Sousedy si nevyberete a jak se bude chovat váš zaměstnavatel, také mnohdy neovlivníte. Mezilidské vztahy ombudsman řešit nemůže, alespoň má ale bič, když dojde na úřady. Zamotaný případ průchodu přes cizí pozemek, snížení osobního ohodnocení v práci kvůli diskriminaci a neoprávněné vyřazení z úřadu práce (2013). Režie P. Kotrla

Obsah dílu

Přehrát vše

V prvním příběhu hraje roli skupina pozemků různých vlastníků. Ti mohli na základě historického usnesení vzájemně přes sousední pozemky procházet, aby se dostali ke svým domům. Časem se ale objevily problémy a tak situaci řešili zamykáním branky, která průchod umožňovala. Pan Alois Matula ale následně zjistil, že ani to nepomůže a tak si chtěl svůj pozemek oplotit. To ale nešlo vůbec snadno.

Druhý případ se zabývá diskriminací. Tak lze totiž chápat rozhodnutí zaměstnavatele, který panu Jiřímu Michalovi snížil osobní příplatek ke mzdě o padesát procent. Zaměstnanci to vysvětloval tím, že vedle platu pobírá starobní důchod. Pan Michal se s tím nehodlal smířit a dožadoval se, mimo jiné i s pomocí ombudsmana, nápravy.

Pan Miroslav Měchýř je ve složité životní situaci. Kvůli vleklé kožní chorobě je každou chvíli nemocný a proto je pro něj téměř nemožné najít a udržet si práci. Kromě toho nemá ani žádné úspory. Když ho ještě ke všemu vyřadili z evidence na úřadu práce, protože byl hospitalizovaný v nemocnici a nedostavil se ke schůzce, bylo to pro něj velmi těžké.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD