2012 - Mayská proroctví a kruhy v obilí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 9  
Sdílet
| Poslat odkaz

Mayové předpověděli, že 21.12.2012 končí jeden lidský věk a současně začíná věk nový. Italský dokument

Kdysi dávno žili lidé, kteří oplývali značným věděním. Civilizace, jejíž poselství nám byla předána z hlubin času. Národ, jehož proroctví se začínají obdivuhodně naplňovat. Mayové. Nebetyčné znalosti této starobylé civilizace, jejíž pamě už dávno pohltil čas, halí závoj tajemna. Mayský kalendář je známý desítkám badatelů. Mnozí z nich jsou přesvědčeni, že ukrývá poselství, které se dosud nepodařilo plně rozluštit. Mayové byli přesvědčeni, že čas je cyklický a že každých pět tisíc sto dvacet pět let končí jeden věk a současně začíná nový. K takovému přelomu mělo dojít 21. 12. 2012. Na jihu Anglie dochází už několik desetiletí k prapodivnému úkazu, který je fascinující a znepokojující zároveň. Je známý jako kruhy v obilí. Je možné, že by spolu mayská proroctví a kruhy v obilí mohly nějakým způsobem souviset?

Nastane v roce 2012 konec světa?

24 % Ano, jsem o tom přesvědčen 48 % Spíše ne, ale nevylučuji to 28 % Rozhodně ne, jde o holý nesmysl

Video není k dispozici.

Více na portálu ČT24

 • Konec světa nebude, ujišuje vatikánský astronom

  17. 12. 2012

  Vatikán - Šéf vatikánské astronomické observatoře, jezuita José Gabriel Funes, se rozhodl uklidnit věřící, kteří se obávají, že 21. prosince nastane konec světa. V článku, který zveřejnil katolický list L'Osservatore Romano napsal, že proroctví založené na výkladu mayského kalendáře se neopírá o žádné vědecké důkazy.

 • Konec světa? Konec a začátek jedno jest...

  17. 12. 2012

  Praha – Očekávání určitého dějinného přelomu je něco, co je velice typického pro západní civilizace. Velký přelom, ve kterém vidí řada lidí konec světa, má přijít v pátek 21. prosince. Představy o konci světa mají i jihoameričtí indiáni, avšak je zde zásadní rozdíl. Podle etnologa Mnislava Zeleného, který s jihoamerickými indiány pobývá, totiž tato civilizace nikdy konec světa nepředpověděla. Mayové totiž rok 2012 neoznačili přímo za rok konce Země, nýbrž za konec jednoho cyklu a začátku dalšího.

 • Mayské slavnosti v Mexiku potrvají až do konce světa

  12. 12. 2012

  Mexico City - Mayové byli pesimisté. Vždy, když končilo nějaké období, očekávali katastrofu. "Byli sice fatalisté, ale zároveň měli propracovaný systém oslav a rituálů, který měl katastrofám zabránit," říká religionistka a odbornice na mayskou kulturu Zuzana Marie Kostićová. V Mexiku tak dnes začínají mayské slavnosti, které budou trvat do 21. 12. 2012, tedy do dne, kdy má podle spekulativního výkladu mayského kalendáře nastat konec světa. Jestli mu skutečně zabrání, zjistíme za devět dní.

 • Konec světa? Jak v čem, tvrdí odborníci

  3. 12. 2012

  Praha – Magické datum 21. prosince 2012 se kvapem blíží. Tento den končí etapa mayského kalendáře a podle některých lidí nastane konec světa. Zaručených konců světa bylo ale v historii lidstva dost. Jde o oblíbenou lidovou zábavu, kterou máme asi i tak trochu v genech, protože strach z budoucnosti je dobrý pro naše přežití.

 • Apokalypsa? Ani omylem, tvrdí experti

  19. 6. 2012

  Antigua (Guatemala) - Spekulace o předpovídaném konci světa přijeli do guatemalské Antiguy vyvrátit mezinárodní odborníci na mayskou kulturu. Letos 21. prosince končí mayský kalendář, což vyvolalo mnoho teorií o zániku světa. Mayové patřili mezi vyspělé civilizace Mezoameriky, stavěli města s obřadními komplexy a pyramidami. Přestože jejich říše zanikla už kolem roku 900, jejich kalendář trval dál - a jeho poslední den připadne právě na 21. 12. 2012.

 • Většinu kruhů v obilí vytvoří lidé, tvrdí odborník na agrosymboly Jan Černý

  1. 8. 2010

  Jižní Morava - Několik geometrických obrazců, tzv. agrosymbolů, se v červenci objevilo v Jihomoravském kraji. Před čtrnácti dny to byly kruhy v obilí na Hodonínsku a ve Šlapanicích. V tomto týdnu přibyly čtyři rovnoměrné  obrazce v obilném poli u Velešovic na Vyškovsku. Co to agrosymboly vlastně jsou, jak vznikají a kolik jich je, jsme se zeptali badatele a administrátora české databáze kruhů v obilí Jana Černého.

 • Na Brněnsku se objevily kruhy v obilí

  29. 7. 2010

  Šlapanice, Velešovice - Geometrické obrazce v obilí, tzv. agrosymboly, se objevily mezi Brnem a Rousínovem. V prvním případě se jedná o čtveřici kruhů nedaleko Velešovic na Vyškovsku, které jsou viditelné z dálnice i ze staré cesty z Brna do Vyškova. Druhý obrazec vznikl pod Žurání nedaleko Šlapanic. Jde o přímku, která je protnuta několika různě velkými kruhy a kružnicemi. V okolí ale není žádný vyvýšený bod, odkud by obrazec byl vidět v celé své kráse. Oba ornamenty zabírají plochu několika desítek čtverečních metrů.

 • Konec světa s největší pravděpodobností nebude

  21. 6. 2010

  Praha – Stránky nejrůznějších novin a časopisů plní černé vize o budoucnosti naší planety. Spekuluje se nad tím, která z variant o zániku Země je nejpravděpodobnější. Výbuch supersopky, příchod doby ledové nebo otočení magnetických pólů Země, to všechno patří do takzvaných geohazardů, které mohou nᚠživot obrátit naruby. Vědci ale tvrdí, že ne. Konečně ani Mayové s něčím takovým nepočítají. Podle nich se svět pouze dostane do nové etapy.

Diskuse diváků
 • cheyene 18. 2. 2021 16:31

  Tento dokument je velmi zdařilý

  Je jedno, zda jde o snĹŻĹĄku blĂĄbolĹŻ, hromadu spekulacĂ­ či fakta, protoĹže jako c…

 • Ĺ vejk 13. 7. 2020 21:54

  ,,DOKUMENT 2012 - Mayskå proroctví a kruhy v obilí,, je ZPRAVOODAJSKÁ ŠVEJKOVINA

  JO ROZEBÍRÁME TO A ANALYZUJEM V ROCE 2020 U PIVA S ROZUMEM A DÁVÁME SI TO SOUK…

 • SimulĂĄtor Qualia 26. 6. 2020 17:15

  Třidimenzionální kruhy v obilí pravděpodobný důkaz ,,Qualií,,

  Tento svět je iluze? KaĹždĂ˝ člověk Ĺžije ve svĂŠm světě? Iluzi světa vytváří tajn…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Mayan Prophecies and Crop Circles – Stopáž: 53 minut – Rok výroby: 2009 – )D(  ST  4:3
Žánr: Dokument
Vysílání pořadu

Tento pořad v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Další zdroje