Za medvědy do pralesa, rozkvetlými šafrány i vzácnými tisy vás zavede Tomáš Kočko (2011). Režie P. Všelichová

Návraty k divočině – Velká Fatra Národním parkem byla Velká Fatra vyhlášena v roce 2002 jako „nejmladší“ na Slovensku. Tomáš Kočko připomene nejen typické přírodní charakteristiky na 40,3 tisících hektarech rozlohy, ale také prolínání folklorních oblastí Liptova, Horehroní a Turce. Z jedné z nich vybral písničku, která se hodí, aby jeho putování Velkou Fatrou zarámovala.

Návraty k divočině – Velká Fatra Ochranáři správy národního parku upozorní na významné lokality i přírodniny. Spolu s nimi navštívíme jedinečné pralesy, Harmaneckou tisinu se vzácnými tisy, Jánošíkovu kolkáreň s jedlemi, horské potoky tak typické pro pohoří i vysokohorské hole a mokřady s jarními květy. S uznáním k mistrovství předchozích generací si prohlédneme fatranskou lidovou architekturu.

Návraty k divočině – Velká Fatra Poprvé v rámci cyklu si uvědomíme, že správy národních parků jsou svébytné instituce a že jejich odpovědnost naplňují lidé s velkou erudicí, obětavostí a vztahem ke krajině vnímaným jako přirozený celoživotní úděl. Všechny ty botaniky, dendrology, hydrobiology, historiky, strážce, lesníky, dokumentaristy a další profese budeme potkávat v každém z navštívených míst. Vsaďte se s námi, že na konci této dokumentární série budete vnímat právě tyto lidi přesnější optikou než dosud.

Foto: Tomáš Kočko

Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST AD
ŽánrDokument