Rozhovor s „Kunešem" Hynkem Čermákem

„Skončil jsem dvakrát v nemocnici, vždycky se jednalo o diagnózu totálního vyčerpání a doporučení, ať dělám jinou práci.“

V seriálu vás postava Nestora Bukowskyho (Pavel Řezníček) charakterizuje jako „vyžilého fízla“. Je to dobrá definice?

V podstatě asi ano. Vzhledem k nadsázce, s jakou je seriál dělaný, ano. Chybí tam, že můj „policajt“ je poměrně zázračně při zemi a navíc profesionál, což je věc, která se objeví až později. Prvoplánově by to asi sedělo.

Poručík Kuneš je velmi klidný, jste takový i v reálu?

Myslím, že patřím spíše mezi kliďase, u Kuneše je to samozřejmě vyšroubované na nejvyšší míru. Já se taky dvakrát do roka vytočím, ale není to nijak hrozné.

Jak moc jste při ztvárnění své postavy poručíka Kuneše využil zkušenosti ze svého osobního života? V minulosti jste dělal osobního strážce, vyhazovače a v devadesátých letech jste spoluzaložil i bezpečnostní agenturu. Nepromítly se vaše zkušenosti i do scénáře?

To je spíše dramaturgická záležitost a záležitost režiséra. Je to složité, sice do toho herec může zasáhnout, ale v té kontinuitě třinácti dílů je to strašně náročné. To je jak v letecké navigaci. Když se na začátku zmýlíte o stupeň, u cíle jste třicet stupňů mimo. Je to hrozně těžké. Jediné, co se dá z mé minulosti použít, je to, že poměrně znám typy lidí, kteří páchají kriminalitu. Vím, jak vypadají, jak jednají a jak se oblékají. V dnešní době je to ale trošku jiné, už to dlouho nedělám. Vím, jak vypadá násilí ve skutečnosti. Není to vůbec tak akční, jak je podáváno ve filmech, ale je to upachtěné a špinavé tak, jak jsme se to snažili podat my. Možná i fyzická kondice, která mi zůstala, se při natáčení hodila. Byla to mimořádně náročná záležitost. Dvanáct hodin denně před kamerou dělat rvačky, útěky, běhy, honičky v autech za plného provozu a do toho dialogy, které musí mít hlavu a patu. Potom večer jít hrát do divadla, čtyři hodiny se vyspat a potom to samé, to si asi málokdo dovede představit.

Takže jste se zvlášť fyzicky nepřipravoval…

Já umím střílet, boj zblízka dělám léta a kromě toho tam byl Petr Drozda, šéf kaskadérů a jeho kluci, což jsou všechno velcí profíci. Takže když se tam s někým potkáte na bitku, tak ho „Drozďák“ přivede a vy víte, že se nemůže nic stát, protože ten chlap ví, co má dělat.

Režisér Jan Pachl během natáčení říkal, že chtěl napsat čistou detektivku s noirovým přídechem jako ze sedmdesátých let. Máte vy osobně nějaké oblíbené filmové detektivy, které máte rád, a chtěl jste se jim přiblížit?

Já osobně bych ani nedokázal definovat, co znamená noir. Detektivka není úplně můj obor, já na to vůbec nekoukám, a že bych měl oblíbeného detektiva, tak to nemám. Když pominu Cruchota, který je špičkově ztvárněný Louisem de Funes a Schimanskiho. Ten je s velkou nadsázkou mírný předobraz Kuneše.

V čem se podle vás Cirkus Bukowsky vymyká další žánrově spřízněné produkci?

Vymyká se tím, že má dvanáct dílů, které jdou po sobě a řeší jeden případ, což dneska není úplně běžné. Mimochodem, je velmi těžké to natočit, zahrát a napsat. Předpokládá to určité charaktery figur, které musí být rozpracovány do detailů a musí být skutečně pravdivé. Nemůže to být jenom náčrt, jak to bývá v nekonečných seriálech, kde nikdo neví, kam se ty postavy vydají. Musíte znát jejich oblouk a ten oblouk uhlídat. Tedy, uhlídat ho musel Honza Pachl.

Režisér Pachl říkal, že by se divák měl při sledování Cirkusu Bukowsky cítit jako na řetízkáči, jak jste se při natáčení cítil vy?

Jak jsem se cítil já? Asi jako když bych osm měsíců neustále pařil a chlastal. Každý den, když v těch pět ráno nastoupíte na plac, tak máte pocit, že nemůžete přežít další dvě hodiny a nakonec vydržíte dvanáct a jdete do divadla. Skončil jsem dvakrát v nemocnici, vždycky se jednalo o diagnózu totálního vyčerpání a doporučení, ať dělám jinou práci.

Rozhovory