Svět zázraků

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 45  
Sdílet
| Poslat odkaz

Svět tepelné izolace

Izolace je pro budovu totéž, co pro lidské tělo kabát. Vhodným izolačním materiálem je polystyren, který nesaje vodu, je odolný proti mechanickému poškození a zub času na něj také nemá vliv. Navíc se s ním velice lehce manipuluje, protože je lehký a levný. Zdá se tedy být jako ideální materiál.

Má však i odpůrce. Kritici tvrdí, že představuje bezpečnostní riziko, neboť je vysoce hořlavý. Například v Istanbulu shořela budova vysoká 150 m za čtyři a půl minuty. Přesto si experti nejsou jisti, zda právě polystyren zapříčinil tuto rychlost požáru. Proto provedeme test, který nám to pomůže objasnit. Necháme si od omítkářů udělat napodobeninu domovní fasády se všemi předepsanými stavebními materiály. Jako zateplení použijeme polystyrenové desky a necháme hasiče zapálit pokusnou stěnu. Ohnisko bude ve spodní části a vytvoří se teplota odpovídající opravdovému požáru budovy. A výsledek? Je poměrně překvapivý. Byť se při kontaktu s ohněm uvolňují hořlavé plyny, samotný polystyren odolává žáru a působí jako ochranná vrstva. Tam kde byl polystyren, nedošlo ani po 20 minutách ke vzplanutí izolačního materiálu a hořela pouze fasáda.

A jak vlastně polystyren izoluje? Pohlcuje teplo, které pak přenáší na zeď a tu zahřívá nebo ochlazuje. Teplo pohlcuje jak z bytu, tak i z venku. Což způsobuje, že v létě není doma tak horko a v zimě naopak tak chladno. Absorbování vlhkosti má však své nevýhody. Pohlcená vlhkost se dostává mezi zeď a izolační materiál. Ta poté kondenzuje a způsobuje škody na fasádě. I přes tento nedostatek se však polystyren jeví jako ideální izolační materiál.

» Technologie

Stopáž: 24 minut – Rok výroby: 2012 – P  ST
Žánr: Magazín
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.

Anketa
Nakupujete rádi dárky?
51 % Ano 11 % Nevadí mi to 27 % Ne, raději je dostávám 11 % Ne, raději je vyrábím