Drobná opička ukrytá v hlubinách amazonské džungle. Japonský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Hluboko v amazonské džungli našel svůj domov nejmenší primát na světě, kosman zakrslý. Drápkatá opička měří sotva 10 cm. Nenechte se ale mýlit vzrůstem, kosman je totiž neuvěřitelně inteligentní.

Chytré opičky se připravují na budoucnost

Strom dypteryx micranta se v Amazonii běžně vyskytuje. Kosmani zakrslí v nich vykusují v průměru dvoucentimetrové otvory, aby si připravili svůj zvláštní pokrm. Samotnou kůrou stromu se neživí, dokonce je při pozorném pozorování je vidět, jak kousky dřeva vyplivují. Jejich hlavní potravou, tvoří až 70 % jídelníčku, je rosolovitá míza, která z vyhlodaných otvorů začne vytékat v další den. Aby měli co jíst, nezbývá, než si strom dopředu připravit.

V chování je vidět určitá podobnost s veverkami, které si vyhrabávají v zemi díru a ukrývají v ní oříšky na zimu, nebo levharty, jenž si odnášejí kořist na stromy, aby měli později co žrát. Jenže na rozdíl od nich ale kosman svou potravu dopředu nevidí.

Oblíbenou potravou těchto malých opiček je také hmyz, ale chytit ho, to není jen tak. I když kosmani pobíhají celý den, jsou rádi, když chytí dva tři brouky nebo kobylky. Za takovou námahu mu to zřejmě nestojí, nehledě na to, že brouk může leckdy být i větší než kosmanova hlava.

Zuby ostré jako břitva

Zoubky kosmanů jsou navíc ostré jako břitva. Aby mohli vyhloubit ve stromě díru, zatnou nejprve horní zuby, a pak kůru spodními řezáky odříznou. Je tady ale jedna zvláštnost. Pokud se vrstva, jíž míza protéká, poškodí, strom obvykle začne produkovat látku, která výron zastaví. Nikdo ale ještě uspokojivě neobjasnil, proč míza stále teče, když dírky vytvoří právě kosmani zakrslí. Některé studie naznačují, že jejich sliny obsahují složku, která rostlině znemožní se bránit.

Narození dvojčat a výchova mláďat

V lednu vládne v Amazonii období dešťů. Jakmile začne, kosmani zakrslí se připraví na zplození potomstva. Zvláštností tohoto druhu je, že zpravidla rodí dvojčata, a to každého půl roku. ToZřejmě proto, že se dožívají nanejvýš 10 let a potřebují vyprodukovat co nejvíce potomstva.

Rodiče a potomci z mnoha vrhů žijí obvykle pospolu. Protože výchova dvojčat je velmi náročná, musejí spolupracovat všichni členové rodiny. Váha dvou mláďat se rovná třetině váhy dospělého tvora, což je pro představu zhruba totéž, jako bychom šplhali po stromě a nesli s sebou tak dvacetikilové dítě. Silné rodinné vazby jsou zřetelné i při krmení, kdy mláďata dostávají potravu z úst do úst. Jinak se primáti obvykle o potravu, dokonce ani ve vztahu rodič-potomek, nedělí.

Samičky kosmanů zakrslých rodí mláďata dvakrát ročně. Během svého krátkého života musejí odchovat maximum potomstva. Kosmani zakrslí jsou nejmenšími opičkami na světě. Protože jsou tak drobní, musejí neustále něco shánět k snědku, přivádět na svět co nejvíc mláďat a pečlivě je vychovávat. Jsou vybaveni schopnostmi, díky nimž si dokážou připravit vysoce výživnou potravu v podobě mízy. Rodina úzce spolupracuje a pojí ji pevná pouta. Droboučcí kosmani zakrslí v sobě skrývají velké schopnosti a dovednosti.

Originální názevSuper Small Clever Monkeys - Amazon: Pygmy Marmosets
Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument