Předchozí díl | Následující díl

Rub a líc vojenských misí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 69  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zjevné i skryté tváře moderní doby zkoumá Iveta Toušlová. Připravili: M. Jazairi, M. Rejžková, J. Šajmovič, A. Müllerová a I. Toušlová

Kuvajt, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Albánie, Turecko, Kosovo, Makedonie, Irák, Afghánistán a nejnověji taky africké Mali. Do všech těchto míst jsme vyslali naše vojáky. Jen za letošek bychom za jejich účast na zahraničních misích měli zaplatit zhruba jednu a půl miliardy korun. Jsou to smysluplně vynaložené peníze? A co je to za lidi, kteří se do válkou ohrožených nebo sužovaných míst vydávají? Žoldáci, kterým jde o peníze, dobrodruzi potřebující adrenalin, odvážní muži a ženy zachraňující životy druhých s nasazením toho vlastního, anebo mají od všeho trochu?

Nabídneme vám příběh vojáka, který v Afghánistánu pohlédl zblízka do tváře smrti. Pod autem, které Ivan Vorel řídil, vybuchla nálož. Jeho kamarád zahynul a jemu lékaři dávali minimální šanci na přežití. Navštívíme taky ženu, jíž zahraniční mise vzala syna. Jeho život skončil pod lavinou bahna a kamení. Dozvíte se rovněž, jak vnímají opakované odjezdy svých blízkých do nebezpečí jejich rodiny. Snaží se jim tuto práci rozmluvit nebo si už zvykly? A co dámy v uniformě? Co jim pobyt v drsném prostředí dal a vzal? A jak následně přetavil jejich vztahy? Právě o tom bude dnešní Rub a líc.

Anketa

Vadí vám účast českých vojáků v zahraničních misích?

34 % 350 hl. Ano 7 % 72 hl. Ano, kvůli jejich ohrožení 8 % 81 hl. Ano, kvůli výdajům pro stát 46 % 476 hl. Ne 5 % 47 hl. Nevím Celkem 1026 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Velikonoční pondělí: Pro české vojáky v Mali začátek nové mise

  31. 3. 2013

  Praha - Ne všichni si budou zítra doma užívat velikonočního pohodlí. Například českým vojákům začíná hned 1. dubna mise v africkém Mali. Úkol české jednotky bude spočívat v hlídání základny v hlavním městě Bamaku, následně se zapojí do výcviku jednotek tamní armády, která bojuje proti islamistům.

 • Česká mise v Africe. Všichni vojáci už jsou v Mali

  16. 3. 2013

  Praha - Zbylých 24 z celkem 34 českých vojáků dnes ráno odcestovalo z pražského kbelského letiště do afrického Mali na misi EU. Západ zde pomáhá maliské vládě v boji proti radikálním islamistům ze severovýchodu země. Česká mise ovšem na rozdíl od té francouzské není bojová, ale zaměřená na výcvik. Svoji činnost by jednotka měla zahájit v dubnu.

 • Nasazení v Lógaru je u konce, většina provinčního týmu se vrátí domů

  31. 1. 2013

  Kábul – Po pěti letech a desítkách vykonaných projektů, oprav i výcviků zakončí svou činnost provinční rekonstrukční tým v Lógaru. Následující půlrok zde z celkových 300 zůstane zhruba stovka vojáků, aby zajistili přesun materiálu ze základny zpět do České republiky. Rekonstrukční tým má nahradit skupina vojenských poradců, která bude v pozadí dohlížet na plánování a strategii afghánské armády. Civilní odborníci a jejich vojenská ostraha sloužila v Afghánistánu od března 2008. V jednotce známé pod zkratkou PRT za pět let existence sloužilo téměř 2 500 vojáků.

 • V Afghánistánu byl těžce zraněn český voják

  7. 9. 2012

  Kábul - V Afghánistánu byl při odpoledním raketovém útoku na základnu Shank v provincii Lógar těžce zraněn český voják. Šestadvacetiletému desátníkovi L. H. byla po útoku poskytnuta první pomoc. Následně byl přesunut na základnu KAIA u Kábulu, kde ve vojenské nemocnici působí čeští lékaři. Několik vojáků bylo otřeseno tlakovou vlnou po výbuchu, utrpěli pohmožděniny a jeden má zlomenou ruku.

 • Čeští vojáci cvičili afghánské policisty a vojáky, dostali medaili

  20. 4. 2012

  Praha – Vojáci, kteří se vrátili ze své služby v Afghánistánu, převzali ocenění od ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) a náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka. U příležitosti vyznamenání a úspěšného návratu z mise také oba vysocí představitelé slavnostně zahájili výstavu, která provází působením českých a československých vojsk v 90. letech.

 • Pouštní bouře - českoslovenští chemici šli poprvé do války

  26. 12. 2010

  Praha/Rijád - V prosinci roku 1990 jsme se sice těšili na první lehce konzumní Vánoce, nicméně kromě dárků celý svět obcházelo strašidlo války v Perském zálivu. A co se tehdy vlastně stalo? Vše začal Saddám Husajn 17. července 1990, když Kuvajt obvinil, že svévolně snižuje cenu ropy. O den později Irák Kuvajtu vyčetl, že od roku 1980 čerpal ropu ze sporného území mezi oběma zeměmi, a požadoval tak zaplacení 2,4 miliardy dolarů za "ukradenou" ropu. A Kuvajt to odmítl. Diplomacie selhala, a tak nastoupila síla zbraní - 2. srpna 1990 vpadlo na 100 tisíc iráckých vojáků do Kuvajtu. Zpravodajská ČT24 v této souvislosti vysílala v neděli 26. prosince od 20:10 speciál Demokracie: Rok první - Češi jdou do války.

Diskuse diváků
 • Pavel 27. 12. 2020 01:25

  Iveta Toušlová má velmi sexy černé šaty s zipem. Vyslovuje docela pečlivě.

 • Jarmil VepĹ™ek 8. 4. 2020 07:49

  Kdo bude pracovat na poli?

  NÄ›kdo musĂ­ dodat do tĂ© lednice potraviny! Kdo a kde je vyrobĂ­? MÄ›li byste nauÄŤ…

 • 21. 7. 2015 09:57

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 41 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu