Ledvinu z Filipín, ňadra z Thajska, dítě z Indie. Lidské tělo se stalo zbožím.

Zdravotní turistika je vzkvétajícím fenoménem. Každý rok cestují stovky tisíc lidí, aby se za výhodných finančních podmínek nechaly operovat na druhém konci světa. Zubní chirurgie, liftink obličeje nebo krku, botox či operace srdce, nic není nemožné.

Rodina z Texasu si vyrazila do Bangkoku na dvoutýdenní dovolenou, během které si matka s dcerou nechají na místní klinice zvětšit pomocí plastické operace ňadra, neboť ve Spojených státech by za takový zákrok zaplatily tolik, co tady za operaci včetně čtrnáctidenního pobytu a zpáteční letenky. Pro kliniky v Bangkoku je zahraniční klientela klíčová, vždyť osmdesát až devadesát procent jich přicestuje ze Spojených států, Austrálie, Japonska, ale i ze Singapuru či Hongkongu.

Tento boom se však netýká jen Thajska a nejde jen o plastickou chirurgii. Ve stínu levných operací se objevují i zneklidňující tendence, které přesahují meze naší představivosti. V Indii se například rozběhl nový trh náhradních matek, a tak se rodiče, kteří nemohou mít děti, vydají do chudinské čtvrti za ženou, která odnosí jejich dítě. Náhradní matka pak dostane za devítiměsíční těhotenství pět tisíc eur, tedy odměnu ve výši desetileté mzdy, díky které si může postavit malý dům a zajistit budoucnost svým vlastním dětem.

V době globalizace se lidské tělo stává zbožím jako cokoli jiného. Na internetu nabízejí lidé své orgány k transplantaci. V jedné z nejchudších čtvrtí ve filipínské Manile žije kupříkladu Gilbert, jenž prodal svoji ledvinu za tři tisíce eur jen proto, aby dokázal uživit vlastní rodinu.

Napište nám