Hlubinné výlety obřích kytovců za potravou. Japonský dokumentární cyklus

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Vorvani mohou dorůstat délky až 18 metrů, přičemž až třetinu celého těla představuje hlava. Jejich tlama je dlouhá a dokáže pohltit neuvěřitelně velkou kořist. Toho využívají hluboko pod hladinou, kam se pravidelně vydávají na lovy.

Dvě třetiny života pod hladinou

Doktor Kyoiči Mori těmto kytovců připevnil na tělo hlubinné sondy a vypozoroval, že obvykle 10 minut plují do hloubky, tam zůstanou 20 minut a dalších 10 minut jim trvá cesta na hladinu. Krátce po vyplutí se znovu potápějí a to se opakuje téměř celý den. Pod hladinou mohou strávit zhruba dvě třetiny života. Navíc se potápějí velmi rychle, snadno dosáhnou hloubky 2 000 metrů a zaznamenán byl už ponor i do hloubky 3 000 metrů. Mezi savci jsou tak v této disciplíně šampiony: profesionální potápěčka se pro srovnání bez problémů ponoří do hloubky 30 metrů, tuleni vousatí do 300 metrů.

Hodina na jeden nádech

Pod hladinou vydrží na jeden nádech i více než hodinu. U hladiny se nadechnou a kyslík uloží ve svalových buňkách po celém těle, čímž se jejich tělo na hodinu stane obrovskou zásobárnou kyslíku. Tak ochotně se do hlubin vydávají proto, že zde žijí až osmnáctimetrové krakatice a další obrovití hlavonožci. Musejí s nimi sice bojovat, ale je to pro ně lákavá kořist a vlastně i jediná možnost, jak přežít. Protože už 200 metrů pod hladinou je naprostá tma, s orientací vypomáhají přes cvakavé zvuky.

Jak se mládě naučí potápět?

U hladiny zůstávají jen mláďata vorvaňů – samice je obvykle rodí jednou za 5 let –, která jsou příliš malá na to, aby se dokázala potopit tisíce metrů. Snaží se, ale ponořit se je nad jejich síly. Celá rodina si ovšem vypomáhá: vorvani byli už mnohokrát pozorováni, jak vynášejí kořist ke hladině, aby se k potravě dostali i další členové rodiny, kteří nedokáží tak dobře lovit, nebo právě mláďata, která navíc ještě sají mléko.

Potápěčský výcvik jim začíná už v útlém věku. Mládě se snaží následovat matku, která se noří hlouběji, jenže brzy zase míří ke hladině, protože zatím ještě nedokáže pořádně zadržet dech. Občas matka využije zajímavý trik: začne se potápět, zatímco mládě saje mléko a je tím natolik zaujaté, že ji následuje a zapomíná při tom dýchat. Tím, že matky plavou s mláďaty a společně se vydávají stále níž, se mladí vorvani naučí potápět.

Originální názevGiant Whales Roaming the Seas - Japan: Sperm Whales
Stopáž25 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument