Chat

odborník na pasivní domy

Ing. Jan Neuwirt

Záznam chatu ze středy 15. října 2014

DAYD: „Kde vznikly pasivní domy?“

Ing. Jan Neuwirt: „Koncept pasivních domů vznikl kolem roku 1990 v Německu. První dům byl postaven kolem roku 1992 a do dnešního dne funguje.“

DAYD: „Co znamená být odborníkem na pasivní domy?“

Ing. Jan Neuwirt: „Odborníci jsou lidé kteří se pasivním domům věnují ve své praxi. Architekti, projektanti realizační firmy a již je za nimi vidět nějaká práce.“

DAYD: „Existují aktivní domy?“

Ing. Jan Neuwirt: „Ano, aktivní domy existují. jedná se o domy, které v roční bilanci spotřeby energie více energie vyrobí než spotřebují. Většinou tyto domy jsou osazeny fotovoltaickou elektrárnou na výrobu el. energie.“

Honza: „Dobré ráno, prosím o informaci, co musí splnovat dúm využívající rekuperaci a zda je možné tento systém zabudovat do staršího domu /15 let starý/ a popřípadě na koho se obrátit a s jakými náklady je třeba počítat. Díky za odpověď Honza“

Ing. Jan Neuwirt: „Dobré ráno, větrání s rekuperací tepla pro předehřev přívodního vzduchu lze instalovat i do starších domů.Investice do takového zařízení závisí na stávající konstrukci domu a může se pohybovat od 150-250 tis. Kč. Doporučuji se obrátit na projektanty vzduchotechniky, kteří vzduchotechniku navrhnou, aby správně fungoval a zpracují rozpočet investičních nákladů.“

HONZA: „Dobrý den, mám ještě doplňujicí dotaz, jak se chová rekuperace versus vytápění krbovými kamny... není v tom problém a popřípadě jaký?.. prosím o podrobnosti.. Děkuji Honza“

Ing. Jan Neuwirt: „dobrý den, ideální to není, ale v dnešní době jsou na trhu krbová kamna, která se dají použít pro pasivní domy. Nemám zkušenost, že by krbové kamna byla hlavním zdrojem energie pro vytápění, většinou pouze jako doplňkový zdroj. U pasivních domů je potřeba mít u krbových kamen extérní přívod vzduchu.“

Kesit: „Dobré ráno, v souvislosti se zateplováním rod. domku jsem vyměnil okna za plastová, tříkomorová. Venkovní skla se pravidelně rosí a s tím jsem nepočítal. Má to tak být, nebo je nějaká chyba v jejich výrobě. Podle mě to dost silně ovlivňuje uživatelské vlastnosti těchto oken“

Ing. Jan Neuwirt: „Dobré ráno, pokud se rosí okna na vnější straně, problém to není. Záleží jaké jste použil skla, pokud trojsklo, tak tento jev je obvyklý. Pokud se skla rosí na vnitřní straně, je to z důvodu kondenzace vlhkosti a voda kondenzuje na místech které mají nejnižší povrchovou teplotu. A na vnitřní straně by se okna rosit neměly.“

Zdenej: „Odkdy se staví ty pasivní domy? Ma to inspiraci někde?“

Ing. Jan Neuwirt: „dobrý den, koncept pasivních domů vznikl v Německu kolem roku 1990. A od té doby se šíří po celém světě.“

Vera: „Co je pasivní dům? Děkuji“

Ing. Jan Neuwirt: „Pasivní dům je dům s měrnou potřeba tepla na vytápění do 15Kwh/m2.rok. Jedná se o domy s velmi nízkou spotřeba tepla na vytápění a komfortnějším vnitřním prostředím díky vzduchotechnice, v pasivním domě jsou příjemné teploty jak v zimním období tak v letním období. Pro vytápění těchto domů se využívají pasivní tepelné zisky - energie ze slunce, vnitřních zdrojů (spotřebiče, každá osoba vydává teplo) Pro představu roční náklady na vytápění v rodinné domě se pohybují mezi 3000 - 10000 Kč (dle velikosti domu a zdroje energie)“

Milada: „Dobrý den, lze na rekuperaci uplatnit "zelenou úsporu"?“

Ing. Jan Neuwirt: „Ano lze, ale je potřeba zateplit rodinný dům (fasádu i střechu), vyměnit okna. Pouze na větrání s rekuperací tepla dotaci nelze získat.“

marie: „Kolik stojí průměrne velký pasivní dům? +- děkuji. Treba4+1“

Ing. Jan Neuwirt: „dobrý den, cena dvoupodlažního rodinného domu o velikosti 125m2, se pohybuje od 3,5 mil. Kč.“

Markéta: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat zda musím v pasivním domě platit zálohy elektřiny Děkuji“

Ing. Jan Neuwirt: „Ano, i když se jedná o pasivní dům, je potřeba mít dům připojen do distribuční sítě. Elektrickou energii využíváte na svícen, vaření, spotřebiče.“

Arnošt: „Co je prosím na tom pravdy, že se v rekuperaci může dobře dařit hmyzu? Děkuji.“

Ing. Jan Neuwirt: „Větrací jednotky jsou opatřeny filtry a žádný hmyz by se tam neměl dostat. důležité je také pravidelné čištění jednotek a výměna filtrů.“

Katka: „Dobrý den,dají se dát na pasivní dům panely na výrobu el. energie, jen pro vlastní spotřegu domu? Děkuji.“

Ing. Jan Neuwirt: „možné to je, jen musíte zajisti akumulaci el. energie v období s velkými přebytky. většinou se energie akumuluje v bateriích. bohužel toto řešení není zrovna nejlevnější.“

Mirek: „Co je nejduležitejší při stavbě pasivního domu? Jakou firmu by jste odporučil na výstavbu, mám pocit že nekteré svou práci odfláknou. Jaké máte skušenosti? Děkuji hezký den“

Ing. Jan Neuwirt: „je pravda, že ne každá firma umí pasivní dům postavit. doporučil bych vám podívat se na stránky centra pasivního domu www.pasivnidomy.cz a vybrat si osvědčené odborníky z vašeho kraje. Pokud chcete realizovat pasivní dům, vyberte si projektanta, který má s tím zkušenosti a zpracuje vám kvalitní projekt. Hezký den“

Šárka: „Dobrý den, bydlím v bytovém domě o 3 podlažích z r 1960. Obvodové zdi jsou o velikosti 0,45m. Dům je podsklepený, ale bez jakékoliv izolace, v blízkosti vody. V domě vzlíná spodní voda do zdí. V domě se to projevilo zvýšenou vlhkostí - běžně mám v bytě vlhkost od 70 - 80%. Přestože mám v pokojích odsávače vlhkosti, používám přípravky proti plísním do malby, plísně se mi pravidelně objevují, neustále přestavují nábytek, aby zdi a rohy měli dostatečné proudění vzduchu, Je to velmi obtěžující a znepříjemňující život. Přesto se společenství rozhodlo bez, souhlasu všech spoluvlastníků a bez předem zpracovaného projektu, bez sanace zdiva, tento dům zateplit bílým polystyrénem o tlouště o 0,10m. Jednají správně? Prosím na koho se obrátit, mám obavy ze zvýšeného výskytu plísně. Když jsem se obrátila na stavební odbor v našem městě, tak se k tomu postavili zády. Jsem bezradná. Děkuji za odpověď.“

Ing. Jan Neuwirt: „Vlhkost v bytě máte opravdu vysokou. Z toho co píšete, tak postupu který zvolili vaši sousedé je špatný. pravděpodobně se stav domu ještě zhorší. nejdůležitější je zamezit pronikání vlhkosti do zdiva a následně zateplovat. Zkuste oslovit nějakého projektanta z vašeho města, který Vám s argumenty pomůže.“

Šárka: „děkuji za Vám odpověď. Mám ještě doplňující dotaz, poněvdž se mým sousedům podařilo již částečně dům zateplit,dřív než jsem přijela z dovolené. BEZ SOUHLASU VŠECH! V této chvíli mohu bojovat jen proti zateplení poslední strany. Nevím co mám udělat s tím, co již bylo provedeno. Podívala jsem se na stav vlhkosti a je 73 %. Přitom jsem si již zatopila a vyvětrala.“

Ing. Jan Neuwirt: „s tím co bylo provedeno již nic neuděláte. S vlhkostí v bytě Vám pomůže instalace vzduchotechniky do vaše bytu. nicméně se jedná o nákladnou investici.“