Chat

psychiatr

MUDr. Alexander Nawka

Záznam chatu z pátku 30. listopadu 2012

Simča24 z Brna: „Dobré ráno pane doktore, může mít děti člověk co trpí schizofrenii a poruchou sebepřizpůsobení?“

MUDr. Alexander Nawka: „Samozřejmě, lidé se schizofrenií a poruchou přizpůsobení děti mít mohou. Nevím přesně kam vaše otázka směřuje, zda-li se týká etické roviny problémů, nebo je to otázka čistě směřována k možnosti reprodukce. Z biologického hlediska problém neexistuje a co se týká etické roviny zde je potřeba samozřejmě zvážit zvýšené riziko dědičnosti u schizofrenie (cca.10%), nicméně tady je nutno přistupovat přísně individuálně dle různých faktorů (rodinné zázemí, finanční situace, atd.).“

Jana: „dobré ráno pane doktore, mám známou, která trpí už od mládí maniodepresí. Je inteligentní, ale stalo se mě už několikrát, že mě vytkne některé věci rodinné, jako např, že se málo bavím se svou tchýní nebo když mě někdo ublíží, tak že se ho víc nevšímám apod. Když jí řeknu ať se neplete do mých záležitostí tak mě řekne, že mě to řekla když zrovna byla v nemoci a musela požádat o pomoc lékařku. Myslím si, ale že se za svou nemoc jen schovává . Poraďte děkuji Jana“

MUDr. Alexander Nawka: „Především bych Vám poradil, aby jste zůstala nad věcí. Nevím přesně do jaké míry souvisí ty poznámky z aktuálním duševním stavem vaší známé ale máte pravdu, že někdy se stává, že pacienti se za svojí nemoc mohou skrývat. Promluvte tedy se svou známou o této věci ve fázi kdy bude její nemoc v remisi a sdělte je své trápení.“

AKG: „Co si myslíte o anxioliticích?“

MUDr. Alexander Nawka: „Široká otázka, v krátkosti "dobrý sluha, zlý pán".“

AKG: „Co podle Vás chybí české psychiatrii - peníze, lepší budovy pro léčbu, lékaři?“

MUDr. Alexander Nawka: „Všechno, samozřejmě. Nicméně největší hodnotou byl, je a bude lidský kapitál. Toho se nám v poslední době tolik nedostává, zájem o psychiatrii jako obor bohužel klesá.“

AKG: „Jak kvalitní je Psychiatrické cenutrum Praha?“

MUDr. Alexander Nawka: „Zcela jistě velice kvalitní pracoviště, mohu jenom doporučit.“

sodomized: „Jak si stojí česká psychiatrie ve srovnání s EU, USA?“

MUDr. Alexander Nawka: „Za ty finance které do psychiatrie v CR tečou jsme schopni nabídnout velice dobrý standard (zejména co se týká odborníků, psychofarmakoterapie a psychoterapie), který v mnohém nepokulhává ani za péči jaká je poskytována v EU a USA. To co nám schází jsou ty "kulisy" zařízení léčeben a především rozvinutá komunitní péče.“

Jitka: „Dobrý den , mohla bych se zeptat kde jste vyhrabali že v USA má KAŽDÝ svého psychiatra?! Je tam spousta lidí co si nemůže dovolit platit ani základní zdravotní pojištění a v případě zdravotních problemu nemají nárok na žádnou pomoc!Ve ,,vyspělých" Spojených státech pracují humanitarní organizace , které těm to lidem pomáhají. Českému zdravotnictví nesahají ani po kotníky!“

MUDr. Alexander Nawka: „V tom máte naprostou pravdu, na psychiatra každý nedosáhne, ale problematika psychiatrizace nepsychiatrických potíží je pro ty kteří si to dovolit mohou taktéž výrazným problémem.“

věra: „Dobrý den.Před 2lety mi zemřel manžel a těžko se s tím vyrovnávám.Nyní se k tomu přidaly problémy se synem.Má přítelkyni,kvůli které se hodně zadlužil,ona mu strašně lže,ale on si prostě nedá říct a věří jí.Raději opustí svoji rodinu.Já už mám někdy pocit,že to nezvládnu.Budí mě děsivé sny a stále se vracím do minulosti a mám pocit,že co jsem v životě udělala,bylo špatně.Mám pocit viny na všem,co se stalo.Mám navštívit psychiatra nebo psychologa?Už nevím,co dál.“

MUDr. Alexander Nawka: „Dobrý den, soucítím s Vaší složitou situací. Moje odpověď je jednoznačná. Vyhledejte co možná nejdříve odbornou pomoc. Vzhledem k tomu, že se u vás objevují i pocity viny, je možná na místě vyhledání péče psychiatrické, kde je širší paleta terapeutických možností.“

zdeňka: „dobrý den, mám syna, který v minulosti asi 2 roky kouřil marihuanu a posléze i nějakou drogu nevím jakou. už je téměř 3 roky čistý, ale někdy mě přijde, když má takové sebevražedné řeči nebo řeči typu nic mě nebaví všichni jsou proti mě apod. Myslíte, že je to důsledek? nebo tím, že se občas napije. děkuji za odpověď Zdeňka“

MUDr. Alexander Nawka: „Častokrát se nám nepodaří zjistit zda je prvním problémem závislost která vede k dalším duševním problémům, nebo závislost na duševní problémy, nejčastěji úzkostné a depresivní stavy nasedá. Ať je to u vašeho syna tak nebo tak, bylo by pro něj i Vás prospěšné aby co nejdříve vyhledal odbornou péči (psychiatr nebo psycholog).“

Veronika Bezděkovská: „Dobré ráno pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda se dají duševní poruchy dědit. Nechci určovat diagnózu, ale do jaké míry je opakované náhlé agresivní chování u lidí povahou nebo naopak duševní poruchou. Doufám, že jsem se vyjádřila správně. Děkuji“

MUDr. Alexander Nawka: „Dědičnost se do menší či větší míry podílí na rozvoji duševních poruch. Zjednodušeně řečeno, platí pravidlo, že u těch závažnějších jsou faktory dědičné významnější, u těch poruch méně závažných zase tak velkou roli nehrají. Agresivní chování představuje poruchu chování která nasedá na různé stavy, a to nejen u duševně nemocných ale i u lidí zdravých, zvláště pak u závislosti ať již alkoholových nebo nealkoholových.“

Renata: „Dobré ráno, chtělabych se zeptat co nán dělat s tcháne,který začal napadat rodinu a hlavně manželku, nechce se jít léčit a u lékařů nespolupracuje a v nemocnici podepisuje reversy. Bojím se o děti . bydlíme v jednom domě. jde to nějak řešit? děkuji za odpověď“

MUDr. Alexander Nawka: „Doporučuji všechny poruchy chování a agresivitu zaznamenat, v případě reálného ohrožení kontaktovat policii. Jednou z možností je i nedobrovolná hospitalizace a to v případě že pacient svým chováním přímo ohrožuje své okolí na zdraví či životě. Následně s psychiatrem který bude mít tchána v péči toto důkladně prodiskutovat. Přeji Vám ať se tato pro Vás obtížná situace co nejdříve vyřeší.“

dita: „dobré ráno pane doktore,prožila jsem šest let s panickou poruchou,která se u mne projevila pár týdnů po úmrtí mé nejlepší kamarádky.O této nemoci jsem nevěděla do té doby a tak jsem nejprve obešla opravdu všechny lékaře,kteří mne ujistili,že jsem naprosto zdravá. A až poté mi doporučili navštívit lékaře psychiatra,že má nemoc bude určitě z tohoto oboru.Nyní Vás od rána poslouchám a chci se zeptat,mám úžasnou lékařku,která mne dala tak do pořádku,že již dnes je to dva roky co nemusím užívat medikamenty.Chci se Vás zeptat,když prožiji třeba ve svém životě další nějaký šok,mám počítat s tím,že se mi třeba panická porucha vrátí?Víte,život s touto nemocí je opravdu hodně moc těžký,ani to neumím vyjádřit.Moc děkuji za odpověď.Přeji Vám příjemný den“

MUDr. Alexander Nawka: „Jsem rád, že jste s psychiatrií udělala dobrou zkušenost. Při dalším, jak vy říkáte, "šoku" k znovuvzplanutí nemoci dojít samozřejmě může, ovšem když jste vydržela tak dlouho bez obtíží a máte tak velkou oporu ve vaší psychiatrini, ta šance je výrazně menší než si možná myslíte. Přeji hodně sil a ať je pro Vás panická porucha minulost.“

Lenka: „Potřebuji k návštěve psychiatra doporučení od obvodního lékaže nebo můžu přijít sama do jakékoliv ordinace psychitatra, kterého bych chtěla navštěvovat?“

MUDr. Alexander Nawka: „Nepotřebujete, nicméně psychiatři ocení, když se pacient dostaví k vyšetření s nějakým doporučením, případně se zprávou o případných tělesných onemocněních, aktuální medikaci, atd.“

Petr Majer: „Dobré ráno! Jak si můžete být jistý,že většina lidí je normálních a že to není naopak? Tedy,že ony pro nás schizofrenické a jinak psychicky postižené osoby nevnímají svět takový jakým opravdu je a ona pomyslná většina je na velkém omylu!“

MUDr. Alexander Nawka: „To je spíše téma k dlouhé diskuzi, takhle v krátkosti na to nedokážu odpovědět. Normalita a to co je již abnormální, případně chorobné určuje většinová společnost. Právě proto je tomu tak. Ale Váš názor Vám neberu.“

Pavlik Nový: „Hezký den přeji, mohl by pan doktor rozlišit a trochu ujistit lidi že je rozdíl mezi náladami-aktualním rozpoložením mysli a schyzofrenii,v knihách o psichyatrii jsem četl že změny nálad můžou měnit jak hlas,tak tep tak stereotip osobnosti člověka, a poslední část otázký tkví,je někdo normální? :-)“

MUDr. Alexander Nawka: „Mezi poruchami nálady a schizofrenií je velký rozdíl, jinak popis rozdílů by byl dlouhý. K vaší druhé otázce, to jestli je někdo normální záleží na tom, kde si položíme onou pomyslnou hranici normalita-abnorma.“

Kumikule: „Dobré ráno,mám problém z úzkostnými stavy a mám strach zo samoty,chcem sa spýtat či sa dá toho zbavit pomocou volnopredajných liekov alebo je lepšie navštívit odborníka??Dakujem“

MUDr. Alexander Nawka: „Zbavit se úzkostných stavů a strachu ze samoty se můžete. Neriskujte však samoléčbu, vyhledejte raději odborníka. Nestyďte se, nebudete litovat.“

Nikola: „Dobrý den, zeptám se, kdy je dobré vyhledat psychologa a kdy psychiatra?! V kterém případě. Stále nechápu rozdíl. Když je člověk nespokojený se svým životem, deprivuje ho jak se vyvíjí, přitom má v podstatě vše co si přál. Trápí svým chováním svou rodinu i sebe. Je z té nespokojenosti často protivný atd. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Alexander Nawka: „Jednoduchý rozdíl je v tom, že psychiatr na rozdíl od psychologa může kromě psychologické a psychoterapeutické podpory nabídnout i péči farmakologickou. Psycholog se naopak častěji může věnovat pacientům po stránce psychoterapeutické - laicky řečeno "má více času si s pacientem popovídat".“

Pavel Zelený: „proč se psychiatrie nezabívá i hlouběji o duši člověka a s tim spojenými minulými životy,protože nedávno vyšel potvrzujíácí článek pro odbornou veřejnost v lékařství že člověk má duši i po smrti...“

MUDr. Alexander Nawka: „Psychiatrie se lidskou duší zabývá velice podrobně. Když začneme mluvit o životu po smrti, dostáváme se spíše do terénu spirituálního, duchovního.“

Anna: „Dobrý den, pane doktore. Dcera se dostala do stavu, kdy nemohla jíst, byla plačtivá, během cca 1 měsíce zhubla téměř deset kg. Pobývala v zahraničí a když jsme ji přemluvili aby se vrátila a navštívili s ní lékaře, napsal nám doporučení k psychiatrovi i psychologovi a tehdy teprve začaly další problémy. Všude kam jsme se obrátili s objednáním k vyšetření, nám byl dán termín nejdříve za měsíc. Zkusili jsme vydržet, s podporou léčiv, ale stav se ještě zhoršil + nejedla už vůbec nic, s potížemi jsme ji donutili aspon pít, téměř pořád spala...Po mé osobní návštěvé jsem téměř donutila lékaře aby byla dcera napsána jako akutní pacient. Ted už je vše ok, ale z celého tohoto jednání jsem měla pocit, že se praktičtí lékaři bojí tyto pacienty posílat k odborníkům... Takže ted dotaz- Když mám problém, kam si zajít pro pomoc...? Přeji hezký den“

MUDr. Alexander Nawka: „V ideálním případě vyhledejte praktického lékaře, ten by vás měl doporučit dále, když se jedná o akutní potíže neváhejte vyhledat pomoc i pschiatrických klinik, případně psychiatrických léčeben, tzn. zařízení která poskytují akutní péči.“

Pavel Zelený: „Jak přistupujete k lidem co viděli či byli uneseni ufem,dáte jim ihned diagnozu a léčbu jak pro "magora" nebo se snažíte hledat pravdu a to nezaujatě? Děkuji“

MUDr. Alexander Nawka: „Samozřejmě pacienta plně vyslechneme, nečerpáme pouze z jednoho zdroje, vyslechneme rodinu i další co k tomu mají co říct. Až na základě těchto informací a řádnném klinickém vyšetření případně stanovíme psychaitricou diagnózu.“

Irena: „Dobrý ráno.Trpím silnými stavy úzkosti a strachu.Dá se říct,že calý život žíji ve stresu-otec alkoholik a až ted v dospělosti mám tyto potíže.I když beru antidepresiva.Potíže jsou tak silné,že musím vždy na uvolnovaci kapačky a za dva dny to přejde,ale mám obavy lajtsky řečeno o svou hlavu.“

