Rub a líc dobrodružných výprav

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 7  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zjevné i skryté tváře moderní doby zkoumá Iveta Toušlová. Připravili: P. Horký, J. Šajmovič, A. Müllerová a I. Toušlová

Jednou z věcí, které se ve 20. a 21. století hodně změnily, je i cestování. Jako by se země zmenšila. Zatímco Kryštofovi Kolumbovi trvala pouť k Novému světu víc než dva měsíce, my se tam dokážeme dostat za necelý den. Možná i proto mnozí říkají, že skutečné dobrodružství zemřelo. Ale je tomu opravdu tak? A proč po něm řada z nás pořád touží? Co žene ony nepokojné duše do často nehostinných končin, kde na ně číhá nejedno nebezpečí? O tom všem bude dnešní Rub a líc.

Čekají vás příběhy dvou cestovatelů, kteří daleko od domova bojovali o holý život. Richarda Boudu a Václava Pištoru ale nikdo neohrožoval, do potíží se dostali sami vlastními chybami. To šéfredaktorka cestovatelského magazínu Lenka Klicperová prý jezdí do zemí zmítaných válkou, aby o dění v nich přinášela svědectví. Jak ji pohled do očí smrti změnil a proč má potřebu se do těchto oblastí vracet? Zavzpomínáme i na legendární dvojici, tvořenou Miroslavem Zikmundem a Jiřím Hanzelkou. A přidáme pár tipů na nevšední turistické zážitky. Za zhruba milion korun se kupříkladu můžete podívat na severní pól, za tři ponořit k vraku Titaniku.

Anketa

Kolik kontinentů už jste navštívili? (Evropa, Asie, Afrika, Austrálie, Severní Amerika, Jižní Amerika, Antarktida)

25 % 130 hl. Jeden 26 % 135 hl. Dva 21 % 106 hl. Tři 17 % 85 hl. Čtyři 7 % 37 hl. Pět 2 % 10 hl. Šest 2 % 10 hl. Sedm Celkem 513 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Smrt rozdělila nerozlučnou dvojici cestovatelů H+Z

  15. 2. 2013

  Praha - Cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund vytvořili nerozlučnou dvojici, která projela takřka celý svět. Své zážitky poutavě zpracovali v desítkách knižních, rozhlasových i filmových cestopisů. Neodloučila je ani dvě desetiletí, kdy byli v nemilosti komunistického režimu, který se je neúspěšně pokusil vymazat z povědomí lidí. Rozdělila je až Hanzelkova smrt 15. února 2003.

 • Zikmund: Právo na cestování je nezadatelné

  17. 12. 2011

  Praha – Málokterý Čech se za svůj život podívá na tolik míst, jako se podíval spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund. Dvaadevadesátiletému autorovi desítek cestovatelských knížek je ale houpací křeslo stále cizí. Dnes pořád cestuje, přinejmenším prstem po mapě, protože atlas je prý nejlepší čtení. Práce má nicméně dost. Jak sám říká, když se mu nechce psát, čekají ho v garáži prima kamarádi – kosa, krumpáč, lopata a také osm tisíc metrů čtverečních zahrady.

 • Legenda H+Z na stejných cestách, ale méně seriózně

  8. 12. 2010

  Praha - Miroslav Zikmund pokřtil včera novou knihu, která je výběrem nejzajímavějších reportáží z expedice po Africe a Latinské Americe cestovatelské dvojice Hanzelka-Zikmund. Původní texty jednadevadesátiletý cestovatel přepracoval a ve spolupráci s editorem doplnil o dosud nezveřejněné dobové dokumenty a fotografie. "Editor Mirek Náplava vybral z archivu takové, které víc čtenáři přibližují ty dva mladé, tehdy ještě nezkušené kloučky," uvedl Zikmund k publikaci nazvané Legenda H+Z - První cesta.

Diskuse diváků
 • 21. 7. 2015 09:57

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • František Toman 6. 4. 2015 20:28

  Sexy postava paní Toušlové

  Paní Iveta Toušlová má v upoutávce velice sexy oblečení, je fakt že na to má postavu. Musím u…

 • Maruska 21. 8. 2013 22:14

  pri sledovani poradu mi behal mraz po zadech. Muj muz, USAF, ztravil uplynuly …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 40 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Kdo je…
Miroslav Zikmund
Miroslav Zikmund

cestovatel, scenárista, spisovatel, fotograf

* 14. 2. 1919

Související pořady