Pečujete o někoho, kdo se o sebe pro své zdravotní postižení nedokáže postarat sám? Nebo takovou pomoc potřebujete přímo vy? Poradíme, jak se domoci příspěvku na péči, který vám náleží (2011). Režie Z. Skokan

Obsah dílu

Přehrát vše

Gabriela Návratová se už několik let věnuje každodenní náročné péči o syna Jarka, který trpí závažnou formou lupénky. Musela přestat chodit do práce, a proto zažádala o zvýšení příspěvku na péči z prvního na druhý stupeň. Posudková komise však žádost zamítla a nikdo jí nedokázal poradit, jak se domoci příspěvku v odpovídající výši.

Sedmiletý Erik Rebernak trpí nízkofunkčním autismem. Jeho rodiče několikrát marně žádali o zvýšení příspěvku na péči. Lékařské posudkové komise si ale často neuvědomují závažnost tohoto postižení, a tak ve svých posudcích dostatečně nezohledňují náročnost péče, kterou autisté vyžadují. 

Až na nejvyšší stupeň závislosti na péči dosahovala podle svých pečovatelek Jaroslava Horáková, která více než čtyřicet let žije s roztroušenou sklerózou. Přestože nyní už sama nedokáže udělat téměř žádnou z běžných každodenních činností, posudková lékařka jí neoprávněně několik let odmítala přiznat příspěvek odpovídající jejímu zdravotnímu stavu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST