Bitva v ústí La Plata patří k úvodním kapitolám námořní historie 2. světové války. Kapesní bitevní loď Admiral Graf Spee se 13. prosince 1939 střetla se třemi křižníky Royal Navy. Německý dokument

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Jedno z nejznámějších plavidel německého válečného námořnictva „Admiral Graf Spee“ si vysloužilo název „kapesní bitevní loď“. Graf Spee byl totiž stavěn v létech 1932–1936 a při jeho konstrukci Němci vycházeli z ustanovení Versailleské smlouvy, která jim zakazovala budování válečných lodí s výtlakem nad 10 000 tun. Do námořní historie vstoupil Graf Spee svou činností na počátku 2. světové války, kdy od září do prosince 1939 bylo jeho úkolem blokování a napadání obchodních tras v jižním Atlantiku. V té době potopil devět lodí.

13. prosince 1939 byl Graf Spee vážně poškozen loděmi Royal Navy v jednom z prvních větších námořních bojů světového konfliktu, v tzv. Bitvě v ústí La Plata. O čtyři dny později se jeho velitel, kapitán Hans Langsdorf, který usoudil, že se dostal do bezvýchodné situace, rozhodl loď potopit.

Originální názevHitler's Lost Battleship
Stopáž50 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument