26 minut
Tep 24

17. září 2011

Obsah dílu

Vojtova metoda nejen pro děti, ale také pro dospělé — Bazální stimulace a plavání po mrtvici — Rehabilitace řeči

Části dílu

01:03
Vojtova metoda nejen pro děti, ale také pro dospělé
  Autonehody, těžké úrazy a cévní mozkové příhody - to jsou nejčastější situace, po kterých do té chvíle naprosto zdraví lidé zůstanou připoutáni k nemocniční posteli. V Česku každoročně desítky tisíc lidí. Někteří na pár týdnů, jiní na měsíce. Návrat k běžnému životu bývá těžký - mnozí se učí znovu žít. Pacientům pomáhají hlavně terapeuti a jejich rozličné rehabilitační metody. My se zaměříme na jednu, která je už desetiletími prověřená. Znají ji hlavně maminky, jejichž děti prodělaly mozkovou obrnu nebo mají nějakou z vývojových vad. Málokdo ? krom odborníků ? ale ví, že Vojtova metoda může pomoci i dospělým pacientům.
  09:55
  Bazální stimulace a plavání po mrtvici
   50 procent český pacientů po mozkové příhodě trpí depresemi. Jen 20 procent z nich je správně diagnostikováno a léčeno. Pacienti ztrácí energii, náladu a chuť se zlepšovat jde prudce dolů. Najít novou sílu a pustit se opět do těžké rehabilitace je obtížné. Těm, kteří o to stojí, dnes pomáhají nejen zdravotníci, ale i lidé z občanských sdružení. Natáčela Silvie Friedmannová.
   16:20
   Rehabilitace řeči
    Všechny lidi postižené mrtvicí nebo úrazem spojuje jedno - obrovská vůle začít znovu... Musí vyvinout nesmírnou energii na to, aby svůj úděl zvládli. A nejedná se jen o pohyb. Pacienti se musí znovu učit třeba i komunikovat. Buď můžou mluvit, ale nerozumí. Anebo rozumí, ale nedokážou říct, co chtějí. Takzvaná afázie sice na první pohled vypadá jako neléčitelná nemoc, jak zjistil Jiří Kokmotos, rozhodně tomu tak ale není.Díky nejmodernějším lékařským metodám a pomůckám, kterými jsou třeba i lžičky, se pacienti vrací zpátky do života.
    22:49
    Stručný přehled
     Přehrát celé video
     Stopáž27 minut
     Další díl
     24. září 2011

     Přehled dílů

      

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám