí" jejich domácnost (kdo si kde sedne, co bude/nebude dělat atd.). Máme totiž čerstvě miminko a toto chování se začíná promítat i do našich návštěv, kdy neteř bere našeho syna jako novou zajímavou hračku a více méně prarodiče jí v tom nebrání, spíše podporují. Jsem spíše nekonfliktní člověk, takže zatím čekám.. a vymýšlím správnou strategii, jak "nastavit hranici" a komu? Děkuji za radu.“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, tady radí jednu jedinou a podstatnou věc - za výchovu zodpovídají rodiče- proto ten koho rodiče to jsou by měl těmto starým rodičům jasně vymezit, že to dělat prarodiče dělat nesmí a nebudou. Takové vměšování se prarodičů do chodu rodiny svého dítěte svědčí pravděpodobně o tom, že nedošlo k osamostatnění se toho dítěte-rodiče - nedošlo tedy k tomu, že ho respektují jako dospělého a kompetentního jako rodiče. Mimochodem tímto znevažují kompetenci rodičů. Doporučuji proto v tomto udělat rázný krok s vysvětlením. Zdravím“

míla: „Teď jste ve vašem vstupu da se říct odpověděl na můj dotaz, jen mě zajímá, není ve třinácti pozdě na změnu výchovy?“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, není a nevzdávejte to, když to neuděláte bude se to jenom horšit. Je faktem, že to teď bude bouřlivější a težší. Pevné nervy“

Iva: „Dobrý den, pane doktore, co říkáte na tzv. "nevýchovu", kterou propagují některé pokrokové matky? Děkuji a přeji hezký den“

MUDr. Jaroslav Matýs: „Dobrý den, nemyslím si, že to je totální nevýchova. Jenom se to tak deklaruje. Je tady vždy výchova vzorem, chováním, nápodobou, denním režimem ..... Nicméně myslím že tyto děti dopadnou ne příliš šťastně, když nebudou konfrontování s realitou denního života.“