Vzrušující život malých rybek u ostrova Šikoku. Japonský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Šprotci štíhlí měří asi 10 centimetrů a patří do stejné skupiny jako sledi a sardinky. Obvykle žijí na volném moři, ale začátkem léta se objevují u pobřeží. Živí se zooplanktonem, který cedí z vody žábrami. Nejvíce se vyskytují u břehů jihovýchodní Asie a severní Austrálie. A později také na našich stolech.

Mizející ryby

Mezi šprotky a ostatními živočichy panuje konkurence. Před predátory – mohou nimi být třeba kranasové, dravé ryby dorůstající délky přes 80 cm – se ale dokáží velmi efektně ukrýt. Šprotci štíhlí se pohybují v synchronizovaných formacích, jen tak se cítí bezpeční. V případě ohrožení okamžitě mění své postavení a snaží se útočníkům uniknout. Tajemství jejich strategie tkví ve tvaru těla, které má navíc stříbrnou barvu, takže se od něj světelné paprsky odrážejí. Jakmile šprotci změní sklon těla, odrazí se od nich sluneční paprsky jinam, takže to vypadá, jako by zmizeli.

Kladení jiker na mořském dně

Naklást jikry se vydávají k mořskému dnu. Když jsou vzrušeni, jejich těla dostávají postupně černé zbarvení, zatímco voda je díky vypouštěnému spermatu mléčná. Jakmile samičky začnou klást jikry, samečci se kolem nich shromažďují a jikry oplodňují. Nakladená vajíčka mají v průměru jen milimetr. Asi po 30 minutách už menší hejno opouští dno a odplouvá pryč.

Otevřené písčiny jsou sice vystaveny silnému náporu proudů. Jikry s lepkavým povrchem ale proniknou do písku a doslova se přilepí ke dnu.

Na rozdíl od ostatních ryb plavou šprotci ve volném moři, takže nemohou u snůšky jiker zůstávat. Proto je kladou na písečné dno, kde je méně nepřátel. Je to tam tak nechráněné, že se tu mnozí tvorové, kteří by jinak jikry sežrali, bojí, že je někdo napadne, a proto se sem příliš často nevydávají.

Predátoři

Ani to ale automaticky neznamená, že by šprotci a jejich jikry byly zcela v bezpečí. Už samotný okamžik tření je ideální příležitostí nasytit se pro tvory, kteří loví u mořského dna. Například pro kraby, kteří jich ovšem moc spořádat nedokáží, nebo pro chobotnice. Šprotci se díky vzrušení, které prožívají, leckdy ani nepokoušejí uniknout.

Na konci května už pod hladinou po obrovském hejnu není ani stopy. Šprotci v mohutných hejnech opustili pobřeží, na dně zanechali jenom jejich oplozené jikry. A ty jsou neodolatelnou pochoutkou třeba pro karase nebo trnovce.

Mladí šprotci

Čerstvě vylíhlý potěr má asi 5 milimetrů. Zatím nedokáže plavat. Ještě tak týden po vylíhnutí si s ním u dna pohrávají proudy. Ani po dalším týdnu stále neměří ani centimetr. Mají průsvitná tělíčka, a proto jsou skoro neviditelní. Vypadá to, že si ani ostatní ryby potěru šprotků nevšímají. Když budou mít štěstí, za půl roku už z nich budou dospělí jedinci, kteří se vydají na otevřené moře.

Originální názevFlash Dance! - Japan: Banded Blue Sprat
Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 )D( ST
ŽánrDokument