BRAVO! Martin Opršál

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 64  
Sdílet
| Poslat odkaz

Profily nejlepších českých interpretů klasické hudby (2011). Režie P. Vejslík

Martin Opršál hraje na bicí nástroje od svých deseti let. Po studiích na brněnské konzervatoři, během nichž se stal členem Státní filharmonie Brno, Mezinárodního orchestru Gustava Mahlera a Orchestru Evropské unie (spolupráce s dirigentem Claudiem Abbadem), dále studoval na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde dodnes působí jako vedoucí katedry bicích nástrojů. V roce 1990 spoluzakládal a do roku 1997 byl stálým členem Středoevropského souboru bicích nástrojů DAMA DAMA. Jeho hudební prioritou je však hra na marimbu. Pravidelně uvádí v české nebo světové premiéře řadu skladeb právě pro tento nástroj. Je také členem brněnských souborů Ars incognita a Musica nova, zaměřených na interpretaci soudobé komorní hudby.

Martin Opršál se podílel na dvou CD Ivy Bittové, či na nahrávce symfonie „Stories of the Danube“ jazzové legendy Joe Zawinula. Natočil a vydal CD „Reverberations“ se sólovou a komorní hudbou pro marimbu. V roce 2007 založil s Martinem Kleiblem soubor OK Percussion Duo, který se věnuje interpretaci české a světové hudby pro bicí nástroje.

V rajhradském klášteře představil marimbu jako nástroj s výrazově mnohotvárným repertoárem skladatelů, kterými jsou Clair Omar Musser, J. S. Bach, Jacob Druckman, Leigh Howard Stevens a Andy Pape. V závěrečné skladbě s názvem Marrrrimba Rrrrock přivedl do koncertního sálu také svého hosta a kolegu Martina Kleibla.

Přehrát video

Diskuse diváků
 • Baby 6. 4. 2012 12:13

  Milan PaÄľa

  je slovák, pokiaľ viem...

 • ÄŚeská televize 6. 4. 2012 10:30

  Milan PaÄľa

  Cyklus profilů nejlepších ! ČESKÝCH ! interpretů mladé generace.

 • Lucas Perny 1. 4. 2012 13:14

  Opäť raz prekvapenie

  ÄŽakujem. VeÄľmi inšpiratĂ­vne, najmä avant-gardnĂ© kompozĂ­cie marimba + drum set.…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 29 minut – Rok výroby: 2011 – HD
Žánr: Hudba
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT art – pondělí 27. 9. 2021 po půlnoci – 04:40

Nejbližší díly ve vysílání
Martin Opršál

pondělí 27. 9. 2021 po půlnoci