Rybí lovec nad hladinou. Japonský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Srovnání mezi současnými ostnojazyčnatci a jejich fosilními předky ukazuje, že se tihle tvorové za posledních 100 milionů let prakticky nezměnili. Někdy proto bývají označováni za posly pravěku. Ostnojazyčnatci, nebo také jinak arowany, dorůstají délky až jednoho metru a vypadají zcela jinak než běžné ryby: hřbetní ploutve mají spojené do jednoho dlouhého lemu, větší část hlavy tvoří velká tlama.

Skákající ryby – proč?

Období dešťů v Amazonii trvá 6 měsíců, a to od října do dubna. Silné lijáky zvedají hladiny řek o víc než 10 metrů, voda se rozlévá po krajině a pokrývá celé spodní patro lesa. Pod vodou se ocitá oblast o celkové rozloze asi 230 tisíc km².

Když je sucho, loví ostnojazyčnatci asi pěticentimetrové rybky. Jakmile však hladina stoupne, zaplavené větve a listy pro malé ryby vytvoří tak dokonalé útočiště, že se k nim ostnojazyčnatci nemohou dostat. Přizpůsobit se musí i hmyz, který se, aby se neutopil, při vzestupu hladiny shromažďuje na stromech. Bývá ho tu hmyzu tolik, že se nedostatkem míst na volných větvích nezřídka se stává, že někdo spadne do vody a stane se dokonalou příležitostí pro ryby. V konkurenci mnohem hbitějších a rychlejších však ostnojazyčnatec nemá příliš velkou šanci, a tak mu nezbývá nic jiného, než se raději zaměřit na hmyz sedící na větvích stromů.

Jak ostnojazyčnatci skáčou

Skákání není u ryb nic tak neobvyklého, jenže skoky ostnojazyčnatců jsou velmi odlišné. Chce-li se do vzduchu dostat běžná ryba, musí nejprve trochu couvnout, aby mohla pořádně vyrazit do útoku. Ostnojazyčnatec se místo toho zastaví těsně pod hladinou, kde nemá v zorném poli větve ani listy, a cíl vidí, i když je voda trochu kalná. Pak ohne tělo a použije veškeré svaly ke skoku. Při tom je důležité ohnout dlouhé, štíhlé a ploché tělo do tvaru S. Když plochým tělem vší silou zatlačí dolů, získá energii, která ho vymrští vzhůru. Navíc otevře velkou tlamu, aby kořist neminul. Úspěšnost je téměř stoprocentní.

Dlouhé, štíhlé a ploché tělo a také velká tlama, to jsou jedinečné vlastnosti, bez nichž by ostnojazyčnatci nemohli žít už přes 100 milionů let v řekách. Tělesná forma jim umožnila přelstít současné ryby, které se vyvinuly v moři. Svým pozoruhodným skokem se dokázali přizpůsobit životním podmínkám.

Potomstvo vychovávají v tlamě

Ostnojazyčnatci používají další trik, který jim v prostředí plném konkurence zajišťuje přežití. Ve srovnání s dynamickým skokem si tato dovednost vyžaduje velmi citlivý přístup – jde o umění rodičovské péče.

Mladí ostnojazyčnatci měří asi 4 cm. Ačkoli jsou ještě maličcí, velmi se už podobají svým rodičům.

Potomstvo ostnojazyčnatci vychovávají zpočátku v tlamě. Chrání potěr asi 2 měsíce, dokud rybky nevyrostou natolik, aby se dokázaly postarat samy o sebe. Jakmile ostnojazyčnatec vycítí nebezpečí, rychle otevře tlamu a potěr vpluje dovnitř, jako by tam byl nasát. Kdyby rodiče potomstvo nechránili, jikry a potěr by se rychle stal potravou jiných ryb, jako jsou pirani, nebo korýšů.

Originální názevSpectacular Leap of an Ancient Fish - Amazon: Arowana
Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 )D( ST
ŽánrDokument