67. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2012

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Letošní osmdesátník Zdeněk Mácal diriguje skladby P. I. Čajkovského, A. Dvořáka, L. Janáčka v Obecním domě v Praze (2012). Hrají P. Šporcl – sólo housle a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Kamera M. Kubala. Režie T. Šimerda

Letošní osmdesátník, světově úspěšný dirigent Zdeněk Mácal se narodil 8. ledna 1936 v Brně. Studoval v rodném městě konzervatoř a Janáčkovu akademii múzických umění. Poprvé vzbudil širší pozornost, když se stal vítězem dvou významných hudebních soutěží: mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu v roce 1965 a Dmitri Mitropoulos Competition v New Yorku roku 1966, kde porotě předsedal Leonard Bernstein. Ještě před svým odchodem do emigrace dirigoval často Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Nejinak tomu bylo v roce 2012, kdy na závěrečném koncertu mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro řídil provedení Čajkovského Houslového koncertu D dur s Pavlem Šporclem v sólovém partu, dále Dvořákovu předehru Domov můj a Janáčkovu Sinfoniettu.

Po sovětské okupaci někdejšího Československa odešel v roce 1968 Zdeněk Mácal do emigrace. Stal se hudebním ředitelem Rozhlasového symfonického orchestru v Kolíně nad Rýnem a Hannoverského rozhlasového orchestru, šéfdirigentem Sydney Symphony Orchestra, hudebním ředitelem Milwaukee Symphony Orchestra a hlavním dirigentem chicagského Grant Park Summer Festival. V letech 1993–2002 stál v čele New Jersey Symphony Orchestra. Řídil 160 orchestrů čtyř světadílů.

Od sezóny 2003–2004 Zdeněk Mácal převzal funkci šéfdirigenta tohoto orchestru, v září 2007 pak oznámil svůj odchod.

Foto © Prague Spring Festival

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
  • quart 3. 6. 2012 20:22

    Cool

    Moc pěkný koncert- zvuk, repertoár

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 80 minut – Rok výroby: 2012
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Kdo je…
Zdeněk Mácal
Zdeněk Mácal

dirigent

* 8. 1. 1936

Zdeněk Mácal – 80 let