Dokumentární cyklus o výrazných mladých osobnostech (2004). Režie H. Pinkavová

Jeho dětství by mu mohl závidět každý kluk. Strávil ho totiž u koní, a to ne ledajakých. Staročeský kladrubský kůň je českou raritou a chloubou. Tento mohutný kůň s klabonosou hlavou jakoby se narodil pro zápřah v kočáře a k prohánění se po královských dvorech. Jejich český rodokmen byl založený před 424 lety v Kladrubech už za Rudolfa II.

Táta Tomáš Barták prošel „koňařinou“ od piky. V patnácti letech místo středoškolských studií (což byl pro rodiče šok) nastoupil do kladrubského učiliště, aby se stal „koňákem“. Začal vyvážením hnoje a po letech to dotáhl na uznávaného poradce chovu.

Dnes už má za sebou řadu závodů i jeho syn Tomáš, stal se mistrem opratí a nejlepším jezdcem jednospřeží. „Mou hlavní závodnickou filosofií je jezdit tak, abych koni neublížil. Jsme partneři, kteří si musí věřit a vzájemně se chránit. Nikdy nemůžu jet nadoraz, jak to mnozí dělají v touze vyhrát. Čím déle s koněm pracujete, tím víc si můžete dovolit. Musíte však odhadnout hranici a musíte umět brzdit. Jet tak, aby kůň byl schopný jezdit mnoho let, aby mu to chutnalo a měl stejnou radost jako já.“

I když dokument představuje hlavně Tomáše, nemůže opomenout celou rodinu Bartákových, jejich snahu zachovat ryze české koňské plemeno, světovou raritu. Tátův zájem o koně přešel zcela přirozeně na syny, kteří mu pomáhají a péči o Kladrubáka považují všichni za své životní krédo.

Stopáž24 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument