Rub a líc života single

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zjevné i skryté tváře moderní doby zkoumá Iveta Toušlová. Připravili: R. Červinková, D. Bonaventura, J. Šajmovič, A. Müllerová a I. Toušlová

Jedním z fenoménů naší doby se stávají singles. Tedy muži a ženy žijící sami. Třeba ve Spojených státech bydlí sólo skoro polovina lidí. Ve skandinávských zemích jen o trochu míň a podobně jsou na tom i v Číně nebo Brazílii. Krom toho se volní ptáci podle statistik slétávají hlavně do velkých měst. Třeba v New Yorku, Paříži nebo Londýně tvoří 70 procent dospělých obyvatel. A kdo do této kategorie vlastně patří? Mladší lidi zamilovaní do své práce, kteří budují kariéru a nechtějí se omezovat a vázat. Odborníci sem řadí i ty, kterým nevyšlo manželství, partnera nenašli, nebo jim zemřel. Zkrátka být sám může být pro jednoho volbou a pro druhého nutností.

Od roku 2005 mají solitéři svůj symbol. Je jím stříbrný prsten s modrým kamenem. Zatímco snubák ukazuje: jsem zadaný či zadaná. Singelringen by měl říkat: jsem volný nebo volná. A jsem s tímto stavem zatím vcelku spokojený či spokojená. Ničemu se nebráním, ale nikoho nehledám za každou cenu. Jenže, jak prohlásil textař a spisovatel Josef Fousek: „Samota je krásná, ale musíš mít někoho, komu o ní vyprávíš.“

A co uvidíte v dnešním dílu? Třeba příběh Jitky Zelenkové. Prozradí vám, jak dlouho trvala její osudová láska, a proč neskončila svatbou. Své nitro okryje taky fotograf celebrit Jakub Ludvík. Jaké to je, žít mezi spoustou krásných žen a přitom nenajít tu pravou? Představíme vám i novinku zvanou speed date, při níž během chvíle a bez rizika odmítnutí můžete poznat řadu případných protějšků. A v neposlední řadě nahlédneme do dějin seznamování. Věděli jste, že fenomén lásky na inzerát se zrodil už na konci 17.století?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Šiklová: Život singles bez dětí začne lidem lézt na mozek

  9. 3. 2012

  Praha – Nejen v souvislosti s každoročním svátkem Mezinárodního dne žen se v sociologických kruzích stále výrazněji hovoří o proměně rolí muže a ženy nebo úpadku rodiny jako tradiční instituce. Podle zakladatelky české odnože Gender Studies Jiřiny Šiklové se evropská civilizace stává stále více sobeckou a dítě jako závazek na celý život je pro mnoho lidí v raně produktivním věku především starost. Během třetí dekády života u takových lidí už převládá pocit prázdnoty. "Lidem, kteří si děti nepořídí, tak když dosáhnou 35 let, už jim to leze na mozek," tvrdí socioložka, ale dodává, že kariéra nemusí nutně vést k horší kvalitě rodičovství. "Doba, po kterou se dětem vytížená žena, nyní uvědomělá matka, bude věnovat, bude asi intenzivnější," dodává.

 • Singles prorůstají i do byznysu

  8. 10. 2011

  Praha - Dříve byli považováni za podivné lidi, dnes jsou to často bohatí, úspěšní a samostatní lidé, kteří představují ve společnosti velkou skupinu - řeč je o singles. O lidech, kteří se rozhodli jít životem samostatně, bez partnera. Na singles se dá i vydělat - na trhu se objevily byty, uzpůsobené právě pro jednotlivce, či páry bez dětí.

 • Člověk nepárový z generace singles

  18. 7. 2011

  Bez dlouhodobého partnerského vztahu žije v Česku 29 % mužů a 20 % žen ve věku 25–39 let, není divu, že nabídka zboží pro jednočlenné domácnosti se stále rozšiřuje; více než polovina singles by ovšem radši kupovala rodinná balení. Jenže na toho pravého / tu pravou ne a ne natrefit. "Spořádané chlapy už ukořistily jiné a ty nezadané teď musí čekat, co kde odpadne," povzdechne si třeba napůl vážně jedna z protagonistek dokumentu Generace Singles. Na otázku proč? jednoznačná odpověď ale nejspíš neexistuje a nenabídne ji ani dokumentární film Jany Počtové.

 • Být single už není nenormální

  5. 4. 2011

  Praha - Tradiční rodina už zdaleka není to, po čem by dnešní mladá generace ze srdce toužila. Zejména ve městech se do svateb nikdo příliš nežene, výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo, a moderní je žít single - tedy bez vztahu - nebo mingle - tedy ve vztahu, ale ne ve společné domácnosti. Dnešní třicátníci jsou generací, která sice umí komunikovat s celým světem, ale s partnerskými vztahy mívá problém. Občas se jim také přezdívá jako generace "zoufalců" – žijí sami, což je baví, dělají si, co chtějí, a nikdo je neprudí. Boří tak tradiční představy svých rodičů o životě v dospělosti - nehrnou se do rodičovské role, dělají kariéry a vydělané peníze investují v první řadě sami do sebe. A na tento fenomén zareagoval už i trh.

 • Nesvatbov: Milujte se a množte se, milí pozemšťané

  9. 12. 2010

  V obci žijí krásní mladí lidé, kteří by mohli žít v krásném rodinném svazku a plodit děti. Proč to nedělají? Klade řečnickou otázku při svém proslovu do místního rozhlasu starosta slovenské vesničky Zemplínske Hámre. Bývalý voják z povolání se rozhodl řídit štěstí obyvatel své obce, slibuje příspěvky "zavrabčeným" a hlášení v obecním rozhlase o odvozu popelnic doplňuje úvahami o krásách manželství. Myslí to smrtelně vážně, jde přeci o záchranu planety, a proto milujme se a množme se. Zapomíná ale na jeden podstatný detail v podtitulu dokumentu Eriky Hníkové Nesvatbov – srdci se nedá poroučet.

Diskuse diváků
 • 21. 7. 2015 09:57

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • František Toman 6. 4. 2015 20:28

  Sexy postava paní Toušlové

  Paní Iveta Toušlová má v upoutávce velice sexy oblečení, je fakt že na to má postavu. Musím u…

 • Maruska 21. 8. 2013 22:14

  pri sledovani poradu mi behal mraz po zadech. Muj muz, USAF, ztravil uplynuly …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 40 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST  HD
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady