Atlet roku

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 11  
Sdílet
| Poslat odkaz

Přímý přenos slavnostního předávání cen nejlepším atletům roku 2011 uvádějí Monika Absolonová a Aleš Háma. Režie P. Soukup

Klikněte pro větší obrázekVyhlášení ankety Atlet roku 2011 se uskutečnilo v sobotu 5. listopadu při slavnostním galavečeru v pražském hotelu Ambassador – Zlatá husa. V přímém přenosu se veřejnost dozvěděla pořadí desítky nejlepších atletů, ale také juniora, objev a trenéra roku. Galavečerem české atletiky, který přenášel živě hlavní program České televize, provedly diváky i přítomné v sále stejně jako předešlé čtyři roky moderátoři Aleš Háma a Monika Absolonová. Účinkují: Karel Gott, Miro Žbirka a další.

Organizátoři večera pro atlety opět připravili příjezd luxusními prodlouženými limuzínami Lincoln. Všichni obdrželi při dekorování zlatou cihličku – první tři o váze jedné unce (tj. 31,104 gramů), ostatní, včetně trenéra, objevu a juniora pak dvacetigramovou.

Přehrát video

Top desítka atletů roku 2011

 • zdroj: ČTK/APK radosti všech ukončil výškař Jaroslav Bába dlouholetý medailový půst již v první části sezony, když na halovém ME podlehl pouze Ivanu Uchovovi. Na jaře zvládl maturitu a osobnostní posun se projevil i na výkonech. Ačkoli pro svěřence Jana Janků nebyla Diamantová liga hlavním cílem, dokázal při mítinku v Paříži triumfovat. Pouze čistší zápis soupeře na mistrovství světa jej pak připravil o ještě skvostnější vrchol, skončil těsně čtvrtý.
 • zdroj: katerinacachova.czSedmibojařka Kateřina Cachová zaznamenala hned několik významných počinů. Osobní rekord posunula za hranici šesti tisíc bodů (6123), za což získala po zásluze stříbrnou medaili na mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Prapor všech atletů-akademiků pak svěřenkyně Michala Buzka udržela na univerziádě v Šen-čenu, kde vydřela bronz. Při své premiéře na mistrovství světa předvedla svůj letošní standard a rozhodně se neztratila. Na podzim rozšířila řady Rychlých holek přestupem k trenérce Blažkové.
 • foto: Anja Niedringhaus , zdroj: APV hale, v níž postrádá svou disciplínu, se tentokrát Zuzana Hejnová přiklonila spíše k pětiboji. A nevedla si v něm špatně, dokladem je sedmé místo při halovém vrcholu, a to jí ještě příliš nevyšla dálka. Na jaře vyhrála jako opora družstva čtvrtku překážek při ME ve Stockholmu v českém rekordu, který však vydržel pouze do jejího druhého triumfu v Diamantové lize. Pařížský čas 53.29 dával svěřenkyni Martiny Blažkové naději na medaili v Tegu, v reálu se ale musela spokojit se sedmým místem. Svou rychlost potvrdila i ve štafetě, v níž byla jako finišmanka hlavní oporou.
 • zdroj: ČTKSprintersky všestranný Pavel Maslák získal na mistrovství republiky titul na nejkratším sprintu, jinak se ale letos soustředil především na dvoustovku. Při evropském šampionátu v Ostravě na ní bez bázně a hany vybojoval bronz, pomohl také k pátému místu a českému rekordu do 22 let štafety 4x100 metrů. Za důvěru v podobě divoké karty se na mistrovství světa odvděčil postupem do semifinále a osobním rekordem 20.63.
 • foto: Vít Šimánek , zdroj: ČTKStabilizace výkonnosti byla hlavní devízou tyčkařky Jiřiny Ptáčníkové. Snad jen únava z náročné kvalifikace připravila svěřenkyni otce Františka a Nikolaje Goroškova o medailový boj na halovém ME, skončila nakonec těsně pod stupni vítězů. Přestože pak nebyla v průběhu letní sezony stoprocentně fit a musela odřeknout hned několik startů na Diamantové lize, dokázala v Tegu předvést své maximum. Sedmé místo a prohru s kdysi suverénní Isinbajevovou jen na pokusy může považovat za své letošní velké plus.
 • foto: AP Photo/Lionel Cironneau, zdroj: ČTKDenisa Rosolová se v elitní desítce dosud objevovala v tříletých intervalech (2004, 2007, 2010). To už po letošku neplatí a není divu, když se svěřenkyně Martiny Blažkové stala v Paříži evropskou šampionkou v hale. Parádně začala i venkovní čtvrtkařkou sezonu, když si při Zlaté tretře vylepšila osobní rekord o setinu na 50.84. Jen zdravotní potíže jí neumožnily poprat se v Tegu více o vysněné finále, se sebezapřením ale ukázala týmového ducha pro štafetu, která i díky ní složila oddílový rekord ČR a skončila celkově sedmá.
 • foto: Christophe Ena, zdroj: APPřekážkář Petr Svoboda se dočkal vysněného zlata, když v halové části sezony ani jednou neodešel z cíle poražen a dokráčel tím k titulu mistra Evropy. Po Paříži však jako by bylo všechno špatně. Zranění chodidla z Kanárských ostrovů ukrojilo nejprve velkou část přípravy, poté kus závodní sezony a nakonec se svěřenec Luďka Svobody už na závodním startu v létě ani neobjevil. Dobrá zpráva je, že aktuálně už se připravuje na náročnou olympijskou sezonu.
 • zdroj: ČTKRoman Šebrle vydržel v halové sezoně se zdravím a i když se musel nejprve poprat o samotnou nominaci a pak svedl lítý boj o medaili, v obou bitvách uspěl a z Paříže si odvezl vskutku vydřený bronz. Na jaře už tolik důvodů k radosti neměl, zranění oddalovala útok na limit pro mistrovství světa a svěřenec Dalibora Kupky se kvalifikoval až na poslední chvíli. V Tegu pak skončil čtrnáctý.
 • zdroj: Getty ImagesOštěpařka Barbora Špotáková pod novým trenérem Janem Železným zpočátku neházela příliš daleko. Směrem k vrcholu však její forma evidentně rostla, i proto že tentokrát nesoustředila tolik sil na Diamantovou ligu a některé starty v prestižním seriálu vynechala. Na mistrovství světa pak předvedla s Marijí Abakumovovou nervydrásající souboj, tentokrát narozdíl od olympiády se šťastnějším koncem pro ruskou soupeřku. Výkon Špotákové 71.58 však byl nejdelší od světového rekordu před třemi lety.
 • zdroj: Getty ImagesNenápadný Vítězslav Veselý se spolu s výškařem Bábou postaral o druhý nejlepší výsledek české výpravy na mistrovství světa a i v jeho případě chyběl k medaili „chlup“. Čtvrté místo jakoby letos bylo dalšímu svěřenci Jana Železného souzené, obsadil jej totiž hned na pěti závodech sezony, vedle šampionátu v Tegu čtyřikrát na Diamantové lize. Přesto nemá tolik důvodů ke smutnění, stabilizoval výkonnost za osmdesát metrů a tohle byla určitě jeho nejúspěšnější sezona kariéry.

