Prachatická národní pouť ke sv. Janu Nepomuku Neumannovi

Přímý přenos slavnostní bohoslužby ke 200. výročí narození českého rodáka a prvního světce Spojených států amerických. Připravili J. Brichcín a V. Málek

Prachatice vzpomínají tento rok 200. výročí narození svého významného rodáka, Jana Nepomuka Neumanna. To, že šumavské město učinilo z oslav kulturní událost letošního roku, se zdá být až banálním sdělením. Místní ale vědí, že svatořečení Jan Neumanna, Sudeťáka a amerického katolického biskupa, uprostřed tuhé normalizace v roce 1977 nemělo být u nás jakkoliv veřejně slaveno. Policejní aparát komunistického režimu byl v pohotovosti a svatořečení si při mši připomněla jen hrstka odvážných katolíků. Dnes se město ke svému rodákovi hrdě hlásí a zve k tomu všechny, kterým je jeho životní příběh inspirací. Jan, čtvrté dítě české matky a německého otce, vystudoval teologii v kněžském semináři v Praze, ale pro nadbytečnost kněžského stavu nebyl vysvěcen. Odjíždí do Ameriky, velmi rychle dostává kněžské svěcení a vstupuje do misijního řádu redemptoristů, který byl v tehdejší době znám jako nositel odvážné lidové misie. Neumann pečuje o chudé, zakládá nemocnice, sirotčince a především desítky nových škol. Znám svým absolutním nasazením pro služebnou roli církve byl v roce 1851 jmenován filadelfským biskupem. Když pak v roce 1860 v necelých 49 letech umírá na filadelfské ulici na vyčerpání organismu a selhání srdce, nikdo v tom drobném muži v obyčejném oblečení nepoznává katolického biskupa. Po více než sto letech, 19. června 1977, se Jan Nepomuk Neumann stává prvním svatým Spojených států amerických.

Z nepřeberného množství kulturních akcí, které pořádá město Prachatice, vybírá Česká televize slavnostní bohoslužbu, konanou pod otevřeným nebem na hlavním prachatickém náměstí. Za účasti domácích biskupů ji povede kardinál Justin Francis Rigali, papežský legát a jako současný arcibiskup filadefský také nástupce Jana Nepomuka Neumanna. Komentuje Vladimír Málek, dramaturgie Michael Otřísal, produkce Jan Čumpelík, hlavní kameraman Jiří Lebeda, režie Jan Brichcín.

Stopáž80 minut
Rok výroby 2011
 L