Rozhovor s „Nestorem Bukowskym“ Pavlem Řezníčkem

„V dnešní době je velmi lehké někoho obvinit a pošpinit. Už to na vás zůstane, takovej divnej cejch.“

Nestor Bukowsky. Jméno jako prokletí, důstojná práce, milenka a formální život s manželkou. Co vás na této postavě nejvíce zaujalo, když jste se poprvé podíval do scénáře?

Hodně se mi na tom líbilo, že scénář ukazuje, jak se takto úspěšný člověk ze střední třídy s navenek fungujícím manželstvím a skvělým zaměstnáním může během pár dnů ocitnout úplně na dně, což potenciálně v dnešní době hrozí spoustě lidem. Ze dne na den přijde o zaměstnání, manželku a byt. Tenhle poměrně úspěšný člověk skončí ve svém autě někde na ulici. Nejdůležitější pro mě je, že byl křivě obviněný, nechtěl si to nechat líbit a rozhodl se, že se dopátrá pravdy na vlastní pěst. Jde do toho, aby očistil své jméno, s neuvěřitelnou vytrvalostí. V dnešní době je velmi lehké někoho obvinit a pošpinit. Už to na vás zůstane, takovej divnej cejch. A v tomhle případě to navíc není žádná legrace, protože se jedná o obvinění z vraždy.

Kdy jste byl naposledy v Cirkusu?

Takový ten klasický cirkus se slony a velbloudy a tak, to snad když mi bylo pět let, takže čtyřicet zpět. Cirkus francouzského typu jsem ještě nestihl, ale chystám se na něj.

Jak moc pro vás bylo natáčení fyzicky náročné?

Bylo to nesmírně náročný. Jak po fyzické tak po psychické stránce, kdy jsem věděl, že nesmím onemocnět, muselo by se zásadně upravit celé natáčení. A to jsem nechtěl. Z toho důvodu jsem měl obavy, abych celý ten projekt psychicky utáhl po dobu sedmi natáčecích měsíců. A abych byl neustále připravený.

Cirkus Bukowsky inklinuje k detektivce. Máte je rád?

Nejsem v tom úplně kovaný, ale pro mě je teď favoritka inspektorka Sarah Lundová z dánského seriálu Zločin. Moc mě baví, jak je tenhle seriál natočený, jak v něm herci hrají a jakou má atmosféru. A pak samozřejmě Schimanski, to je můj velký oblíbenec.

Režisér Jan Pachl je debutant, navíc Cirkus Bukowsky je jeho autorský projekt. Jaké to bylo s ním natáčet?

My jsme natočili pilotní díl, který měl dvacet minut (pozn. v rámci cyklu Souboj seriálů). Natáčení trvalo pět dní a měl jsem u něj pocit, že Honza Pachl ví, co chce a že to umí. A když jsem viděl ten dvacetiminutový výsledek sestříhaný, tak mě to dostalo a měl jsem z toho velkou radost. Ale když jsme stáli před natáčením těch dvanácti dílů a práce na osm měsíců, byť s pauzami, tak jsem si říkal, že mu musím pomáhat, co to půjde. Vzít tohle na sebe jako debut, se spoustou lokací, natáčení v zimě a podobně, to není jako zavřít se ve studiu ve dvou lidech a dělat dialogy u stolu, I když to je samozřejmě někdy velmi těžký. Podle mě to měl přesně vymyšlený a šel si za tím bez jakýchkoliv problémů. Šel si za tím tak, že dokázal nadchnout lidi kolem sebe, kteří viděli, že má tu víru, takovou zvláštní jistotu, a že ví, jak to udělat. Smekám před ním, že zvládl takto velký projekt.

Rozhovory