Desítka atletů od 11. místa

 1. Jarmila Klimešová
 2. Jan Kudlička
 3. štafeta 4x400 metrů žen (Rosolová, Bergrová, Bartoničková, Hejnová)
 4. Pavla Schorná
 5. družstvo žen v běhu do vrchu (Schorná, Sekyrová, Metelková)
 6. Jakub Holuša
 7. Lucie Škrobáková
 8. Jan Marcell
 9. Lucie Pelantová
 10. Petr Frydrych
 11. Adam Sebastian Helcelet
 12. Kateřina Šafránková
 13. Petr Pechek

Atleti let minulých

Poprvé se u nás nejlepší atlet vyhlašoval v roce 1962. Vůbec nejvyšší počet titulů v anketě mají na svém kontě Helena FibingerováJan Železný, kteří zvítězili sedmkrát. Po šesti prvenstvích získali Ludvík Daněk, Imrich BugárJarmila Kratochvílová. Rekordmanem v počtu titulů v anketě Atlet roku samostatné České republiky je Jan Železný se šesti úspěchy. Celkem čtyřikrát v anketě kralovali trenéři Zdeněk Váňa, jehož někdejší svěřenec Tomáš Dvořák se může pochlubit dvěma tituly nejlepšího atleta a jednou byl oceněn v juniorské kategorii, a Rudolf Černý, bývalý kouč Barbory Špotákové. Ta se do čela poprvé vyšvihla před čtyřmi lety, celkem už má tedy na kontě čtyři vítězství v řadě. V letech 2002–2006, tedy celkem pětkrát v řadě anketě vládl světový rekordman, olympijský vítěz a mistr světa i Evropy v desetiboji Roman Šebrle. V letech 2002, 2003 a 2005 patřilo prvenství v kategorii Trenér roku také Šebrleho trenérovi Daliboru Kupkovi.

Více na portálu ČT sport

 • Atletem roku je opět Špotáková – popáté za sebou
  Atletem roku je opět Špotáková – popáté za sebou

  5. 11. 2011

  Praha - Atletem roku 2011 se stala podle očekávání oštěpařka Barbora Špotáková a anketu Českého atletického svazu vyhrála už popáté za sebou. Světová rekordmanka získala jako jediný český atlet medaili na letošním mistrovství světa v Tegu, kde prohrála pouze s Ruskou Marií Abakumovovou. Druhý skončil v anketě výškař Jaroslav Bába a třetí místo obsadila překážkářka Zuzana Hejnová. Trenérem roku se stal poprvé oštěpařský kouč Jan Železný, který jako závodník vyhrál sedmkrát hlavní anketu. Objevem roku je sprinter Pavel Maslák, bronzový medailista z mistrovství Evropy do 23 let v Ostravě. Juniorem roku byl vyhlášen vrhač Marek Bárta.

 • Špotáková má šanci se popáté stát Atletkou roku
  Špotáková má šanci se popáté stát Atletkou roku

  5. 11. 2011

  Praha - Atletem roku se stává oštěpařka Barbora Špotáková. Tato věta s velkou pravděpodobností zazní večer v pražském hotelu Ambassador - Zlatá husa při slavnostním vyhlášení ankety o nejlepšího atleta uplynulé sezony. Vicemistryně světa má velkou šanci získat tento titul popáté za sebou, což se v samostatné historii České republiky podařilo jen Romanu Šebrlemu a za celou anketu od roku 1962 koulařce Heleně Fibingerové v sedmdesátých letech minulého století. V osmdesátých letech měl alespoň pět vítězství v řadě také diskař Imrich Bugár, v té době se ale vyhlašovali zvlášť muži a ženy. Přímý přenos galavečera české atletiky vysílá ČT1 od 21:15.

Diskuse diváků
 • divák 6. 11. 2011 14:07

  tak si to prepni treba na primu..a nemel

 • Na skok v ČT 6. 11. 2011 13:00

  Návrh pro ČT

  Raději přenášejte divadlení představení nebo muzikály či balety z našich divadel než neustále stej…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 70 minut – Rok výroby: 2011 – L
Žánr: Zábava
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.