67. mezinárodní hudební festival Pražské jaro 2012

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního zahajovacího koncertu z Obecního domu v Praze. Cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetany hraje Česká filharmonie, diriguje V. Petrenko. Večerem provází J. Novotná. Režie T. Šimerda

Po pětileté odmlce otevře 67. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro opětovně Česká filharmonie. Našemu nejvýznamnějšímu orchestru připadla čestná úloha provést stěžejní symfonický cyklus české hudby celkem třiačtyřicetkrát, ačkoli ne v každém ročníku toto dílo festival zahajovalo. Ostatně nebylo tomu tak ani v roce 1946, kdy tehdejší šéf České filharmonie a zakladatel festivalu Rafael Kubelík otevřel Pražské jaro již 11. května provedením skladeb Josefa Bohuslava Foerstera, Otakara Ostrčila a Antonína Dvořáka a teprve na dalším večeru v den Smetanova výročí dirigoval Mou vlast. Ironií osudu řídil Kubelík poté Smetanův cyklus na Pražském jaru už jenom jednou po svém slavném návratu do vlasti v roce 1990. Naopak nejčastějším dirigentem Mé vlasti ve festivalové historii byl Václav Neumann, který ji řídil devětkrát. Ostatně ani Smetanova hudba nezněla při zahájení Pražských jar pokaždé. Tradice jejích souvislých provedení při zahajovacích koncertech se datuje až od roku 1952, přičemž nejednou na nich hrála i jiná domácí nebo zahraniční tělesa. V roce 1984 byl poprvé povolán k řízení Mé vlasti s Českou filharmonií zahraniční umělec Lovro von Matačić. Této cti se poté dostalo ještě Wolfgangu Sawallischovi, Oskaru Danonovi, Gustavu Kuhnovi, Ken-ichiro Kobayashimu, Christianu Armingovi a dvakrát Siru Charlesi Mackerrasovi. V tomto roce tu čest má rodák z Petrohradu Vasilij Petrenko.

Foto © Prague Spring Festival

Více na portálu ČT24

 • Pražské jaro se opět probouzí

  12. 5. 2012

  Praha – Pošestasedmdesáté začíná přehlídka hudebního umění. Mezinárodní hudební festival Pražské jaro opět otevírá své brány. Nabídne téměř padesát koncertů a šest operních představení. Festival zahájí jako tradičně Česká filharmonie Smetanovou skladbou Má vlast.

 • Rozezpívej plakát a přivítá tě Pražské jaro

  3. 5. 2012

  Praha - Mezinárodní hudební festival Pražské jaro vyhlásil na nových webových stránkách dvě interaktivní soutěže Zpívající plakáty. V první z nich si mohou lidé na internetu pomocí jednotlivých tónů rozezpívat vlastní verzi plakátů, nejlepší ze soutěžících získá zdarma lístky na atraktivní koncerty. O vstupenky se může bojovat i znalostním kvízem s melodiemi skladeb, které na festivalu zazní. 67. ročník největší přehlídky klasické hudby v Česku začíná už příští sobotu 12. května a končí 3. června.

 • Pražské jaro rozkvete s jazzovou hudbou

  20. 3. 2012

  Praha - Vedle klasické hudby nabídne letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro opět také jazz. V úvodní den festivalu se na Staroměstském náměstí představí skupina Brass Band Prague, která připomene hudební atmosféru New Orleans. Vstup na tradiční akci konanou jako součást Pražského maratonu je volný.

 • Pražské jaro mezi letadly a lokomotivami

  19. 3. 2012

  Praha - Přímo mezi exponáty v dopravní hale Národního technického muzea v Praze usednou 14. května návštěvníci koncertu 67. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Netradiční koncert v podání Agon Orchestra pod vedením Petra Kofroně na neobvyklém místě připomene 100. výročí narození a zároveň 20. výročí úmrtí průkopníka nové hudby a estetiky, skladatele Johna Cage.

 • Pražské jaro 2012 se představuje

  12. 12. 2011

  Praha - Pražské jaro se příští rok uskuteční od 12. května do 3. června. Prodej vstupenek ze začátku provázely problémy, které zřejmě způsobilo přetížení rezervačního systému Colosseum. Přesto za prvních pět hodin prodeje na 67. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro utržili pořadatelé za vstupenky 2,25 milionu korun. Podle pořadatelů jsou počáteční problémy prodeje již vyřešeny. Lidé mohou lístky nakupovat nejen prostřednictvím festivalových webových stránek, ale i na více než 60 prodejních místech Pražského jara po celé republice.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Alena 15. 5. 2012 18:15

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda bude repríza tohoto pořadu

 • Kopťa 12. 5. 2012 20:48

  Sleduji to průběžně na CRO3 živě,

  takže hodnotit snad již mohu.

 • Milka 12. 5. 2012 03:24

  Hodnocení

  Nerozumím proč někdo hodnotí hvězdičkama pořad, který ještě nešel! Snad jen to, že není ve formátu 16 : 9…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 120 minut – Rok výroby: 2012 – L
Žánr: Hudba
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje
Související pořady