První láska hoří nejjasněji. Křehké milostné drama o vztahu básníka Johna Keatse s Fanny Brawneovou. Britsko-australský film (2009). Hrají: A. Cornishová, B. Whishaw, P. Schneider, K. Foxová, T. Brodie-Sangster, E. Martinová, C. Blakleyová a další. Scénář a režie Jane Campionová

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Mladý básník John Keats se seznámí se svou sousedkou, Fanny Brawneovou, a ačkoliv jsou oba rozdílné povahy, vášnivě se do sebe zamilují. Hluboký cit, který ovlivní nejen jejich životy, ale i Keatsovu tvorbu, však bude krutě zasažen básníkovou smrtelnou chorobou.

Novozélandská režisérka a scenáristka Jane Campionová zahájila svou filmařskou kariéru krátkým snímkem Cvičení disciplíny – Kůra (1982), za nějž získala Zlatou palmu v kategorii krátkých filmů na filmovém festivalu v Cannes. Celovečerním debutem se stalo její drama Sweetie (1989), které rovněž zabodovalo na řadě festivalů. Podobně úspěšný byl i biografický film o spisovatelce Janet Frameové Anděl u mého stolu (1990). Obrovský úspěch a celosvětovou proslulost přineslo Campionové romantické drama Piano (1993), oceněné třemi Oscary a celou řadou dalších cen. Román Henryho Jamese zpracovala ve snímku Portrét dámy (1996), následovaly snímky ze současnosti Jako dým (1999) a Piková trojka (2003). Společně s dalšími známými režiséry se zúčastnila natáčení povídkového filmu 8 (2008) na podporu OSN. Poté se opět vrátila k biografickému žánru a zpracovala životní osud básníka Johna Keatse ve snímku Jasná hvězda (2009), který byl nominován na Oscara a získal celou řadu festivalových ocenění.

Originální názevBright Star
Stopáž114 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrFilm