Jiří Bartoška jako veterinář, který už nechce být ochočeným domácím králíčkem.
Režie: Radek Bajgar. Scénář: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková. Hrají: Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tatiana Dyková, Jiří Havelka a další.
Teorie tygra

Veterinář Jan (J. Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému také došly síly a trpělivost. Babička (I. Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání ani touhu v dobré víře, že ona sama vždy a lépe ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (E. Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční…

Janova cesta za svobodou ovlivní i životy jeho dětí a jejich partnerů. Dcera Olga (T. Vilhelmová) totiž převzala matčinu metodu, zatímco snacha Alena (P. Beretová) zatím dokázala tlaku rodové tradice odolat a volí vlastní cestu, liberálnější, modernější, lidštější. Následky jsou pro jejich protějšky (J. Havelka a J. Kohák) v obou případech jasné.

Snímek scenáristy a režiséra R. Bajgara ovládl 38. ročník festivalu filmové komedie Novoměstský hrnec smíchu, kde získal od poroty hlavní cenu festivalu Zlatý prim, vítězství si odnesl v dalších třech kategoriích Fites (za nejlepší scénář R. Bajgarovi a M. Zlatníkové, Cenu za nejlepší ženský herecký výkon T. Vilhelmové, Cenu za nejlepší mužský herecký výkon J. Kohákovi). Obdržel i diváckou cenu Hrnec smíchu, jež se uděluje filmu s nejdelším smíchem v sále při promítání.

Režie: Radek Bajgar. Scénář: Radek Bajgar, Mirka Zlatníková. Hrají: Jiří Bartoška, Eliška Balzerová, Tatiana Dyková, Jiří Havelka a další.

Napište nám