Aby dluhy nebolely

Něco za něco

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Praktické rady pro lepší hospodaření s osobními i rodinnými financemi a doporučení, jak se orientovat v nabídkách renomovaných peněžních ústavů i pochybných obchodních společností

Půjčka ano, ale co za to

Každou půjčku obvykle provází potřeba záruky, aneb platí heslo „něco za něco“, které je i názvem dalšího dílu vzdělávacího seriálu Aby dluhy nebolely. Taková záruka se realizuje nejčastěji formou zástavy. Co se s ní však stane v případě, kdy dlužník přestane řádně splácet? A jak rychle je možné přijít o zastavený majetek?

Zástava je prostředek k tomu, aby věřitel – banka nebo jiná instituce – získal své peníze zpět v případě, kdy dlužník řádně nehradí dohodnuté splátky. A je více než pravděpodobné, že věřitel v takovém případě k zástavě dříve nebo později obrátí svou pozornost. Může ale se zastaveným majetkem libovolně zacházet? A za jakých okolností ho vlastně může sebrat?

Z častého omylu, že věřitel může zástavu zabavit za účelem úhrady dluhu či ji dokonce sám prodat, vyvede v pořadu advokát Ivo Jahelka. Zároveň však dodává: „Věřitel má ovšem jiné právní možnosti, jak dlužníka přinutit k aktivitě – například ho přimět k uznání dluhu a souhlasu s prodejem zástavy.“

Spoléhat na pomalost soudů se také nevyplácí, nemluvě o tom, že v některých případech soudy ani nevstupují do hry a dlužník o majetek zkrátka přijde. „Věřitelé totiž někdy používají takové způsoby zajištění, díky kterým se dostanou k vašemu majetku raz dva,“ upozorňuje na vychytralost některých méně seriózních institucí známý právník.

Další nebezpečí číhá na dlužníka také při podpisu směnky, zvláště proto, že její majitel může po dlužníkovi vyžadovat peníze bez prokázání, že mu je vůbec půjčil. Pozor také na tzv. blankosměnku, kde ani nemusí být při podpisu dlužná částka uvedena!

Motto dílu:

Něco za něco

Je potřeba mít na paměti, že: Pokud jako zajištění vašeho dluhu podepíšete směnku, bude mít majitel směnky při vymáhání svojí pohledávky soudní cestou nesrovnatelně jednodušší situaci. Může totiž k soudu podat návrh na vydání směnečného platebního rozkazu, který soud vydá mnohem rychleji než rozsudek u klasického soudního sporu. Navíc, majitel směnky nemusí soudu prokazovat, že peníze dlužníkovi opravdu půjčil.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • dluhy.org 15. 5. 2013 20:53

  www.dluhy.org

  Dluhy.orgHlavní stránka

 • Oddlužení 2. 12. 2012 19:10

  http://www.oddluzeni-oddluzeni.cz/ http://www.insolvence-insolvence.cz/ http…

 • Blanka Štěrbová 22. 9. 2012 13:54

  splátkový kalendář

  Chtěla bych vědět, zda je nutné dodržet v té finanční výši, jak byl stanoven., aniž by došlo …

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 8 minut – Rok výroby: 2011 – P
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu