Heydrich - konečné řešení (32/44)

Na zámku a v podzámčí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 5  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zastupující protektor se stěhuje. Panenské Břežany a rodiny protektorátních vůdců. A Lina by se vrátila zpátky i bosa (2012). Režie R. Vávra

Okolo Velikonoc 1942 se rodina Heydrichova nastěhovala na Dolní zámek v Panenských Břežanech. Heydrich tak našel pro rodinu klidné místo k pobytu. V té době měli už tři děti a další se mělo brzy narodit. Druhý zámek v obci obývala rodina K. H. Franka. Samotný Heydrich se na jaře 1942 v protektorátu mnoho nezdržoval, ale zámek v Břežanech vstoupil do jeho života. Zde při cestě potkával dva mladé muže, kteří měli cosi neznámého na práci. A odsud 27. května 1942 vyjel v otevřeném Mercedesu na svou osudovou cestu do Prahy. Po manželově smrti obývala Lina Heydrichová zámek až do roku 1945, a proto si tamější pamětníci „Heydrišku“ a její děti dodnes dobře pamatují. Její starší syn právě v Břežanech nešťastně zahynul, ona sama přesto zdejší protektorátní pobyt považovala za šťastné období života. V televizním rozhovoru v sedmdesátých letech řekla, že kdyby mohla, klidně by se vrátila zpátky i („ohne Schuhe“) bosa.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2012 – ST
Žánr: Seriál | Dokument