Návraty dokumentaristů

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 7  
Sdílet
| Poslat odkaz

O cyklu

Česká televize jako největší producent dokumentární tvorby u nás oslovila dokumentaristy několika generací s výzvou, aby se vrátili k lidem a místům ze svých filmů a zjistili, kam je posunul čas. Vzniklo tak 23 malých dokumentů z cyklu Návraty dokumentaristů, představujících širokou škálu autorských rukopisů i silných lidských osudů.

Dagmar Smržová se spřátelila s ženou, kterou její muž polil benzínem a zapálil. Sochařka Markéta Škopková to přežila, ale strach z něj má i po patnácti letech. Viliam Poltikovič vyhledal znovu Stanislava Dvořáke, muže, který se půstem vyléčil z pokročilé rakoviny. Karla Žaluda přilákaly turbulence v životě úspěšného architekta Marka Housky, který říká, že potkal anděly. David Vondráček po devíti letech znovu navštívil pěveckou hvězdu Věru Bílou a zachytil její slávu i pád do dluhů. Andrea Majstorovičová před lety vystihla křehkou sílu a mravní pevnost Táni Fischerové – teď ji nachází uprostřed kampaně na českou prezidentku. Olga Sommerová byla v roce 1994 u počátku kariéry Petry Procházkové coby válečné zpravodajky. Po osmnácti letech se k ní vrací a obě „ženy za kamerou“ bilancují. Vít Olmer se vrátil k filmu Lidé s erbem z roku 1966 a přiblížil současný život potomků šlechtických rodin. Josef Císařovský otevřel diář z roku 1989 a s ním i otázku, nakolik byly naše předlistopadové naděje na společenskou změnu zmarněny. Jaroslav Hovorka natočil v roce 1988 Vojtu, nevidomého romského muzikanta s velkými plány, a dnes našel muže v ústavní péči, zničeného domácím násilím. Viktor Polesný sezval po třiatřiceti letech ke zkoušce sboru členy libereckého Severáčku, aby zjistil, kam tehdy třináctileté děti zavál čas. Jana Hádková testuje po deseti letech úspěšnost Knedlíkové terapie, neboli způsob Stanislava Sadilka, jak prací vytáhnout problémové kluky z ulice. A ke svým starším filmům i hrdinům se vracejí také režiséři a režisérky Jiří Střecha, Jan Mudra, Alena Hynková, Libuše Rudinská, Karel Koula, Veronika Sobková, Angelika Hanauerová, Martin Dostál, Miloslav Kučera, Světlana Lazarová, Štěpán Kačírek a Daniela Gébová.

Cyklus vzniká v Tvůrčí producentské skupině Aleny Müllerové, námět cyklu Alena Hynková, vedoucí projektu Zuzana Šimůnková, dramaturgie Alena Hynková a Veronika Sobková, produkce Jana Kabátová, Jindřich Bareš a Ondřej Lácha.

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání všech dílů najdete kliknutím na následující odkaz.