Patří řidič Smetana za mříže nebo je obětí politické zvůle? Poslední díl cyklu je věnován právě muži, který svou mediální slávu začal tak nevinně – přimaloval na plakátech politikům tykadla. Režie V. Klusák a F. Remunda

Politikům přikresloval tykadla. A na plakáty psal, že jsou to lháři, zloději a korupčníci. Nakonec ho udal jeden z kolegů, také řidič autobusu. Byl souzen manželkou počmáraného politika. Poškodil soukromý majetek! Zaplatil škodu 15 tisíc korun a další trest odmítl. Moje náprava je naprosto vyloučena, zvolal Roman Smetana u soudu. Vyfasoval sto dnů natvrdo. Prezident mu odmítl udělit milost. Autoři filmu už nedokázali jeho příběh jen dokumentárně zaznamenávat – nakoupili spreje a vyrazili do ulic.
Film o souboji práva a spravedlnosti. Je svoboda projevu nadřazena poškození cizí věci? Existuje moment, kdy je potřeba se vzepřít společensky uznaným normám? Dokáže řidič autobusu diskutovat s premiérem?

(Film byl v rámci předpremiéry uveden na na MFDF Jihlava 2012, kde vzbudil vášnivé diskuze, ta po projekci s tvůrci trvala déle jak hodinu.)

Tvůrci tohoto dílu

Chat

Poslední film Českého žurnálu mapuje události kolem Romana Smetany, řidiče MHD, který svou mediální slávu začal tak nevinně – přimaloval na plakátech politikům tykadla. I tentokrát budete mít příležitost v obvyklém čase vyzpovídat tvůrce dokumentu Víta Klusáka a Filipa Remundu.

V pondělí 15. dubna 2013


Kdo je…

Vít Klusák
dokumentarista

Vít Klusák

* 1980


Filip Remunda
dokumentarista

Filip Remunda

* 1973


Stopáž52 minut
Rok výroby 2013
 P ST
ŽánrDokument