MUDr. Alexander Nawka: „Vaším obtížím rozumím, když Vám aktuální léčba nevyhovuje prodiskutujte to se svým psychiatrem. Přeji hodně sil.“

jana: „Dcera (19 let)trpí 7 let poruchami příjmu potravy, poslední dva roky má každodenní bulimické záchvaty s následným přejídáním. Hospitalizace Nebyla úspěšná, dcera hledá psychiatrickou pomoc, ale v okolí bydliště (domažlice) se nedaří. poradíte prosím, kde hledat pomoc a jak postupovat?“

MUDr. Alexander Nawka: „Přiznám se že nemám přesné informace o možnostech léčby poruch příjmů potravy v tomto regionu. Zkuste se obrátit na psychiatrickou kliniku Všeobecné psychiatrické nemocnice, konkrétně na odd. které se těmito poruchami zabývá (vedoucí lékař Prof.Papežová).“

Jana: „Dobrý denpane doktore, jednou jsem byla doprovodit kamarádku ke konzultaci k jednomu soukromému psychiatrovi. Byla jsem zděšená nad jeho ordinací. Na mne to působilo jako špinavé doupě. Kelímek od jogurtu, který byl stále na stole kam nás posadil. Nepořádek šero prostě hrůza. Jsou to již od té návštěvy 2 roky a stále to mám před očima. Co na to říkáte Jana“

MUDr. Alexander Nawka: „Chtěl bych říct jenom to, aby jste nesoudila na základě této zkušenosti všechny další psychiatry.“

Martinka Ufonka: „Dobrý den, problémy mají s psychikou asi všichni, i doktoři..,ale jak rozlišit kdy už je čas na psychiatra?“

MUDr. Alexander Nawka: „Když se Vám přestane dařit v práci, vztazích, rodině, atd., prostě nejste spokojená se svým životem jako takovým a zkusila jste zmobilizovat všechny své vnitřní zdroje, pak je ten čas zajít za odborníkem.“

Babča: „Proč je tak špatné ordinovat neurol či lexaurin,prý toto způsobuje závislost a sám jsem toho svědkem,co s tím,většina psychyatrů si s tim neláme hlavy a pak máme plný blázince i doma...,neni čas na jiné způsoby léčby pane doktore, nacházíte alternativní léčby - můžete prozradit jaké? Děkuji“

MUDr. Alexander Nawka: „Určitě dlouhodobé užití anxilytik (benzodiazepinů) může vést k závislosti, je pravdou že s tímto problémem se bohužel setkáváme i u odborníků. Alternativu představují antidepresiva, která lze užít v řadě úzkostných poruch pro svůj dobrý profil a de facto neexistující riziko rozvoje závislosti.“

Věra Mikesková: „Dobré ráno panae doktore, jsem v péči psychiatra už druhým rokem. Můj problém byl alkohol, který jsem nahraduila léky na spaní. Včera mi pan primář můj předepsal lék, který se nazývá quetiapin mylan 25mg, je to lék, jak sám víte, který se používá na léčbu schizofrenie. Navrhl mi a už mám i termín 14.1. 2013 na oddělení ve FNsP v O-Porubě. Myslíte, že mi tato léčba pomůže a můžu se závislosti na lécích, jak jsem se zbavila závislosti na alkoholu zbavit? A Ještě jsem se chtěla zeptat zda marihuana může lidem pod odborným dozorem pomoci? Sám doktor mi ji včera ne nabízel a zmínil se o ní, že v mém případě ano? Děkuji za odpověď Mikesková“

MUDr. Alexander Nawka: „Léčba moderními antipsychotiky, ve vašem případě quetiapinem i v této indikaci může pomoci a své závislosti na alkoholu se zbavit jistě můžete. V terapeutickém užití marihuany bych byl spíše opatrný, může dojít k přesunu závislostí z alkoholu na marihuanu.“

věra: „Ještě jednou Věra a pocit viny.Víte,já se docela bojím někam jít.Pracuji jako pokladní a bojím,se že dostanu léky,že nebudu moct k penězům,že přijdu o práci,kterou mám hrozně ráda a která mě vlastně drží.dá se to zvládnout?“

MUDr. Alexander Nawka: „Tyto předsudky vůči psychaitrické medikaci nejsou podloženy na reálních základech. Současná farmakoterapie je velice šetrná a určitě vám nijak nebude bránit ve vykonávání vašeho zaměstnání. Odhoďte předsudky! Jinak se chci rozoučit se všemi kdo poslali otázku do vysílání, děkuji za Vaší důvěru. Bohužel na více otázek již odpověded nemohu. Budu se s Vámi těšit někdy příště. Nashledanou.“