Heydrich - konečné řešení (10/44)

Operace Percentage

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

František Pavelka – první parašutista z Británie, který se snesl do protektorátu. Tři týdny mu stačily na splnění úkolu i na získání nespravedlivého cejchu zbabělce (2011). Režie V. Křístek

Noc z třetího na čtvrtého října 1941 přinesla zlomové události domácího a zahraničního odboje. V Jinonicích gestapo zlikvidovalo vysílačku Sparta 1 a tím v podstatě přerušilo spojení do Londýna. Stejné noci byl u Čáslavi vysazen první parašutista z Británie na území protektorátu. František Pavelka seskočil jinde, než podle plánu měl, a byl proto také prvním parašutistou, který v protektorátu musel navázat kontakt s náhodnými obyvateli. Štěstěna mu nejprve přála, pomocí statečných čeledínů z blízkého statku získal nejen úkryt, ale i kontakt na odboj. Podařilo se mu předat dovezený radiotelegrafický materiál. Zároveň se však napojil na skupinu, která už byla sledována gestapem. Za tři týdny po vysazení byl sám Pavelka zatčen. A tak se stal i prvním západním parašutistou, který padl do rukou Němců. Přestože se při výsleších choval velmi statečně, získal po válce cejch zbabělce, který příliš mluvil.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Seriál | Dokument