Někdy jednají pomalu, někdy vůbec. Někdy jsou s námi, ale více si je uvědomíme až tehdy, když se postaví proti nám. Takové už úřady zkrátka jsou. Ochrana osobních údajů politiků, potíže se změnou užívání nebytového prostoru a schválnosti pozořického stavebního úřadu (2013). Režie Z. Skokan

Obsah dílu

Přehrát vše

Novinář na volné noze chtěl na svém webu informovat o tom, jak se úřady vypořádaly s přestupky dvou místních politiků. Na Městském úřadě v Krnově uspěl a odpovědi se dočkal. Na rozdíl od ostravského magistrátu, kde mu odpovědět odmítli s odvolání na zákon o ochraně osobních údajů. Kde tedy leží hranice mezi svobodným přístupem k informacím a ochranou osobních údajů?

Petr Mazouch dva měsíce sháněl podpisy od všech členů společenství vlastníků, aby mohl přestavět své nebytové prostory na byt. Až příliš pozdě se ale dověděl, že ty samé podpisy, které dodal na stavební odbor, bude chtít také katastrální úřad. A proto udělal vše proto, aby podpisy nemusel komplikovaně shánět znovu.

Maruškovi z Pozořic u Brna si chtěli na pozemku svého tchána postavit nový dům. Na to ovšem z nepříliš zřejmých důvodů nechtěl přistoupit místní stavební úřad. Maruškovi se několikrát úspěšně odvolali k nadřízenému orgánu. Stavební úřad v Pozořicích však rozhodnutí krajského úřadu odmítal respektovat. A tak na místě, kde už 3 roky mohl stát nový dům, je stále jen rozlehlá zahrada. A právě na ní se spolu setkali pan Maruška a právník z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST