Úřady se někdy mohou nechat snadno ovlivnit a jindy si zase namísto řešení problémů mezi sebou navzájem přehazují odpovědnost. Zavalená silnice, kterou nikdo nehodlal zprůjezdnit, manipulace s územním plánem a podivné praktiky policie (2013). Režie P. Kotrla

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Když na cestu spadne strom, kámen nebo jiná překážka, logicky počítáte s tím, že ji někdo co nejdříve odstraní. V Hřensku, srdci Českého Švýcarska, musí s něčím takovým počítat, skály jsou totiž přirozenou kulisou města. Když se tam v roce 2009 utrhl obří skalní masiv a zavalil páteřní silnici, všichni místní, včetně starosty, čekali, že se problém rychle vyřeší. Opak byl pravdou.

Představte si, že zdědíte pozemek a rádi byste na něm v budoucnu stavěli. Obec nic nenamítá a schválí územní plán v kýžené podobě. Po několika letech ale náhle zjistíte, že se vše změnilo a parcela je najednou nezastavitelná. Přesně to se přihodilo Josefu Laciokovi. A důvod? Na pozemku se prý nachází významný krajinný prvek. Spíš než ekologické prozření vše nasvědčovalo tomu, že za náhlý obrat mohly námitky ze strany souseda.

Jana Fráňu z našeho posledního případu v listopadu loňského roku zastavila policie, protože prý telefonoval za jízdy. Nařčení se bránil a hodlal údajný přestupek řešit ve správním řízení. Policisté se ale zachovali nečekaně a zabavili mu telefon, čímž mu způsobili nemalé potíže. O případu si za ním přijel povídat i právník kanceláře ombudsmana Milan Kocourek.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD