Nepříjemnosti, které vám může způsobit špatná práce úřadů, neznamenají vždy zásadní problémy. I zdánlivé drobnosti ale přesto dokáží zkomplikovat život. Neoprávněné snížení podpory v nezaměstnanosti, problematické rušení místa trvalého bydliště a diskriminace ze strany zdravotní pojišťovny (2013). Režie P. Kotrla

Obsah dílu

Přehrát vše

Paní Ilona Vamberská žila se svým manželem, tehdy ještě partnerem, v Praze, kde měli oba dobré zaměstnání. Když ale dostal pracovní nabídku v rodném regionu, rozhodla se jej následovat a společně se přestěhovali. Se svým zaměstnavatelem se proto dohodla na ukončení spolupráce. Z jeho strany nebyl žádný problém, úřad práce ale její argument nepovažoval za opodstatněný důvod výpovědi a přiznal jí pouze sníženou sazbu podpory v nezaměstnanosti. Mimo jiné i kvůli tomu, že v té době ještě s partnerem nebyli sezdaní.

Problémy pana Milana Málka z druhého případu začaly rozvodem. Tehdy byly jeho dvě děti svěřeny do výchovy matce. Trvalé bydliště ale měly stále oficiálně hlášené u něj, přestože tam nebydlely. Napjaté rodinné vztahy, zejména s dcerou, následně vyústily v sérii nepříjemností – mezi nimi bylo podle pana Málka neoprávněné vnikání do bytu. Je proto logické, že se rozhodl trvalé bydliště dcery na jeho adrese zrušit. To ale nešlo vůbec tak snadno, jak si představoval.

Zdravotní pojišťovny u nás nabízejí možnost využívání prostředků z takzvaného fondu prevence. Jeho filozofie je jednoduchá: žijte zdravě, například sportujte nebo jezte vitamíny, a my vám na to budeme finančně přispívat. Příspěvků na sportovní aktivity, zejména plavání, chtěla pro své děti využít i Kristýna Rytířová z Brna. Její konkrétní pojišťovna si ale stanovila tak trochu podivná kritéria pro to, komu bude zdravý životní styl dotovat. O případu si s ní přijel osobně povídat i právník kanceláře ombudsmana.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 ST AD