Výlet k moři, vybavení ordinace nebo hotovost na ruku, to vše může být odměna za předepsané léky. Motivování lékařů bují všude po celém světě.
Je to normální obchod nebo nebezpečný jev, kdy jde o naše zdraví a plýtvání veřejnými prostředky? Připravil L. Landa

V lékové politice se točí velké peníze, jen v Česku se ročně předepíše léků za 35 miliard korun. Ti, kteří rozhodují o tom, jaký lék bude na trhu úspěšný, a který se naopak v prodejích propadne, jsou lékaři. Proto se farmaceutické firmy snaží doktory přesvědčit, aby předepisovali právě ten jejich přípravek, a ne konkurenční. Výlet k moři, vybavení ordinace nebo hotovost na ruku. To vše může být odměna pro lékaře za předepsané léky.

Je to nebezpečná korupce, která plýtvá veřejnými financemi a zdražuje léky, nebo normální obchod? Dokáže drobný dárek či dovolená skutečně ovlivnit lékaře k tomu, aby ordinoval pacientovi lék, který nepotřebuje? A může tedy podobné chování doktorů a farmaceutických firem ohrozit zdraví pacientů? Spirála úplatku ve zdravotnictví se roztočila i v Česku natolik, že jí hodlá řešit Ministerstvo zdravotnictví. Otázka je, zda lze miliardový byznys v bílých pláštích vůbec zastavit.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST