Co musíte udělat, aby z vás byl profesionální voják Armády České republiky? Klíčem ke vstupu mezi profesionály je tříměsíční kurs základní vojenské přípravy ve Vyškově. Podaří se hrdinům nového dokumentárního seriálu překonat nástrahy vojenského přijímače? Kolik rekrutů vydrží psychické a fyzické vypětí a splní si sen o novém povolání?

V dubnu 2016 nastoupilo do kurzu základní vojenské přípravy ve vyškovských kasárnách 585 nováčků. Dokumentární štáb České televize sledoval profesionální instruktory a deset rekrutů na jejich cestě základní přípravou. Překonají tři měsíce extrémního fyzického a psychického vypětí, nebo je náročný výcvik zlomí? Kdo splní náročné úkoly, absolvuje kurz a nastoupí ke svému útvaru?

Dokumentární seriál Provedu! Přijímač vypráví příběh deseti rekrutů, kteří se rozhodli splnit svůj sen – stát se vojákem z povolání. Seriál sleduje instruktory z řad Armády ČR a vojíny a vojínky v soukromí i během výcviku, nepřetržitě 48 dní a nocí. Bez příkras ukazuje úspěchy i pochybnosti, nezdary a fatální zklamání, prohry a vítězství na cestě za životním snem, který se nesplní každému. Seriál režírovali Markéta Ekrt VálkováBenjamin Tuček.


Pepe Rafaj – spoluautor námětu, iniciátor a vedoucí projektu

Jako producent jsem dospěl k názoru, že mohu točit pouze takové věci, na které jsem si sáhl a chci o nich vědět více. Jen tak mám sílu řešit neřešitelné. Proto jsem nesmírně šťasten, že po osmi letech práce můžeme divákům doručit něco tak unikátního, jako je dokumentární seriál Provedu! Přijímač. Od revoluce jsme první štáb, který mohl natočit Českou armádu zevnitř. A to bez omezení. Armáda, MO i Česká televize vyšly maximálně vstříc. Takže to, co uvidíte, není žádná agitka, jedná se o čistou dokumentaristiku. Jsem velmi rád, že se na vzniku podílel Benjamin Tuček a Markéta Ekrt Válková. Oba režiséři jsou nekompromisní umělci a za to si jich opravdu vážím. V dokumentárním seriálu Provedu! Přijímač vidíme partu výrostků, ze kterých se stanou disciplinovaní vojáci. Nyní pracujeme na pokračování, které, věřím, bude na základě zkušeností jednodušší. I díky navázaným, oboustranně vstřícným vztahům, které se nám podařilo s Armádou ČR a dalšími zúčastněnými subjekty navázat.


Veronika Slámová, výkonná producentka

Příprava projektu v ČT trvala více jak dva roky, ale myslím, že to stálo za to. Podařilo se nám zachytit prostředí armádního výcviku, kam se většina Čechů nemá šanci podívat. Od listopadu 1989 se navíc jedná o jeden z mála seriálů dokumentárního formátu, který se věnuje armádě, doufám, že diváky zaujme svou autenticitou a přístupem. Těším se na diskuze na webu a sociálních sítích, které budou jistě vášnivé!


Petr Kubica, kreativní producent

Jedná se o seriál typu docu-soap postavený na principu, kdy diváci sledují příběhy několika postav, jejichž životy propojuje jedno prostředí. V tomto případě je tím prostředím výcvikový areál ve Vyškově a my jej máme možnost vidět očima nastupujících rekrutů a jejich velitelů. Prožíváme úspěchy i útrapy deseti mladých lidí na cestě za prací v profesionální armádě a mnohdy nás zaskočí, jak se tahle „vojna“ liší od našich zažitých představ. Doufám, že diváci ocení příležitost pohledu zevnitř a budou náš seriál sledovat se zájmem.


Vystrojování rekrutů

Vystrojování rekrutů

Ochutnávka z dokumentárního cyklu Provedu! Přijímač