Heydrich - konečné řešení (8/44)

Sokolové

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Heydrich si vytváří dalšího silného protivníka. Naše armáda beze zbraně cvičí svou nejslavnější skladbu. Nebýt sokolů, kdoví, zda by k atentátu mohlo dojít (2011). Režie R. Sedláček

Na všesokolském sletu na Strahově v roce 1938 zacvičilo třicet tisíc mužů slavnou skladbu Přísaha republice. Možná si její splnění představovali jinak, ale naplnili ji. Sokolové, stejně jako skauti či příslušníci katolické jednoty Orel, byli od počátku okupace trnem v oku nacistů. Na jaře 1941 byla sokolské obci pozastavena činnost a v říjnu 1941 Heydrich v rámci Akce Sokol jejich organizaci zrušil, stovky náčelníků poslal do Osvětimi, a zabral sokolovny i orlovny. Okamžitě si tím proti sobě postavil dalšího silného protivníka. Sokolové se už nemohli scházet ke cvičením, ale jejich vzájemné schůzky po domácnostech byly o to čilejší. Právě oni se stali hlavními domácími spolupracovníky parašutistů a jejich síť kontaktů zůstala vlastně až do Čurdovy zrady pro gestapo neproniknutelná. A tak lze bez přehánění tvrdit, že bez sokolů by nebylo atentátu na Heydricha. A také, že tato naše armáda beze zbraně stejně jako za první světové války zabojovala na výbornou. Když dnes leckdy na sokolskou organizaci hledíme jako na cosi dávno překonaného a obrozenecky patetického, neměli bychom na to zapomínat.

Psalo se v tisku

Další zprávy…

Zajímavosti z archivu

» Domácí odboj na jaře 1945

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Frantisek Novotny 11. 6. 2012 22:21

  Hodnoceni

  Dokument me nadchl z duvodu velkeho mnozstvi ziskaneho historickeho materialu, vypovedi ucastniku a pametniku a dost objektivniho historickeho nadhledu. Velmi me prekvapila detailni prace jednotlivych badatelu a mimoradne dobre uvedeni do atmosfery doby. Byl jsem zvykly na informace o atentatu zabarvene hodne ideologicky. Zde uvadene zpracovani je pro me v mnohem nove a velmi zajimave.

 • Hana Černá 11. 6. 2012 16:31

  Nezáživný seriál?

  Podle mého názoru tento seriál patří ke skvostům současné produkce ČT. Chtěla bych vyjádřit uznání a poděkování všem jeho tvůrcům za zprostředkování svědectví o skutečnostech, které by rozhodně neměly být zapomenuty, ať už se jedná o příklady absolutního hrdinství nebo zrůdné bestiality, jakožto memento pro generaci naši i příští.

 • Kuk 5. 2. 2017 11:30

  Hana Kroupova

  Velice zajimava osobnost..zajimalo by me, jak to s ni bylo. Ochotne pomahala i…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Seriál | Dokument